top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 13. 

Тема: Яке значення має природа для людини?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 13
Тема. Яке значення має природа для людини?
Мета. Формувати в учнів уявлення про значення природи в житті людини; розви¬вати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи. Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що таке природа?
—    Що належить до неживої природи?
—    Що належить до живої природи?
—    Що не належить до природи? Чому?
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    З чого людина виготовляє рукотворні об'єкти?
—    До якої природи належить людина? Чому?
—    Які умови необхідні для життя живим організмам? (Світло і тепло, вода, повітря, поживні речовини.)
Поміркуйте! Чи може людина жити без природи?
—    На уроці дізнаємося, що дає природа людям, яке вона має значення для людини.
V.    Вивчення нового матеріалу.
І. Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці “Яке значення має природа для людини”.
Розгляд малюнків.
—    Що дає природа людям? (Буряк, цибуля, морква, картопля, яблуко, груша, гриби, суниці.)
—    Для чого вони людині? (їх людина вживає в їжу, готує з них страви.)
—    Шо ще зображено на малюнках? (Олія, хліб, молоко, сир. масло, яйця, ковбаса, консерви.)
—    Де людина бере хліб? (Виробляє.) З чого? (З рослин — пшениці, жита.)
—    Де людина бере олію? (Виробляє.) З чого? (З рослин — соняшника, оливок, кукурудзи.)
—    Хто людині дає молоко? (Корова, коза.)
—    Що виробляють з молока? (Сир, масло.)
—    Хто людині дає яйця? (Кури.)
Хто людині дає м’ясо? (Свиня.)
Що виробляють з м’яса? (Ковбасу.)
—    З чого людина виготовляє консерви? (Зриби, м'яса.)
—    Навіщо людині хліб, олія, молоко, сир, масло, яйця, м'ясо, риба? (Люди¬на вживає їх в їжу, готує різні страви.)
—    Чи може людина жити без їжі? (Ні.)
—    Хто дає їжу людині? (Природа.)
—    Що ще зображено на малюнках? (Светр, шкарпетки, рукавички, ковдра.) Де людина їх бере? (Виготовляє з шерсті.)
—    Хто дає шерсть людині? (Вівця.)
—    Де людина бере черевики? (Виготовляє.) З чого? (Зі шкіри.) Хто дає лю¬дині шкіру? (Свиня, теля.)
—    З чого людина виготовляє сорочки? (З тканини.) Де вона її бере? (Виго¬товляє з рослин.)
— Як одним словом назвати светр, рукавички, черевики, сорочку? (Одяг.)
Що ще зображено на малюнках. (Шафа, диван, стільці.) Як одним словом їх назвати? (Меблі.) З чого людина виготовляє меблі? (З дерева.)
—    Що ще дає природа людям? (Квіти.) Навіщо людині квіти? (Щоб милува¬тися ними, радіти.)
—    Коли людина хворіє, шо вживає, щоб стати здоровою? (Ліки.) З чого ви¬готовляють ліки? (З рослин, тварин.)
Що ще зображено на малюнках? (Дівчинка грається з собачкою. Людина їде на коні.) Навіщо людині собака і кінь? (Собака і кінь — це друзі людини.) Як одним словом назвати собаку і коня? (Тварини.)
—    Що ще зображено на малюнках? (Діти засмагають біля річки, дихають свіжим повітрям.)
—    Чи може людина жити без води і повітря, тепла і світла? (Ні.) Чому? (Дія життя потрібні вода, повітря, світло і тепло.)
Чи тільки Сонце дарує тепло і світло для людей?
Зверніть увагу на малюнок. Що там зображено? (Вітряки. За допомогою них людина добуває енергію. І в наших будинках є світло, яке ми використовуємо, коли стає темно, і тепло, яке ми використовуємо в холодну пору.)
Зверніть увагу ще на один малюнок. На ньому зображено гідроелектростан¬цію. З допомогою води людина теж добуває енергію.
Що ще людині потрібно для життя? (Будинки, машини, кораблі, літаки, заводи, фабрики.)
—    Навіщо людині будинки? (Щоб в них жити.)
—    З чого виготовляють будинки? (З природних матеріалів.)
—    Як назвати одним словом машини, кораблі, літаки? (Транспорт.)
—    Навіщо людині транспорт? (Щоб пересуватися по воді, дорогах, у повітрі.)
—    Навіщо людині заводи, фабрики? (Щоб виготовляти транспорт, меблі — усе потрібне для життя.)
Висновок. Природа наше багатство. Вона дарує людині їжу, одяг, воду, повітря, тепло і світло, ліки. З природних матеріалів людина будує будинки, заводи і фабрики, виготовляє машини, літаки, та інші необхідні речі. Природа дарує людині радість і здоров'я.
2.    Читання вірша А. Костецького.
Ти прокинься рано-рано,
 лиш над містом сонце встане, 
привітайся з ластівками, 
з кожним променем ласкавим.
Усміхнися всім навколо: 
небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково день тобі веселим буде!
—    Про шо розповідається у вірші?
Про які об’єкти неживої і живої природи говорить автор?
3.    Робота в парах.
—    Розгляньте рукотворні об'єкти, що вас оточують. Розкажіть, із чого вони виготовлені.
4.    Робота з підручником (с. 30-31).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Розповідь про предмети (різні) за планом.
г)    Читання (або слухання) тексту про природу.
Фіікультхвилинка
Дмб-диб-диб! Диб-диб-диб!
Біля пенька гриб!
Отакий товстезний, отакий грубезний.
Бриль на голові, а нога в траві.
Диб-диб-диб! Диб-диб-диб!
Біля пенька гриб!
VI.    Закріплення знань, умінь і навичок.
1.     Робота в зошиті .
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
“Природа — наш дім і наша годувальниця”.
3.    Гра “Хто найкмітливіший”.
а) Відгадайте загадки і скажіть, яку користь приносять дані об’єкти природи людині.
•    Вірно людям я служу, їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю. (Дятел)
•    Навесні я тебе радую, влітку прохолоджую, восени годую, а взимку грію. (Дерево)
•    Товстий Гнат при землі не впізнать, а як вирвеш, борщик звариш, тоді й похвалиш. (Буряк)
•    Квітка ця на сонце схожа, на олію вона гожа, жовті пелюсточки має,
їх до сонця повертає. (Соняшник)
•    У лісі буває і капелюх має, на одній нозі стоїть і чекає, поки не візьмуть на обід, (/риб)
•    3 мене шкуру всі деруть, мене варять, мене труть, пироги з мене печуть.
Відгадайте, хто ж я є,
чи ви знаєте мене? (Картопля)
•    Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
•    Хто людям дає молоко? (Коза, корова)
•    Може й розбитися, може і зваритися,
а захоче — в птаха може перетворитися. (Яйце)
•    Хто людям дає яйця? (Кури)
б) Відгадайте загадки і скажіть, з чого зроблені дані об’єкти.
•    В синім небі путь моя, швидше всіх літаю я.
Маю крила, хоч не птах, люди звуть мене ... (літак). (З металу.)
•    3 головою він накритий, несуть йому їсти й пити.
Та він страви не вживає,
все хтось інший поїдає. (Стіл) (3 дерева.)
•    Чорна собачка скрутилася, лежить, не гавкає, не кусає
і в хату не пускає. (Замок) (Із заліза.)
•    Про комах і про рослини, де живуть які тварини...
Знань у ній чимало є,
все це людям віддає! (Книжка) (3 дерева.)
•    Два кінця, два кільця, посередині — цвяшок. (Ножиці) (Із заліза.)
•    Я у кожній є квартирі: сидіння та ноги чотири.
Для комфорту спинку маю,
багато місця не займаю. (Стілець) (3 дерева.)
•    Вдень з ногами, а вночі без ніг (Черевики) (Зі шкіри.)
•    Хоч хатинонька маленька, та затишна і тепленька:
як мороз кусається, п’ять братів сховається. (Рукавиця) (3 шерсті.)
2.    Гра “Склади пазл”.
I.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вам сподобалося на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Обговоріть з батьками, яким чином природа надихає людину на творення прекрасного.


 

bottom of page