top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 45-46. 

Тема: Які тварини живуть у твоєму краї? Як люди дбають про охорону тварин у твоєму краї?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 45-46
Тема. Які тварини живуть у твоєму краї? Як люди дбають про охорону тварин у твоєму краї?
Мета. Закріпити знання учнів про диких тварин; ознайомити їх із дикими тва¬ринами рідного краю, умовами їх існування; розкрити значення диких тварин у природі та житті людини і необхідність бережливого ставлення до них, охорони.
Обладнання. Ілюстративний матеріал про диких тварин, таблиця “Цих тварин потрібно охороняти”, пазли, гра “Лото” та ін.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
І.    Розповідь учителя з елементами бесіди з використанням Ілюстрацій про диких тварин.
Усі ви пам’ятаєте казку "Колобок”. Пригадайте, куди втік Колобок від діда, баби? (До лісу.)
—    З ким він познайомився?
—    Кого першого зустрів колобок?
—    Опишіть героїв казки за Ілюстрацією та за планом.
План
1.    Назва тварини.
2.    Зовнішній вигляд.
3.    Як пересувається?
4.    Де будує житло?
5.    Чим живиться?
—    До яких тварин належать герої казки? (Звірі.)
—    Які ше звірі живуть у природі? (їжак, борсук, лось, косуля, дикий кабан, лисиця, вовк, ведмідь та інші.)
Яка характерна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю і малят вигодовують молоком.)
—    А які птахи належать до дикої природи?
2.    Відгадування загадок про пташок.
•    Вірно людям я служу, їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю. шкідників ним добуваю. (Дятел)
•    В мене є великий хист, я співаю як артист.
Спів мій радісний усюди
дуже люблять слухать люди. (Соловей)
•    Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкидає, та у лісі в холодку
все кує: ку-ку, ку-ку? (Зозуля)
•    Що воно за дивна птиця: світла денного боїться.
Дзьоб крючком, великі очі,
і не спиться їй щоночі. (Сова)
—    Яких ше птахів знаєте? (Горобець. голуб, гава, крук, іволга, сойка, зяблик, синиця, тетерук, шпак, лелека, дрохва та інші.)
Яка характерна ознака птахів? (Тіло вкрите пір 'ям.)
3.    Розповідь з елементами бесіди про комах.
—    Яких ще живих істот, крім звірів і птахів, ви знаєте? (Комах.)
—    Яких ви знаєте комах? Які вони? Де ви їх зустрічали? (Мурахи, метелики, жуки, коник-стрибунець, бджола, джміль, хрущ, жук-сонечко, попелиця, муха та ін.)
—    Яка характерна ознака комах? (Шість ніг.)
4.    Розгляд ілюстрацій риб.
—    Які риби зображено?
—    Де вони водяться? Що їдять?
—    Яка характерна ознака риб? (Тіло вкрите лускою.)
Висновок. Тварини — це живі організми, що населяють нашу Землю. Тва-рини — це звірі, які живуть в лісах; птахи, що літають в небесній синяві: риби, що плавають у воді; комахи, які зустрічаються на кожному кроці; жаби, що живуть у вологих місцях; змії, які люблять вигріватися на сонечку.
Тварини живуть скрізь, де дія них є їжа, схованка від ворогів і місця для влаштування житла. На Землі немає такого куточка, де б не жили тварини.
5.    Розповідь учнів про тварин рідного краю.
—    Назвіть тварин, які літають.
—    Хто плаває? Хто ходить? Хто стрибає? Л хто повзає?
—    Хто живе у лісі? Хто — на лузі? Хто — в річці? Хто — біля річки, в землі і на землі?
—    Чому цих тварин ми називаємо дикими?
Висновок. Тварини різні за розміром, за зовнішнім виглядом, за способом пересування. Різноманітне і середовище існування тварин.
Усі тварини, які самостійно добувають їжу, влаштовують житло, називають¬ся дикими.
6.    Робота в групах.
—    Чи залежить життя людини від диких тварин?
(Так. З давніх-давен люди полювали на тварин і використовували їх як про-дукти харчування: зі шкіри і шерсті робили одяг, постіль; окремих диких тварин приручили і вони стали свійськими.)
7.    Міркування.
—    Як люди допомагають тваринам?
—    Що під силу зробити вам для захисту диких тварин?
8.    Робота з підручником (с. 102—103, 104—105).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
— Яких тварин вам доводилося бачити серед природи?
в)    Відгадування загадки.
г)    Пояснити вислів “Ластівки низько літають дощ обіцяють”, 
г) Сторінками Червоної книги України.
Фізкультхвилинка “Білочки”
Лапки в боки, вгору вушка 
скануть бітомки-подружки.
Раз, два, три. чотири, п'ять,
 по гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
 спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять, 
люблять білочки стрибать.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота з зошитом (с. 44).
а)    Визначити, до якої групи належать зображені тварини.
б)    Розфарбувати тварин, занесених до Червоної книги України.
в)    З’єднати за зразком, як люди турбуються про диких тварин.
Хто зайвий?
Косуля, вовк, заєць, їжак, лось, лисиця, сойка, дятел. (їжак — він взимку спить.)
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
V.    Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
Яких тварин називають дикими?
—    Назвіть по 2-3 представники звірів, птахів, риб, комах рідного краю.
—    Які тварини охороняються законом?
—    Яку участь в охороні тварин можуть взяти учні?
—    Кого називають санітарами лісу?
—    Чим корисні птахи?
2.    Мурахи — комахи. Довести це твердження.
3.    Гра “Лото. Птахи”.
—    Де чий дзьоб?
—    Де чиї лапи?
—    Хто де живе?
4.    Робота з батьками.
—    Дізнайтеся у батьків, які ше дикі тварини живуть у вашому рідному краї.
5.    Виконайте завдання для друга природи.
Розкажіть, які добрі справи ви зробили узимку та навесні для птахів і звірів. Розкажіть про тварину, яку потрібно охороняти.

 

bottom of page