top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 32. 

Тема: Склад. Складотворна роль голосних звуків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 32.
Тема: Склад. Складотворна роль голосних звуків.
Мета: дати учням практичне уявлення про склад як вимовно-артикуляційну одиницю;  ознайомити з природним поділом слів на склади; вчити визначати на слух склад, який  вимовляється сильніше; ознайомити з терміном «наголос»; розвивати вміння розподіляти  предмети за семантичними групами; виховувати любов до природи.


Хід уроку

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Ось і дзвоник пролунав
До уроку нас позвав.
Рідну мову ми вивчаємо,
ЇЇ любимо, не забуваємо!
Працюватимемо старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
II.КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовка до ознайомлення учнів із поняттям «склад»
— Уявіть себе у лісі.
— З ким ви ходите до лісу?
— Що слід робити у випадку, якщо ви в лісі заблукали?
Учитель викликає одного з учнів до дошки і пропонує голосно погукати маму, тата, бабусю, дідуся, брата чи сестричку. Діти легко встановлюють, що, гукаючи рідних, учень вимовляє кожне слово не злито, а по частинах.
— Ці частини називаються складами. У слові може бути один, два, три, чотири і навіть більше складів. 
2. Первинне закріплення нового матеріалу
— Послухайте і скажіть, за скільки разів я вимовляю такі слова (на скільки частин, складів їх поділено): я, ти, він, рак, жук, ліс, мак, дуб. Скільки складів у всіх цих словах? 
Робота в парах
— Вимовте по складах один одному слова: жаба, буряк, гусак, літак, липа,
верба. (Учитель ці слова не вимовляє, а тільки демонструє на предметних малюнках відповідні зображення.) 
1) Ознайомлення з моделюванням складової будови слів.
— Коли ми графічно записували речення, то кожне слово позначали лінією. Щоб показати, скільки у слові складів, його можна зобразити у вигляді прямокутника, поділеного на стільки частин, скільки в ньому складів. 
— Розгляньте малюнок .
— Хто зображений на малюнку?
— Де живуть ці тварини? (Вдома) Тому й називаються вони домашні, або свійські. Назвіть кожну тварину. Визначте, скільки складів у кожному зі слів.
— Намалюйте схематично в зошиті. 
Фізкультхвилинка 

2) Ознайомлення учнів з поняттям «наголошений склад».
— Відгадайте загадку. 
Має комірчин багато, 
Щоб горішки в них ховати — 
І тому зимові дні 
Рудохвостій не страшні. (Білка)
— Вимовте слово-відгадку. Поділіть його на склади. Скільки в ньому складів?
— Послухайте, чи з однаковою силою голосу я вимовляю кожен склад? 
Учитель кілька разів вимовляє слово білка, виразно наголошуючи перший склад. Учні також уголос повторюють це слово. Доходять висновку, що в слові білка сильніше вимовляється перший склад. Учитель демонструє фішку двоскладового слова з наголосом на першому складі. Такі самі фішки-схеми учні знаходять у себе на парті. 
— Сильніше вимовлений склад називається наголошеним. Над таким складом ставиться знак наголосу. В односкладових словах наголос не ставиться. Щоб визначити наголос, треба вимовити слово злито із питальною інтонацією. (Щоб учні безпомилково навчилися визначати наголошений склад, слово треба вимовити злито, єдиним голосовим потоком. У жодному разі при цьому не можна ділити його на склади. Слово, вимовлене по складах, втрачає наголос, оскільки видихова енергія і сила голосу розподіляються більш-менш рівномірно між усіма складами. Тому операції поділу слова на склади і визначення наголошеного складу не можна поєднувати в одну.) 
— Ми знову помандруємо до лісу. 
— Розгляньте малюнок . Розгляньте зображених тварин. Ці тварини живуть у 
дикій природі, тому називаються — дикі. 
— Назвіть кожну тварину, поділяючи слова на склади. Визначте наголошений склад. 
— Запишіть схематично.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вчилися робити? 

 

bottom of page