top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 39. 

Тема: Як треба поводитися серед природи?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 39
Тема. Як треба поводитися серед природи?
Мета. Узагальнити знання учнів про значення природи у житті людини; формувати уявлення про правила поведінки серед природи; розвивати природоохоронні навички, спостережливість, увагу, пам’ять; виховувати любов, бережливе ставлення до природи, екологічну культуру школярів. 
Обладнання. Таблиця, умовні знаки правил поведінки серед природи.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостережень.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    На які групи поділяються тварини?
—    Назвати характерні ознаки тварин кожної групи.
—    Назвати представників тварин кожної групи.
—    Де живуть тварини?
—    Чим живляться?
IV.    Актуалізація опорних знань учнів та повідомлення теми уроку.
Слухання оповідання В. Сухомлинського “Чому Оля не зірвала квітки?” 
Рано-вранці прешокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила квітку ромашку.
Ой, яка красива квітка! Оля вже простягла руку, щоб зірвати й понести її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в краплинці горить сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя — все в краплинці. За¬дивилась Оля на краплинку роси й не зірвала квітки.
—    Чому ж Оля не зірвала квітки? Як потрібно ставитись до зелених насад¬жень, квітів? Як ви ставитесь до навколишньої природи? Як оберігаєте птахів, комах та інших тварин? Які корисні справи ви зробили для охорони природи?
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з елементами розповіді ро правила поведінки в природі.
Треба правильно поводитись у лісі. Скажіть:
—    Чи можна у лісі оберемками рвати квіти?
—    Псувати на деревах кору?
—    Здіймати гамір?
—    Кривдити лісових мешканців?
—    Руйнувати мурашники?
Мешканців лісу не можна тривожити шумом, криком. Не слід смітити у лісі. Збираючи ягоди чорниці, пам’ятайте, що не можна виривати кущики з корінням. Адже кущик чорниці може пригощати своїми ягодами 300 років. Не можна кидати каменем у жаб, руйнувати мурашники, пташині гнізда. Жаба полює за комарами, які розвелися в лісі, а де є мурашники — дерева менше хворіють. Без пташиної пісні ми не почуємо весни.
Збираючи гриби, не можна виривати їх разом з грибницею. їх треба зрізати або, злегка повернувши, витягнути з грунту.
Ліс — це велика скарбниця природи. Треба оберігати його багатства, вміло їх використовувати. Ліс відкриє свої таємниці лише тому, хто приходить до нього як друг. Що більше ви будете знати про ліс, то більше любитимете його. А того, кого любиш, і сам ніколи не скривдиш, й іншим не дозволиш.
Влітку ви підете з рідними чи друзями на луки, де ростуть ромашки і дзві-ночки, червоні гвоздички і маки. Не будьте безжалісними, зробіть невеличкий букет, а не рвіть цілі оберемки. Не будьте жадібними, бо вже мало ромашок, дзвіночків та інших квітів залишилось біля великих міст. їх теж треба берегти. Без них такі яскраві і барвисті луки та горби, літо не таке багатоколірне.
Не забруднюйте річок і струмків, озер і морів. Дбайте про чистоту води.

2.    Обговорення ситуації.
Андрій і Олег побачили в лісі під кущем маленьке пташеня, яке випало з гнізда. Олег сказав:
—    Давай заберемо його із собою і виростимо.
Андрій заперечив:
—    Ні, давай залишимо. Батьки пташеняти врятують його.
—    Діти, допоможіть хлопцям у цій суперечці.
3.    Робота в парі.
а)    Розгляд малюнків.
—    Обговоріть поведінку дітей у природі. Хто чинить правильно, а хто — ні? Чому?
—    А як ти чиниш?
—    Які із зображених на малюнках рослини ви бачили?
На лісових галявинах, на луках росте багато квітів. Повертаючись із прогу¬лянки, інколи несуть цілі оберемки квітів. Іноді з них плетуть віночки. Буває, що не донісши додому, і букети, і віночки викидають, бо зірвані квіти швидко в’януть на сонці.
—    То чи варто рвати квіти? Чому? (Ні. Вони загинуть.)
б)    Читання віршів.
Конвалії
Із зеленої сорочки, що зіткав весною гай, білі дивляться дзвіночки.
Як зовуть їх — угадай.
Це конвалії у гаї на галявині цвітуть.
І ніде, ніде немає кращих квіточок, мабуть.
В них так пахощів багато, цвіту свіжого, роси.
Хай ростуть, не буду рвати, — шкода їхньої краси!
М. Познанська
Про що розповідається у вірші?
—    Чому авторка не захотіла рвати квітів?
—    Чому автор не став рвати квіти?
в)    Відгадування загадки.
—    Відгадайте загадку.
• Я перший розцвітаю серед гаю і білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте!
Ви мене не ображайте, не зривайте, не топчіть.
Хочу довго-довго жить.
То хто ж я? (Підсніжник)
—    Як ви упізнали? Про що говориться в загадці?
Висновок. У природі залишилося мало підсніжників та конвалій. Вони по-требують охорони.
4.    Слухання вірша А. Камінчука “Будь природі другом”.
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!
Журавлі над лугом линуть рівним клином.
Будь природі другом, будь природі сином.
Знай-бо — це не мода, це життя потреба.
Нас віта природа чистим синім небом.
—    До чого нас закликає автор вірша? Що значить бути природі другом?
5.    Робота з таблицею “Людина і природа”.
Учні розглядають малюнки і відповідають на запитанням вчителя. Учитель під¬сумовує.
—    У природі все тісно пов’язане між собою. Людина — частина природи. Вона не може жити без повітря, води, рослин і тварин. Якщо клуби диму фабрик і заводів забруднюють повітря, якщо стічні води забруднюють річки, ставки, то страждає не лише природа — хворіє і страждає людина.
Ось чому те, що ми називаємо охороною природи, є охороною самої люди¬ни. На усій земній кулі люди зрозуміли, що охороняючи природу, вони охороняють багатства і красу рідної землі, свої майбутнє.
6.    Робота в групах.
Складання правил поведінки у природі.
•    Не руйнуй мурашники, пташині гнізда.
•    Не рви павутину.
•    Не рви квіти.
•    Не топчи гриби.
•    Не топчи квіти.
•    Не ламай гілки дерев.
•    Не лови метеликів, інших тварин.
•    Не вбивай черв’яка, інших тварин.
•    Не галасуй у лісі, не лякай тварин.
•    Не сміти у лісі, не кидай у воду сміття.
•    Не розпалюй вогнище у лісі.
—    Яких правил поведінки ви дотримуєтесь у природі?
7.    Робота з підручником (с. 88—89).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Розповіді учнів про вплив на живу природу забрудненого повітря, води та грунтів; пожеж в степах, лісах; вирубування дерев.
Поміркуйте! Де будуть жити тварин, якщо люди повирубують усі ліси? ґ) Пам’ятка друга природи.
Фізкультхвилинка.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Вирішення ситуативних завдань.
а)    Ви зустріли у лісі зайченя. Чи заберете його додому, щоб доглядати за ним?
б)    Ви побачили, що діти збивають та топчуть мухомори. Чи правильно вони роблять?
в)    Під час прогулянки до лісу чи в парк ви зустріли небачені раніше, рідкісні або дуже красиві рослини. Якими будуть ваші дії?
2.    Відповіді на запитання.
—    Чому необхідно охороняти природу?
—    Як ви охороняєте рослини?
—    Які правила поведінки в природі ви запам’ятали?
VII.    Підсумок уроку.
1.    Поясніть прислів’я.
•    До природи не неси шкоди.
Виконайте завдання для друга природи.

bottom of page