

Конспекти урок.Українська мова.
1 клас (ЗПР)
Урок 15.
Тема: Заміна одного зі звуків слова та утворення іншого слова (сон — слон).
Урок 15.
Тема: Заміна одного зі звуків слова та утворення іншого слова (сон — слон).
Мета: уточнити знання учнів про звуки; вчити заміняти, додавати, вилучати один зі звуків слова таким чином, щоб вийшло інше слово; розвивати спостережливість, пам’ять; розширювати світогляд; виховувати комунікативні здібності, вміння працювати в парах, у групах.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
II. Актуалізація опорних знань
1. Ведмідь, вересень, дятел, верба, береза, клен, ясен .
- Яке з цих слів є назвами дерев? Скільки звуків у слові ведмідь? у слові ясен?
2. Хвилинка каліграфії
3. Є слова, які хоча й схожі за звучанням, але різні за значенням. Наприклад: мак — рак. який звук треба замінити в слові мак, щоб утворилося слово рак? чим відрізняється слово лак? Чим відрізняються слова?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про звуки мовлення, будемо вчитися утворювати нові слова.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Гра «Звук Чарівник»
— Дуже важливо називати всі звуки у словах, незамінювати їх
іншими, бо від цього змінюється значення. Є звуки-«чарівники»,
які змінюють слова.
— як вони це роблять, ви зрозумієте, виконавши завдання.
1)З кожного поданого слова виключити один звук, щоб утворилося нове.
Зразок: зубр — зуб.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові?
слова: коса (оса), сміх (міх), екран (кран).
2) Додати до кожного почутого слова один звук так, щоб утворилося нове.
Зразок: мій — змій.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало у новому слові?
слова: дар (у), клад (с), бере (г), оса (к);
3) Замінити в почутих словах один звук так, щоб утворилося нове.
Зразок: корж — морж.
— Скільки звуків було у слові спочатку, скільки стало в новому слові? Який звук замінили у слові?
слова: нігті (к), зуби (д), пісок (л), галка (п), світ (ц), рамочка (м).
— Який висновок можна зробити?
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Учитель записує на дошці слова та пропонує дітям уважно прочитати їх; переставити букви так, щоб утворилося нове слово. слова: сокіл (лісок), тіло (літо), село (осел), рис (сир), соки
(коси), роги (гори).
— Запишіть одну з утворених пар. Вимовте по порядку всі звуки в цих словах.
VI. Підсумки уроку. Рефлексія
— Із чого складаються слова, які ми вимовляємо?
Веселий
світ
Веселкового
класу!
