top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 43. 

Тема: Які рослини прикрашають твій рідний край? Лікарські рослини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 43
Тема. Які рослини прикрашають твій рідний край? Лікарські рослини.
Мета. Закріпити знання учнів про дикорослі рослини та гриби, ознайомити з тими рослинами і грибами, які ростуть в їхній місцевості; розкрити цінності лікарських рослин для людини; формувати правильне ставлен¬ня до дикорослих рослин (і, зокрема, лікарських) та грибів; виховувати бережливе ставлення до дикої природи.
Обладнання. Таблиця “Дикорослі рослини”, ілюстрації лікарських рослин.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
І.    Відгадування загадок.
•    Гарне дерево, міцне.
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крислатих 
буде жолудів багато. (Луб)
•    Кожний мій листок 
різьблений осінь пензлем восени
в колір жовтий і багряний розмальовує мені. (Клен)
•    Весною росте, літом цвіте.
восени осипається, зимою відсипається.
А квіти — на медок,
лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)
•    І варення, і компоти з ягід цих смачні.
Та крізь зарості густі
не проїхать, не пройти. (Малина)
• Листочки тугенькі,
 коротка стеблинка, 
ледь-ледь голубенький,
 повзуча рослинка.
Встелю, як килим,
горби і горбочки,
збігаю по схилах
униз до ставочка. (Барвінок)
2.    Розгляд таблиці “Дикорослі рослини” та бесіда за їх змістом.
—    Як називаються зображені рослини?
—    Як можна їх назвати одним словом? (Дикорослі рослини.) Чому?
—    На які групи їх можна поділити? (Дерева, кущі, трав'янисті рослини.)
—    Назвіть по 2-3 представники кожної групи.
—    Які з цих рослин доводилося вам бачити у природі рідного краю? Де саме?
3.    Розповідь учнів про дикорослі рослини рідного краю.
План
1.    Назва рослини.
2.    До якої групи належить?
3.    Яке листя: розмір, форма?
4.    Який стовбур, крона?
5.    Які квіти і плоди?
6.    Значення в природі та житті людини.
4.    Слухання вірша.
Послухайте вірш і скажіть, відвар з якої рослими допоміг видужати комарику. Бідолаха комар застудився: з джерела студениці напився.
Обмотав собі хусткою шию, п'є гарячий відвар з деревію, бо дзижчати не може ніяк, лиш тихесенько чхає в кулак.
Я. Бета
5.    Про лікарські рослини.
а)    — Люди ще в давнину вірили, що в багатьох рослинах прихована цілюща сила і використовували їх для лікування найрізноманітніших хвороб.
— Відгадайте загадки і дізнаєтесь, які рослини допомагають людям при захворюваннях.
•    Я на сонці дуже схожа — золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю, промінцями всіх вітаю.
Здогадатись вам не важко, шо за квітка я?... (Ромашка)
•    Росту при дорозі, всім допомагаю.
Лікую тих, хто рани має. (Подорожник)
•    У траві росту, у лісі, у вінку зеленолистім, у червоному намисті видивляюся у воду
на свою хорошу вроду. (Калана)
•    Рясно в липні зацвітає, дуже гарний запах має.
Цвітом від хвороб лікує, щедро медом нас частує. (Липа)
•    Чорно-біла одежина, зверху — листяна хустина.
Як весна — дарує сік, — п'ємо радо цілий рік. (Береза)
Н. Гуркіна
Висновок. Калина, лікарська ромашка, подорожник, липа, береза — лікар-ські рослини. їх людина використовує при лікуванні захворювань.
—    Які рослини використовують у вашій сім’ї при простудних захворюван¬нях? (Малина, смородина, цибуля, часник.)
б)    Розгляд ілюстрацій лікарських рослин та бесіда за їх змістом.
—    Які рослини зображено? (Деревій, калина, малина, м 'ята, ромашка, подо¬рожник, кропива, звіробій, шипшина, мати-й-мачуха, кульбаба, любисток, дикий часник, липа, нагідки та ін.)
—    Чим корисні ці рослини для людей?
—    Чому їх називають лікарськими?
—    Як треба ставитися до таких рослин?
Висновок. Рослини, які людина використовує для лікування хвороб, нази-вають лікарськими.
6.    Робота в групах.
—    Обговоріть та складіть правила заготовки лікарських рослин.
—    Виступаючи за широке застосування ефективних лікарських засобів з рослин, слід повністю усвідомити відповідальність за їх збереження у природі. Запаси лікарських рослин не безмежні, і використовувати їх потрібно бережно, щоб вистачило як нам, так і прийдешнім поколінням.
Раціональне використання лікарських рослин передбачає ряд заходів:
*    не зривати багато рослин, а стільки, скільки використаєш;
*    не виривати з коренем, шоб рослини росли на другий рік;
*    якщо потрібні корені, то не використовувати всі, а залишати в природі для розмноження;
*    висаджувати лікарські рослини на грядках, на дачах.
Мри зборі лікарської сировини необхідно обов'язково дотримуватись на-ступних нескладних, але важливих правил.
*    Збирають лікарські рослини тільки тоді, коли кількість біологічно активних речовин, шо містяться в них, досягне найбільшої концентрації. Траву необхідно
збирати без грубих приземних частин, оскільки вони не є лікарською сировиною.
*    Усі надземні частини рослин збирають лише в суху погоду. Якщо вранці була роса або пройшов дощ, то заготовку починають тільки після того, як рос¬лини повністю обсохнуть.
*    Не слід збирати запорошені і забруднені рослини поблизу доріг з інтенсив¬ним рухом транспорту. Також не можна заготовляти рослини, які пошкоджені хворобами чи шкідниками і при втраті рослинами природного забарвлення.
*    Зібрану сировину не можна залишати більше 3-4 годин в тарі, тому що вона самозігрівається в результаті виділення тепла при диханні ше не відмерлих частин рослини. Це спричиняє швидке руйнування потрібних для лікуван¬ня біологічно активних сполук.
*    Характер сушки цілком залежить від діючих речовин, що містяться в рос¬лині. Сировину, шо містить ефірні олії (материнка, меліса), сушать повільно при температурі не вище 30-35 градусів, захищаючи її від сонця. Л сировина, шо містить вітамін С (плоди шипшини, смородини), сушать при температурі 80-85 градусів, шоб уникнути його окислення.
7.    Відгадування загадки.
• Під хвоєю ховаються, чи листом укриваються.
шапки не знімають — дощику чекають. (Гриби)
8.    Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій (або му-ляжів) про гриби лісу.
—    Які гриби ви бачили і збирали в лісі?
—    Чому не можна збирати невідомі гриби? (Серед грибів е їстівні й отруйні. Тому, не знаючи добре грибів, краще їх не збирати.)
Гриби дуже корисні у лісі. Вони є їжею для тварин. Там, де є гриби, кра¬ще ростуть дерева. Навіть свої назви багато грибів отримали від назви дерева, біля якого вони живуть: підберезник, підосичник, боровик, опеньки і т.п. Не можна знищувати гриби в лісі.
9.    Робота в групах.
— Обговоріть та складіть правила збору грибів.
*    Ніколи не збирайте і не беріть незнайомі вам гриби — серед них можуть бути отруйні.
*    У жодному разі не можна під час збирання їстівних грибів розривати і роз¬кидати в боки мох. Грибниця (волокна в ґрунті), опинившись під променями сонця, може засохнути і загинути. Гриби зрізують ножем або охайно виверта¬ють ніжку з ґрунту, щоб не пошкодити грибницю.
*    Не знищуйте неїстівних грибів! Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців — ліки й харч. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева.
Фізкультхвилннка
Встаньте, діти, посміхніться, 
землі нашій поклоніться
 за щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
 в різні боки нахиліться, 
веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте,
 і за парти тихо сядьте.
10.    Робота з підручником (с. 98-99).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Пояснення вислову “Де дуби, там і гриби”.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті (с. 42).
а)    Яка рослина “зайва”?
Дуб, ялина, верба, лісовілзвіночки.
б)    Розфарбувати лікарські рослини.
в)    Підписати назви грибів.
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Розгадування кросворда (про лікарські рослини).
 
4.    Гра “Лото” (про гриби).
5.    Скласти пазл (про рослини).
6.    Гра “Впізнай за описом”.
*    Цей яскравий гриб просто красень! У нього біла, струнка ніжка під чер¬воним з білими плямами капелюхом. Його видно здалеку. Ласують ним і лікуються різні лісові мешканці. Але для людей він отруйний. (Мухомор)
*    Ці гриби, ніби засмаглі під сонечком, ростуть на пеньках чи близько біля дерев великими групами. Іноді з одного пенька можна зібрати повний кошик. За це так і назвали ці гриби. (Опеньки)
*    Кожен, хто не прийде в ліс, мріє знайти цей гриб. Його звикли вважати королем грибів. Ніжка цього гриба не темніє ніколи, навіть коли висушиш, вона залишається білою. Може, тому і одержав гриб свою назву. (Білий гриб)
*    Маленький гриб, на колір — блідо-зелений, що у ньому насторожує. Так воно і є. Ніжка росте ніби з кругленького горщика чи з корзинки. Цей гриб став блідий від люті, від злості на все хороше. Його так і назвали за його вда¬чу. (Бліда поганка)
*    Назву він узяв від дерева. Найчастіше цей гриб росте під березою, але його можна знайти не лише там. (Підберезник)
*    Ці гриби намагаються одягнути не такі капелюхи, як у інших. Ростуть на одній галявині: сині, голубі, червоні, жовті, фіолетові, а назва у всіх одна. (Сироїжки)
V.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Які рослини називають дикорослими? Чому?
—    Назвіть 2-3 представники дикорослих дерев, кущів і трав'янистих рос¬лин своєї місцевості.
—    Яка рослина ваша улюблена? Чому?
—    Які рослини називають лікарськими?
—    Як треба ставитися до дикорослих рослин, зокрема, лікарських?
—    Чим рослини корисні для людей?
—    Як ми можемо оберігати “зелених друзів”?
2.    Відгадати загадки.
•    Манить бджіл, немов магнітом, медоносним жовтим цвітом. (Липи)
•    Стоїть, колихається.
Торкнешся кусається. (Кропива)
•    Золоте його суцвіття дасть здоров'я на століття: на галяві лісовій розцвітає — ... (звіробій).
•    Цвіт рожевий і дрібний, запах сильний і різкий.
В нього розболівся шлунок, ця травиця порятунок.
Біля берега крислата розцвіла духмяна ... (м ’ята).
3.    Робота з батьками.
—    Перевірте разом з батьками народну прикмету "Літо з дощами — осінь з грибами”.
Виконайте завдання для друга природи. Дізнайтеся, які лікарські росли¬ни є у вашій домашній аптеці.

 

bottom of page