top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 16. 

Тема: Буква г і ґ. Артикуляція відповідних звуків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 16.
Тема: Буква г і ґ. Артикуляція відповідних звуків. 
Мета : закріплювати в учнів артикуляцію звуків [г], [ґ]; уявлення про творення кожного звука; формувати уміння списувати із друкованого тексту, повторити вивчені орфограми; розвивати  вміння каліграфічного грамотного письма;  виховувати повагу до співрозмовника, відповідальність за сказане.
Обладнання: Підручник М.Д. Захарійчук. Українська мова. 1 клас: Післябукварна частина. - К.: Грамота, 2012., Ком"ютер, мультемедійна дошка, презентація, звукові фішки, демонстраційний матеріал " Весела абетка".
 
                                                                   Хід уроку
І Організація класу.
- Ось і дзвоник пролунав
До уроку нас позвав.
Рідну мову ми вивчаємо,
ЇЇ любимо, не забуваємо!
Працюватимемо старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
Любі діти! Сьогодні до вас на урок завітали гості.  Привітайтесь з ними.
 Я сподіваюсь, що ви, як добрі господарі, зробите все, щоб у наших гостей залишились найприємніші спогади. А я буду намагатися вчити вас так, щоб вам було цікаво на нашому уроці.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно!
II. Повідомлення теми та завдань уроку
- Діти, я прийшла на урок не сама. Разом зі мною до вас на урок
прилетіла ця казкова пташка – красуня.
- Хто з вас знає, як звуть нашу гостю?
- Подивіться, яка вона гарненька! Яке цікаве намисто у неї на шиї! Хто з
вас здогадався, з чого ґава зробила свою прикрасу? (З ґудзиків).
Набірне полотно у вигляді галявини, серед квітів розміщені букви «ге» і «ґе».)
Вчитель
Діти подивіться на квітучу галявину. А що ще там знаходиться?
Учні
Заховалися букви «ге» і «ґе».
Вчитель
Живуть у місті Алфавіті
Дві схожі букви – дві сестри.
Здаля їх важко розрізнити,
Бо сестри, що не говори.
(Вчитель демонструє букви.)
Та в Алфавіті, кожен знає,
Де буква «Ге», де буква «Ґе»,
Бо «Ґе» вгорі ріжечок має,
А без ріжечка – буква «Ге».
Діти ,пригадайте які звуки позначають ці букви (приголосні, дзвінкі)
III. Актуалізація опорних знань учнів
1.Хвилинка каліграфії
Сьогодні ми пригадаємо написання букв «ґе», поєднання її з іншими буквами.
 Пояснення написання великої та  рядкової Ґґ  («ґе»)
Велика літера Ґ- складається з двох елементів:
1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням внизу ліворуч;
2) вигнутого елемента;
Починаємо писати ліве заокруглення трохи вище від нижньої рядкової лінії, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої надрядкової лінії, не відриваючи руки, пишемо вигнуту лінію, доводячи її до верхньої міжрядкової лінії.
Мала літера ґ -складається з двох елементів:
1) короткої  прямої похилої лінії із заокругленням внизу ліворуч;
2) вигнутого елемента;
Починаємо писати ліве заокруглення трохи вище від нижньої рядкової лінії, ведемо коротку пряму похилу лінію до верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пишемо вигнуту лінію, доводячи її до верхньої рядкової лінії.
 2. Повторення правила сидіння за партою
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До роботи я берусь.
Робота в зошиті, написання букв
— Як букви схожі між собою? Чим вони відрізняються?
написання складу («ґа»)
Після того, як написали літеру ґ , від нижнього лівого заокруглення ведемо праворуч -угору прогнутий довгий з"єднувальний елемент до верхньої рядкової лінії. Треба, щоб він закінчувався трохи далі від верхнього елемента літери  ґ . Потім безвідривно дописуємо букву а.
3.Гра «Назвіть слово, в якому є записаний склад»
Ґудзик упав і скотився під ґанок.
Ґава подумала: з’їм на сніданок.
І гонорово ґава ходила,
Ґудзик шукала — ґулю набила.
Фізкультхвилинка
Гуси гучно ґелґотали —
Горобці зерно клювали.
Гуси гонять горобців,
Голубок на ґанок сів.
1. В. п.: основна стійка, ноги нарізно, руки в сторони. 1–4 — хвилеподібні рухи руками.
2. В. п.: основна стійка. 1–4 — нахили тулуба вперед: прогнувшись, руки назад.
3. В. п.: стійка руки в сторони. 1–4 — нахили тулуба вліво, вправо.
4. В. п.: основна стійка. 1–4 — присідання, руки вперед і повернення у В. п.
4. Малюнковий вибірковий диктант
— Ґава  показуватиме малюнки. Хлопці  записують слова, у яких зустрічається буква г («ге»); дівчата записують слова, у яких зустрічається буква ґ («ґе»).
Слова: гриби, ґудзик, голуб, ґанок аґрус, огірок
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів:
2 учні  викладають на набірному полотні , всі інші на партах, потім записують у зошитах.
хлопці — аґрус
дівчата — голуб.
Аґрус — [аґрус ]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
Голуб — [голуб]— 2 скл., 5 б., 5 зв.
IV. Перевірка рівня засвоєння змісту навчального матеріалу.
1.Гра  впіймай звук: ( плесніть у долоньки 1 раз, якщо чуєте звук [ґ]; і  два рази, якщо чуєте звук [г]) 
Дві ґави зранку гасали по ґанку,
Ґави просили на ґанку сніданку.
Песик гавкає: - Гав-гав!
Треба гнати з  ґанку ґав.
2.Робота за підручником с 14, № 4
Словникова робота.
Ґречний — шанобливий, ввічливий, чемний.
Ґазда - господар, хазяїн,
ґвалт - сильний крик, галас
ґрати-  металева загорожа;
Фізкультхвилинка. Релаксація.
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1. Гра " Порівняй вимову звуків [г], [ґ]"
2. Діти я хочу повернутися до рядочків віршика, які прозвучали на початку уроку:
  Рідну мову ми вивчаємо,
  ЇЇ любимо, не забуваємо!
Ми повинні слідкувати за своєю мовою, вимовляти звуки чітко й виразно, уважно слухати, спокійно відповідати. Говорити треба так, щоб вас розуміли. Спілкування - найбільший дар природи.
На уроці   читання  ми з вами читали текст " Гарбузище",  а зараз я пропоную вам прослухати українську нородну пісню " Ходить гарбуз по городу" і звернути увагу на мелодійну, чарівну, красиву українську мову.
VI. Підсумок уроку
— Написання яких літер ми повторили на уроці?
— Які звуки вони позначають на письмі?
— Які слова з цими звуками ви запам"ятали?
- Молодці! Наш урок мені дуже сподобався, а вам? А що найбільше?

bottom of page