top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 44. 

Тема: Як захитати рослини у рідному краї? Червона книга України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 44
Тема. Як захитати рослини у рідному краї? Червона книга України.
Мета. Продовжити розкривати цінності рослин для людини; ознайомити уч¬нів з рослинами, які охороняються: конвалії, підсніжники, проліски, дзвоники, сон-трава тощо; пояснити, що таке Червона книга України; формувати в учнів відчуття особистої відповідальності за збереження рослин; виховувати бережливе ставлення до рослин.
Обладнання. Ілюстративний матеріал; таблиця “Цих рослин дуже мало. Бережіть їх”.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
І.    Слово вчителя.
—    З дитячих років ми звикли до краси природи. Ми любимо блукати в лісі, полі, відпочивати на річці. Спостерігаємо за квітами, деревами, тваринами. Радіємо спілкуванню з природою. Але вже сьогодні дорослих і дітей хвилюють відомості про те, що ми вди¬хаємо забруднене повітря, вживаємо їжу з різними домішками, шкідливими для людського організму, п’ємо таку ж погану воду. До того ж примушуємо страждати разом з нами рослини і тварини.
—    Що ж буде далі?
—    Що стане з природою?
—    Як позбавитись від бід, які насуваються на нас?
Різні держави почали обговорювати ці проблеми і приймати відповідні рі-шення:
—    відкривати заповідники, заказники, національні парки, зоопарки;
—    приймати закони про охорону природи;
—    створили спеціальну книгу, в яку будуть записувати назви рослин і тва¬рин, кількість яких зменшується, або які перебувають на межі зникнення. Така книга називається “Червоною книгою”.
Як ви думаєте, чому книгу, в яку записують рідкісні та зникаючі рослини і тварини, називають Червоною?
(Червоною книга названа тому, що червоний колір — це сигнал, який поперед¬жає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи — рослинами і тваринами. Ця книга звертається до людей: "Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!")
А які ви знаєте рослини, занесені до Червоної книги?
(Лілія лісова, підсніжник звичайний, вовчі ягоди, конвалія, сон-трава велика, фіалка біла, півонія тонколиста, дзвоники карпатські, нарцис вузьколистий, ане¬мона розлога та інші.)
2.    Розгляд таблиці "Цих рослин залишилось мало! Бережіть їх”.
—    Назвіть зображені рослини.
Які рослини Червоної книги України зустрічаються у вашій місцевості?
3.    Бесіда про роль молодших школярів у справі охорони природи та про правила поведінки у природі.
—    А який же внесок у справу охорони природи можуть зробити молодші школярі?
а)    Робота в групах. Вироблення пропозицій щодо збереження рослин.
*    Не ламати кушів і дерев.
*    Не пошкоджувати кору дерев.
*    Не ламати квітучих рослин.
*    Не спалювати листя.
*    Насаджувати дерева і кущі.
*    Не смітити в лісі.
*    Правильно збирати лікарські рослини.
*    Впрошувати кімнатні рослини.
б)    Підсумок роботи груп і вироблення правил друзів лісу.
*    Багато лісу — не рубай!
*    Мало лісу бережи!
*    Немає лісу — посади!
Висновок. Увійди в природу другом!
4.    Робота з підручником (с. 100—101).
а)    Розгляд фотографій рідкісних рослин.
б)    Відповіді на запитання.
—    Які рослини потребують охорони? Чому?
—    Які рослини називають рідкісними?
(Рідкісними називають рослини, яких у природі залишилось дуже маю. Ці рос¬лини занесено до Червоної книги. Вони потребують охорони.)
в)    Міркування.
—    Від кого і від чого потрібно охороняти рослини?
—    Чи потрібно охороняти тільки рослини Червоної книги? Фізкультхвилинка
Проти сонця на горбочку
 випинаються дубочки.
Свіжий вітер иавіва, 
міцне гілля нагина.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті (с. 43).
а)    Продовжити речення.
Природу треба любити і ... .
б)    Розфарбувати рослини, занесені до Червоної книги.
в)    Намалювати знаки “Бережи природу”.
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Розгадування кросворда 


1.    У проміннях сония ніжних край веселого струмка білий росяний ... (підсніжний) раптом блиснув з-під листка.
2.    Рядком рівненько, як намисто, висять на ніжному стеблі (конвалії) широке листя,
а квіти — дзвоники малі.
3.    Весна війнула все крилом, пташки співають голосно.
А на узліссі за селом з’явились перші ... (проліски).
4.    Встала весна, чорну землю сонну розбудила, уквітчала її ... (рястом), барвінком укрила.
5.    Ростуть вони в садах, ярах, у балках, низенькі квіточки в імлі.
Це фіолетові ... (фіалки), красуні нашої землі.
V.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Чому виникла потреба охороняти рослини?
—    Які рослини називають рідкісними?
—    Чи зможе людина жити, якщо не буде охороняти природу?
—    Як слід оберігати зелені насадження від пошкоджень?
—    Що найголовніше ми маємо запам'ятати?
Висновок. Природа — наш дім. Ми повинні бути жителями, які примножу-ють, а не руйнують багатство свого дому.
2.    Робота з батьками.
—    Дізнайтеся більше у батьків про Червону книгу України та рідкісні рослини вашого краю.
Виконайте завдання для друга природи. Складіть розповідь про пригоду рослини, яка потрапила до Червоної книги.

 

bottom of page