top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 14. 

Тема: Заміна одного зі звуків слова та утворення іншого слова (сон — слон).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 14.
Тема: Заміна одного зі звуків слова та утворення іншого слова (сон — слон).
Мета: уточнити знання учнів про звуки; вчити заміняти, додавати, вилучати один зі звуків слова таким чином, щоб вийшло інше слово; розвивати спостережливість, пам’ять; розширювати світогляд; виховувати комунікативні здібності, вміння працювати в парах, у групах.

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
II. Актуалізація опорних знань
1 Зоровий диктант
Дрімає котик на осонні.
Хилить верба свої віти.
Мама розчісує волосся.
Софійка розплела косу.
Буде наше місто зеленим.
2 Хвилинка каліграфії
ее ек ел ем ес ее ее ще ере зе 
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про звуки мовлення, будемо вчитися утворювати нові слова.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
 1 Пояснення вчителя
— Відгадайте загадку.
• З К дерева захищає
І на них вона завжди.
З Н звірятко заховає,
Коли треба, від біди. (Кора — нора)
— Із яких звуків складається перше слово-відгадка? ([к], [о], [р], [а])
— А друге? ([н], [о], [р], [а])
— які звуки в них однакові? ([о], [р], [а])
— А які розрізняють значення слів? ([к] — [н])
— який висновок можна зробити? (спотворювати звуки у словах не можна.)
— є слова, які хоча й схожі за звучанням, але різні за значенням. Наприклад: мак — рак. який звук треба замінити в слові мак, щоб утворилося слово рак? чим відрізняється слово лак?
— чим відрізняються слова?
Шишка — мишка
губка — шубка
коса — коза 
миска — мишка 
— Запишіть слова. Підкресліть букви, якими розрізняються слова кожної пари. Назвіть звуки. 
рік — рак 
рука — ріка
кіт — кит 
— Запишіть обидва слова через тире. Підкресліть букву, яка міняє значення слів.
— Кожний звук у слові має своє важливе значення. Тому їх треба вимовляти чітко й правильно, бо, спотворивши навіть один звук у слові, ви вимовите слово з іншим значенням, а це зашкодить розумінню тієї інформації, яку ви хочете передати.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1 Гра «Утвори нове слово»
1) До кожного з поданих слів доберіть такі, що розрізняються лише одним звуком. як змінилося значення слів від заміни одного звука іншим?
Марка — …тінь — …
мило — … лак — …
— Запишіть  утворені пар. Вимовте по порядку всі звуки в цих словах.
2. Гра «Допоможіть Незнайкові»
— якось Незнайко вирішив стати поетом і почав писати вірші, але припустився помилки, написавши в одному зі слів не той перший звук, тому вірш звучить дуже кумедно. Треба допомогти Незнайкові виправити помилку.
Предметні малюнки: рак, дуб, жито, зірка, кріт.
Учитель читає вірші, а учні серед предметних малюнків знаходять потрібний за змістом, піднімають його, вимовляючи слово.
В кип’яток потрапив (б)ак (рак),
Став червоний, наче мак.
Наш Данило — лісоруб.
Він спиляв старезний — (ч)уб (дуб).
VI. Підсумки уроку. Рефлексія
— Із чого складаються слова, які ми вимовляємо?
— Щоб не плутати значення слів через один спотворений звук, що треба робити? (Треба чітко вимовляти всі звуки у слові, щоб не спотворювати його значення.)
— Наведіть приклади слів, схожих за звуковим складом. (Гриб — грип, зуб — суп, гора — кора — нора — пора, гілка — білка, піч — ніч — річ, кіска — кізка)

 

bottom of page