top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 44. 

Тема: Складання власних усних текстів за опорними словами, ілюстраціями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 44.
Тема: Складання власних усних текстів за опорними словами, ілюстраціями. 
Мета: Розвивати уміння складати розповідь за опорною групою лексики, добирати влучні слова для передання власних спостережень, вражень, почуттів, вчити творчо зображувати те, що вражає уяву, формувати початкові уміння складати зв’язне письмове висловлювання, виховувати любов до рідної природи.
 Обладнання. Ноутбук, картки з опорною групою лексики, фотоальбом   „Зима” ( комп’ютерний варіант)
   


Хід уроку

 

I. Організаційний момент
 Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався -
До уроку приготувався.
Тож девіз тепер згадаймо
 І урок вже починаймо.
Виразно і правильно читаємо,
Чітко відповідаємо,
Мову свою розвиваємо.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
Учням заздалегідь дається завдання поспостерігати за станом природи взимку, а саме - як приходить зима, „ побачити „ зиму, що і як змінюється в навколишньому середовищі. У процесі настанови доцільно спрямувати увагу школярів на те, щоб вони запам’ятали чи зафіксували, яким було небо, сонечко, якою стала земля після першого снігу, як падав сніг.
1.    Орфоепічна розминка.
Читання чистомовки 

Рі- рі-рі- на деревах снігурі.
Ір-ір-ір- горобців повен двір.
Ар-ар-ар- відкриваєм календар.
Рік-рік-рік- незабаром Новий рік!
2.    Розучування скоромовки:
Всі рівненько сідаймо,
Скоромовку повторяймо.
Ніс сміхунчик снігу міх,
Сміх розсипався на сніг.
3.    Бесіда з метою узагальнення спостережень учнів.
В небі хмара пролітала,
Білий пух порозсипала,
Він на землю тихо ліг.
Називають його…(сніг)
-Яка пора року прийшла у наше місто?
    -Чарівниця-зима завітала у наше місто.
  -Які зміни у природі відбулися? Як змінилося наше місто з приходом зими?
      -Сонечко менше зігріває землю.
     -Дерева стоять засніжені.
      -За вікном летить сніжок.
     Ми всі спостерігали,
     Як, ніби крадькома,
     Знов на зміну осені 
     До нас прийшла зима.
     То ж зараз поспілкуємось,
      Згадаєм зараз ми,
       Які у вас є враження 
      Від подиху зими?
-Як же прийшла зима?
-Пригадайте, що ви відчули, коли випав перший сніг?
-Куди падали сніжинки? (розповіді дітей)
Взимку, як у казці, усе може бути:
Диво можна помітити, чудо – відчути.
Зиму можна не тільки побачити,
Зиму можна навіть почути!
-Які зимові голоси природи?
Сніг...(рипить)
Мороз…(тріщить)
Хурделиця…(виє, співає, стогне, плаче, голосить, ридає)
-Чи помічали ви красу сніжинок? На що вони схожі?
-Зараз ви побачите незвичайний снігопад. Ви побачите, який вигляд мають сніжинки під мікроскопом. А почути зиму нам допоможе чудова музика
П. І. Чайковського. Усі сніжинки схожі одна на одну, як сестри, але в кожної своє вбрання. 
Коли вони летять, схожі на пух.
 А придивишся ближче - як зірочки.
 На сонці сніжинки іскряться, ніби срібло. 
Ви послухали зиму, і можна сказати,
Що ви вже готові фантазувати.
То ж уявіть, ніби вас, діточок,
Хтось перевтілив, наприклад, в…сніжок,
Потім- на деревце чи на хмаринку,
Згодом- на білу пухнасту сніжинку.
Що чує дерево? Що бачить хмаринка?
З ким хоче дружити маленька сніжинка?
I.    Комунікативне завдання „Уяви себе” (ТРКМ)
Уяви себе сніжинкою, хмаркою, засніженою ялинкою, сонечком взимку тощо.
-    Що бачиш навкруги?
-    Що чуєш?
-    З ким дружиш?
-    Кого боїшся?
-    Про що мрієш? ( Розповіді дітей).
        Ми побачили і почули зиму допомогли нам у цьому художники і композитори. „Відчути” зиму нам допомагають також і письменники.
    Фізкультхвилинка
    За вікном іде сніжок,
     Білий та лапатий.
     Ми вдяглися в кожушок -
     Зиму зустрічати.
     Ой, награлися в сніжки,
     Бабу ми скатали.
     Не втомились ані трішки,
     Тільки жарко стало.
II.    Актуалізація.
   Мовленнєва підготовка до складання усного твору
1.    Складання асоціативного куща.
Щоб скласти розповідь про зиму, спочатку треба підібрати такі слова, які допоможуть нам розповісти про цю чудову пору року.
-Які слова виникають у вашій уяві, коли чуєте слово зима?
Зима (яка?)
Холодна, засніжена, морозна, чарівна, заметільна, сніжна.
4. Усно складіть речення з цими словами. 
Лапатий сніг падає на темну землю.
На  небі з’явилися волохаті хмари.
Високо в хмаринці народилася сніжинка.
Сніг вкрив землю білою скатертиною.
   -Молодці, діти! А Знайко хоче перевірити, чи вмієте ви добирати влучні слова і вставляти їх у речення.
  - Молодці, діти.
 - Які речення запам’ятали?
 - Після чудової роботи можна і відпочити.
   Усвідомлення тексту. Складання твору з опорою на наочність.
1.    А тепер можна складати розповідь. 
III.    Підсумок уроку. Рефлексія.
1.    -Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Скажіть, а чи справдились ваші очікування? Мої очікування справдились,бо ви вчились висловлювати свої думки точно й красиво, а ваше мовлення збагатилось образними словами й словосполученнями.
2.    –А якою буває зима, послухайте вірш.
    Зима по-своєму красива
  І особлива, і чарівна,
  Як королева чи царівна.
  А вранці іній - от обнова.
  Яка зима у нас казкова!
  Хоч і мороз за ніс щипає.
  Дітей ніщо не зупиняє.
  Бо все одно, зима прекрасна,
  Вся біла-біла, світла, ясна!
  

bottom of page