top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 30-31. 

Тема: Букви ч, ц. Розрізнення звуків [ч], [ц]. Розвиток зв’язного мовлення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 30-31.
Тема: Букви ч, ц. Розрізнення звуків [ч], [ц]. Розвиток зв’язного мовлення.
Мета:  Закріпити  правильну  вимову  звуків  [Ч],  [Ц],  [Ц’],  навчити     
розрізняти  їх вимову  у  складах,  словах,  реченнях;  розвивати  фонематичне  сприймання,  звуко-буквений  аналіз,  пам’ять,  увагу;  збагачувати  словниковий  запас.
Обладнання:  Ілюстрації  до  казки  Рукавичка,  мультимедійна  система,  таблиці,  роздатковий  матеріал.
 

Хід уроку


I. Організаційна  частина.
II. Актуалізація  знань  учнів.  Повідомлення  теми  заняття.
     -  Чи  любите Ви слухати  казки?  Читати,  мабуть,  також.
     -  Погляньте  на  екран  і  скажіть,  з  якої  казочки  цей  предмет? (із  казки  "Рукавичка")
     -  Так,  ви  праві,  цей  предмет  із  казочки  Рукавичка. Сьогодні  ми з  Вами  не  тільки  послухаємо,  а  й  побуваємо  в  ній,  зустрінемося  з  героями  цієї  казки.  
III. Подорож  у  казку.
      -  Ви  побачите,  що  наша  казочка  буде  незвичайна.  То  ж починаємо...
                   Бігли лісом  дві лисички,
                   Дві  лисички – сестрички
                   Та  й  загубили  рукавичку.
                   Ходять  в  трьох  із  татом – лисом
                   Тихим  таємничим  лісом.
                   Ліс  гуде,  ліс  гуде
                   А  рукавички  нема  ніде.
               Пролітали  дві  синички
               Побачили  рукавичку.
               Лежить  біля  дуба
               - Цінь - цінь – цінь,  чия  це  згуба.
               Вийшла  з  нірки  сіра  мишка,
               Бачить,  лежить  рукавичка.
Мишка та й каже : «Тут  я  буду  жити».
Не  сподівалась  наша  мишка,  що  рукавичка  не  проста,  а  чарівна.  Та  ще  й  розмовляє  до  неї  людським  голосом.
Рукавичка каже до мишки:   Спочатку  виконай  моє  перше  бажання.  Я  маленька  рукавичка,  а  ти  зроби   мене  великою (на  екрані:  рукавичка – рукавиця)
       -  Які  дві  букви  виділені  у цих  словах? ( ч,  ц )      
      -  А  якими  ж  звуками  вони  позначаються  в  українській  мові? (Звуками  [Ч]  і  [Ц],  [Ц’],  вони  приголосні.  Звук  [Ч] – твердий,    звук  [Ц] – твердий  і  м ‘який) 
      -  Отже,  на  протязі  усього  уроку  ми  будемо  працювати  над  цими  звуками.  
      -  Прочитайте  склади  
                                                ца – ча               ци – чи
                                                цо – чо               це – че
                                                цу – чу               ці – чі
IV.  Хвилинка  каліграфії.
       -  Напишіть  один  рядочок  букв  Ч  і  Ц.
V. Послухаємо  казочку  далі..
                  Маленька  жабка  лісом  скаче,
                   Стомилася  біднесенька  добряче,
                   До  пеньочка  доскакала  й  спочиває
                   Рукавичку  біля  себе  маленьку  помічає
                  А  хто  в  рукавичці  живе?
                   Хто  в  теплесенькій  там  є?
                   Я  мишка – шкряботушка.  А  ти  хто?
                   А  я   жабка – скрекотушка,  пусти  мене  маленьку  в  рукавичку.
Рукавичка  почула  це  і  знову  своє:  зі  складами  ви  добре  впоралися.  Я  дозволю  тобі  жити  в  рукавичці,  але  попрацюйте  ще  зі  словами.
       -  Гляньте,  будь-ласка,  на  екран,  куди  ми  з  вами  потрапили? 
       -  Хто  прийшов  у  гості  до неї?
       -  Назвіть  предмети,  які  нас  оточують.
       -  Після  зими  настане,  яка  пора  року? (Весна)
       -  Ой,  де  ми  опинилися?
       -  Хто  ще  прийшов  на  гостину  до  цапка?
       -  Прочитайте  слова,  які  написали  вам  цапок  та  чапля.
              (черепаха,  горобці,  чорногуз,  цуценя,  чапля, цап)
       -  Що  означають  ці  слова?  (Назви  птахів  та  тварин)
       -  Визначте  місце  звуків  [Ч]  і  [Ц]  у  них.
       -  Подумайте  і  назвіть,  у  назвах  яких  ще  тварин  та  птахів  поселилися  наші звуки. (Чечітка,  чайка,  їжачок,  індичка,  деркач,  качка,  заєць,  цесарка, лисиця) Використання малюнків на екрані.
       -  На  дошці  та  в  зошитах  запишіть  слово  лисиця , зробіть  звуко - буквений  аналіз  його.
                   А  тим  часом  сіренький  зайчик
                   Не  нудьгує,  лісочком  мандрує.
                    Утікав  він  від  лисички
                   Та  й  прискакав  до  рукавички.
                   -  Хто,  хто  в  рукавичці  живе?
                   Я  -  мишка – шкряботушечка.
                   Я  жабка – скрекотушечка. А  ти  хто?
                   А  я,  я  зайчик – побігайчик.  Впустіть  мене  до  себе.
                  Ні,  ні – рукавичка  не  тобі.  Не  так  легко  потрапити  до  неї.  Відкрий мої  конвертики  і  виконай  нові  завдання:
                1) викладіть  назви  даних  малюнків  із  розсипних  букв
                   (вівця,  індичка,  білочка,вовчиця, каченя)
         -  Ми  з  вами  добре  попрацювами,  трохи  втомилися,  то  давайте  відпочинемо.
VI. Фізкультхвилинка.  Гра – забавлянка  “Маленький  зайчик.”
                    Хто  капустку  всю  погриз?  
                   Може,  вовчик?  А  може,  лис? 
                   Нумо  відгадай!              
                   То  маленький  зай...   
                   Чик – чик- чик!  
                   А  тепер  і  сам  дивись,   
                   хто  капустку  всю  погриз.    
                   Тільки  не  злякай!    
                   Це  ж  маленький  зай...  
                   Чик – чик – чик!     
                   Розкажу  тобі  колись,
                   Хто  капусточку  погриз.
                   Ти  роботу  починай!
                   Хай  біжить  маленький  зай...
                   Чик – чик – чик!   
                   Ріжуть  ножиці  папір-
                  скоро  вийде  справжній  звір.
                  Трішки  зачикай!
                  Ось  маленький  зай...
                  Чик – чик – чик!
                  Ой,  куди  ж  це  він  побіг?
                  Скік – поскік  через  поріг!
                  У  зелений  гай
                  втік  маленький  зай...
                  Чик – чик – чик!
      -  Маленький  зайчик  втікав  у  зелений  гай  та  й  забув  свій  кошик.  Там  лежать  якісь  зелені  листочки. Прочитаймо,  що  на  них  написано.
         (...асничок,  ...ибуля,  буря...ок,  каба...ок,  моркво...ка,  пере..ь)
     -  Це  стара  зайчиха – мама  попросила  зайчика  принести  овочі  з  городу.  Він повикушував  букви  у  цих  листочках.  Думав,  що  це  листочки  капусточки.
     -  Напишіть  правильно  ці  слова.  Які  букви  з їв  зайчик?
                     А  тим  часом  в  лісі
                     Лисичка – сестричка  чепурненька
                     За  зайчиком  ганяла,
                     Іде  голодна,  не  спала  цілу  нічку
                     І  побачила  рукавичку.
                     А  хто,  хто  в  рукавичці?
                     Хто  мене  жити  візьме?
                     Я  мишка – шкряботушечка.
                    Я  жабка – скрекотушечка.
                    Я  зайчик – побігайчик.  А  ти  хто?
                    Я  лисичка – сестричка.  Впустіть  мене  до  рукавички.
                    А  рукавичка  їй  відповідає:  Знаю,  що  ти  дуже  мудра.  Подумай  над  моїм наступним  завданням.
VIІ. Розвиток  пам‘яті,  уваги.
      1) впишіть  у  клітинки  назви  малюнків.
           (розгадайте  ребус)
      2) прочитайте  таблиці  слів  парами,  чим  вони  відрізняються? 
           (Світлофорчиками  перевірте  місце  звука  у  словах.)
                     лисиця  -  лисичка
                     вівця  -   овечка
                     цвіркун  -   цвіркунчик
                     заєць  -   зайчик
                     А  вовчик – братик  лисичку  шукав
                     І  до  звірят  в  рукавичку  завітав
                     Хто,  хто  в  рукавичці  живе?  Хто  мене  жити  візьме?
Я  мишка – шкряботушечка.
Я  жабка – скрекотушечка.
Я  зайчик – побігайчик.
Я  лисичка – сестричка.  А  ти  хто?
А  я  вовчик – братик.  Візьміть  і  мене.
Чи  у  тебе,  сіроманчик,  совісті  нема?  Розірвеш  рукавичку.  Але якщо виконаєш  це  складне  завданннячко,  то  візьмемо  й  тебе.
VIIІ. Робота  над  фразою.
                   Хто  це  лісом  йде.
                    Відгадайте:
                    Вдома  росте  великим.
                    У  лісі  його  звуть  диким,
                    А  у  казці  ікланчик
                    Здогадалися  хто......
                                              .(Kабанчик).
А  хто  в  рукавичці,  хто  в  ній  живе?
Я  мишка – шкряботушечка.
Я  жабка – скрекотушечка.
Я  зайчик – побігайчик.
Я  лисичка – сестричка.
А  я  вовчик – братик.  А  ти  хто?
Я  кабанчик – ікланчик.  Впустіть  мене  до  себе.
Наша  рукавичка  втомилася.
                     Не  чує,  відпочиває  вона
                     І  нам,  мабуть,  теж  пора.
                                   (вправи – гімнастика  пальчиків)
     -  Наші  пальчики  розім'ялися,  то  давайте  виконаємо  ще й  письмове  завдання:
              1) утворіть  речення – малюнки,  найкраще  з  них  запишіть  у  зошити,  букви Ч,  Ц  підкресліть  червоними  та  чорними  олівцями.

ІХ. Розрізнення  вимови  фонем  [Ч]  -  [Ц]   у  словах,  реченнях,  текстах.
А  це  хто  лісом  іде?
Ве-,  ве-,  хто  в  рукавичці  живе?  Впустіть,  хоч  лапку  дозвольте  покласти.
А  рукавичка  йому й  каже: Почитаєш  оповіданнячко,  тоді  побачимо,  що  з  тобою  робити.
Заєць  Неслухнянчик  любив  цукерки.  Їв  їх  кожного  дня.  І  ніколи  не  чистив  зубчики.  Одного  разу  цвіркунчик,  цуценя  і  горобець  почули  стогін. Неслухнянчик  плакав.  У  нього  боліли  зуби. Цвіркун  заграв  для  друга  на  скрипочці.  Горобець  приніс  цибулину,  а  цуценя – зелений  пагінець.  Та  Неслухнянчик  плакав.  Друзі  покликали  лікаря.  Він  допоміг  зайченяті.  Тепер  Неслухнянчик  чистить  зуби  кожного  дня.  І  має  здорові  зубчики.
     -  дайте  відповіді  на  запитання:
            1) що  трапилося  з  Неслухнянчиком?
            2) хто  допоміг  йому?
               (друзі,  вони  в  нього  дуже  добрі)
            3) а  як  живеться  звірятам  в  рукавичці?
               (малюнок  на  екрані)
ІХ. Підсумок  заняття.  Оцінка  роботи  дітей.

bottom of page