top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 14. 

Тема: Як потрібно берегти природу?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 14
Тема. Як потрібно берегти природу?
Мета. Ознайомити учнів з правилами поведінки у природі; розвивати спостережливість і кмітливість, уміння аналізувати і робити висновки, доводити свою думку: виховувати бережливе ставлення до природи. Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, ілюстрація.

Хід уроку

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
Відповіді на запитання.
—    Що дає природа людям?
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Чи може людина жити без природи? Чому?
Чому природу треба любити і оберігати?
На уроці ми дізнаємося, як треба ставитися до природи.
V.    Вивчення новою матеріалу.
І. Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці "Як треба стави-тися до природи",
а)    Розгляд малюнків.
Чи можна рвати рослини й топтати їх? Чому? (Ні. Це жива природа.) Кожна зелена травинка, зелений листочок виділяє в повітря кисень. Ним ди¬хаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослини даремно!
—    Що станеться з квіткою, якщо її зірвати? (Вона загине.)
—    Найкрасивіша квітка та. шо квітує там, де зросла. Не губіть їх! Для бу¬кетів квіти вирощують спеціально.
Чи хочете ви принести додому лісові квіти? Зберіть їх перед тим. як іти-мете додому, і знайте скромний, невеличкий букет свідчить, що ви людина свідома, бережлива, добра.
—    Чи можна ламати гілки дерев, кущів? Чому? (Ні. Бо це жива природа.)
—    Щоб згубити дерево, кущ потрібні хвилини, а виростити — роки. Рана на рослині — рана на живому тілі. Рослини, яким ви нанесете рани, будуть довго хворіти, а то й зовсім загинуть. Не калічте дерев, кушів!
Чи можна вбивати, ловити тварин? Чому? (Ні. Вони — живі істоти, як і ми.)
Що станеться з метеликом, рибою та іншими тваринами, якщо їх злови¬ти? (Воші загинуть.)
—    Не ловіть барвистих метеликів, що літають над квітниками, у лузі. Вони самі схожі на казкові “літаючі квіти" і нікому не завдають шкоди.
—    Не беріть у руки тварин (черв'яка, їжака, пташенят), яких знайшли у лісі, і не приносьте їх додому.
—    Поспостерігайте за ними обережно і ви побачите багато цікавого.
Чи можна галасувати у лісі? Чому? Ліс це дім для тварин. Коли гала¬сувати у лісі, голосно слухати музику, можна їх злякати. Не шуміть — послу-хайте, як шумить ліс!
—    Чи можна топтати гриби?
Гриби для лісових мешканців — ліки і харч, навіть ті, які для людини є отруйними. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева. Не знищуйте грибів!
Чи можна забруднювати природу? Чому?
До покинутої консервної банки, скла може поранитись лісовий звір. На-гріте сонцем скло може спричинити пожежу. Нішо не губить все живе так швидко і безжалісно, як вогонь. Байдужість, шо призвела до пожежі, — злочин перед природою. Простежте, щоб у лісі не залишалось навіть іскри непогаше¬ного вогню.
Не залишайте після себе сміття в лісі! Хай ваше місце відпочинку буде чистим, а рештки їжі залиште пташкам на сухих сучках, звірам — на пеньку, комахам — на землі.
Не можна забруднювати водойми. Нема більш чистої і смачнішої води, ніж джерельна. Подивіться, як схиляються над ними трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур. Не скаламутьте й ви джерела! Охороняйте його чистоту! Чиста вода — велике багатство!
—    Як треба ставитися до природи? (Бережливо.)
Природа шедра до нас. Усе, що ми маємо, — від неї. Тож відплатіть їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде щедрішою.
Висновок. До природи треба ставитися дбайливо. Її потрібно оберігати іі любити.
2.    Читання вірша М. Познанської.
На стрункій високій ніжці 
біля річки на лужку 
у косиниі-білосніжці 
стрів я квіточку таку.
Ясним оком жовтуватим
 посміхалася мені.
Я хотів її зірвати, а бджола сказала:
- Ні!
—    Поміркуйте, чому бджола не дозволила зірвати квітку.
3.    Робота з підручником (с. 32-33).
а)    Розгляд малюнків, фотографій.
На яких малюнках зображено бережливе ставлення до природи, а на яких — ні?
б)    За малюнками складіть правила бережливого ставлення до природи.
*    Насаджуйте рослини.
*    Охороняйте тварин, їхнє житло.
*    Розчищайте джерела.
*    Підгодовуйте взимку тварин.
*    Спостерігайте за природою.
*    Любіть природу.
в)    Поміркуйте. Як сміття у лісі шкодить рослинам і тваринам.
4.    Подорож в казку.
Здавна українці шанобливо ставилися до природи. Вони вважали, що при-рода є найбільшою цінністю у житті людини. Називали природу Матінкою. То як треба до неї ставитися? (Любити її, оберігати.)
а) Слухання казки.
Дідова дочка і бабина дочка
Жили собі дід та баба. Мали по дочці. Дідова була роботяща, добра, а бабина — лінива і зла.
Одного разу баба дуже побила дідову дочку, і вигнала дівчину з дому. Йде вона та йде і біля дороги бачить яблуню. І заговорила яблуня:
—    Дівчинко, обкопай мене, побіли, то будеш щаслива.
Дідова дочка послухалася і зробила все. як просила яблуня. Яблуня подякувала, і дівчина пішла далі. І побачила під вербою криницю, в яку нападало багато листя. Криниця обізвалася до неї:
—    Вичисти мене, дівчинко, то будеш щаслива.
І вона вичистила криничку. А тоді напилась води, і так їй стало добре та весело, що й забула про своє горе, про свою тяжку сирітську долю. Іде вона далі і бачить, що хатка стоїть, така нужденна, оббита дощами та вітрами. Хатка попросила:
—    Дівчинко, обмасти мене, побіли, позамітай коло мене.
Дівчина все зробила і зайшла до хатки. А там парубок сидить, такий гарний, як ружа. Сподобалася йому дівчина, і взяв він її собі за жінку.
Як довідалася про це бабина дочка, то й собі пішла тою дорогою, що дідова. Aлe коли яблуня попросила, щоб обкопала її. то вона не послухалася, а сердито сказала:
—    Ніколи мені коло тебе ходити.
І пішла далі. Те саме сказала вона й криниці, й хатці. Але полив густий дощ. Бабина дочка забігла до хати. Там її вкусила гадюка, і вона померла.
Про що розповідається у казці?
—    Як ставилася дідова дочка до природи? (Бережливо, з любов’ю, повагою.)
—    Що отримала у нагороду? (Щастя.)
—    Як ставилися бабина дочка до природи? (Байдуже.)
— Що отримала у нагороду? (Смерть.)
Українці завжди вважали, шо той, хто дбайливо та бережливо ставиться до природи, винагороджується шастям, добробутом, повагою людей. І. навпаки, той, хто не звертає уваги на потреби природи, переживе невдачі, розорення, зневагу людей і навіть смерть.
5.    Читання слів: Не рви! Не лови! Не вбивай! Не забруднюй! Не розпалюй! Не руйнуй! Не топчи!
—    Прокоментуйте, як ви їх розумієте.
6.    Робота в парі.
Складіть правила поведінки у природі, використовуючи вищеназвані слова.
•    Не руйнуй мурашники, пташині гнізда.
•    Не рви павутину.
•    Не рви квіти.
•    Не топчи гриби.
•    Не топчи квіти.
•    Не ламай гілки дерев.
•    Не лови метеликів, інших тварин.
•    Не вбивай черв’яка, інших тварин.
•    Не галасуй у лісі, не лякай тварин.
•    Не сміти у лісі, не кидай у воду сміття.
•    Не розпалюй вогнище у лісі.
—    Яких правил поведінки ви дотримуєтесь у природі?
Фізкультхвилннка
Раз, два — піднімається гора.
Три, чотири цс крутії гірські схили.
П’ять, шість — цс орли дивний танець завели.
Сім, вісім — це смерічки похилилися до річки.
Дев’ять, десять — це вода з водоспаду витіка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті (с. 16).
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Пояснити народну мудрість "Природа одному мати, а іншому мачуха", вислів "Природа — наш рідний дім. Будь природі другом".
4.    Дидактична гра "Відгадай правило поведінки в природі”.
Дидактичне завдання. Закріпити вміння дітей співвідносити зображені на малюнках вчинки із відомими їм правилами.
Унаочнення. Малюнки до таких правил.
Вчитель називає правило, а учні шукають малюнок.
*    Не зривай квіти.
*    Не лови метеликів та інших комах.
*    Не ламай гілки дерев, кушів.
*    Не руйнуй в лісі павутиння.
*    Не зачіпай пташиних гнізд.
*    Не руйнуй мурашників.
*    Не рви павутину і не знищуй павуків.
*    Не лови диких тварин і не принось їх додому.
*    Не вбивай жаб, змій — вони корисні.
*    Не нівеч кору дерев.
5.    Гра “Лото”.
VII. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що ви будете робити, щоб зберегти природу?
—    Що ви скажете дітям, які не шанують природу?
—    Що вам сподобалося на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Уявіть, шо мудра Природа запросила вас у свої володіння. Розкажіть батькам, як ви поводитиметеся у гостях.
Можна використати малюнки.

bottom of page