top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 40-41. 

Тема: Де твій рідний край? Яка природа у твоєму краї?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ IV
РІДНИЙ КРАЙ

УРОКИ 40-41
Тема. Де твій рідний край? Яка природа у твоєму краї?
Мета. Формувати уявлення в учнів про рідне місто (село), його приро¬ду, природу його околиць; з’ясувати історико-етнографічну назву свого краю; викликати інтерес до пізнання рідного краю; розвивати спостережливість, зв’язне мовлення; виховувати повагу і любов до рідного краю, його природи.
Обладнання. Ілюстративний матеріал “Моє рідне місто (село)”, фотографії (листівки) цікавих куточків природи (гора, печера, водоспад, річка, ставок, яр, старовинне дерево, дендропарк тощо), малюнок із зображенням куща терну, пісня про рідне місто (у записі).

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Слухання вірша Платона Воронька.
Облітав журавель сто морів, сто земель.
Облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
—    Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
—    Краще рідної — немає!
—    Чому так відповів журавель?
2.    Бесіда з елементами розповіді.
—    Як називається наше місто (село)? На якій вулиці знаходиться наша шко¬ла? А на якій вулиці живе кожен з вас? Чи знаєте ви свою адресу? Для чого потрібно знати свою адресу?
—    Чим цікава природа нашого міста (села)?
3.    Розгляд ілюстрацій (або листівок) із зображенням цікавих куточків (або об’єктів) природи рідного краю, його околиць.
4.    Ознайомлення з історією виникнення назви міста (села).
—    Від чого походить назва нашого міста (села)?
—    Послухайте легенду про назву міста Києва.
У давні часи жило плем'я полян, а правили ними три князі-брати: Кий, Щек і Хорив, а сестра їхня звалася Либідь. І збудували поляни город й нарекли його на честь свого князя старшого брата Щека і Хорива — Києвом. А навколо города був ліс і пуща велика, і поляни ходили на лови і полювали там звірів, рубали ліс, розбудовували город.
Кий довго княжив у роді своєму, ходив походами в інші землі, і навіть до самого Царгорода. Великі почесті віддав йому правитель Царгорода.
Коли ж Кий повертався з далекої мандрівки, то, пливучи Дунаєм, уподобав місце і збудував невеликий город, і хотів осісти в ньому з родом своїм, та не дали йому навколишні мешканці. Отож і донині називають придунайці те городище Києвець. Кий же повернувся у свій город Київ і правив ще багато років зі своїми братами Щеком та Хоривом. 
5.    Висновок.
Рідний край — це куточок землі, де людина народилася й живе. Він найкращий, бо тут живуть рідні та близькі люди.
6.    Робота з підручником (с. 92—93, с. 94—95).
а)    Розгляд малюнків, фотографій. Порівняння зображень міста і села.
б)    Відповіді на запитання.
—    Чим природа міста відрізняється від природи села?
—    Чи подобається вам природа рідного краю?
в)    Робота в парах.
—    Де краще жити: в місті чи в селі? (Висловлення своїх пропозицій та обгрунтувань.)
г)    Розповіді учнів про свої улюблені місця відпочинку на природі.
ґ) Пояснення змісту прислів’я “Де лелека водиться, там щастя родиться”. Фізкультхвилинка
Обертаються поволі каруселі в дивнім колі.
А тоді як розійшлися, швидко, швидко понеслися.
Тихо, тихо, не спішіть, каруселі зупиніть.
Раз-два, раз-два, закінчилась наша гра.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті.
2.    Робота з приказками.
—    Пояснити приказки.
•    Та земля мила, де мати народила.
3.    Продовжити міркування: “Рідний край — це ... ”.
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
5.    Гра “Склади пазл”.
Групи отримують зображення міста (села), розрізані на пазли. Завдання: скласти суцільну картинку.
V.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Розказати про своє місто (село), що запам’яталось. Яка легенда або переказ існує про ваше місто (село)?
—    Які пам’ятники природи є у вашому місті (селі)?
—    Що найбільше подобається у вашому місті (селі)?
2.    Гра “Склади павутинку до словосполучення “рідний край”.

3.    Читання віршів про рідний край.
Роздуми за їх змістом.
Люблю я в рідному краю 
веселі співанки пташині,
і річки бистру течію, 
і руту-м’яту при долині.
Пропахлі вітром колоски, 
гінке-гінке безмежне поле,
 і мамин хліб, і ті стежки,
якими вранці йду до школи.
І перші проліски в гаю, 
і щедре сонечко в блакиті.
Люблю Вітчизну я свою, вона — 
найкраща в цілім світі.
Мій рідний край
Люблю я квіточки пахучі, 
люблю берізоньку струнку, 
люблю той явір, що на кручі 
коріння миє у струмку.
І трав зелені оксамити,
 важкі пшеницею лани, 
високі гори гордовиті, 
одіті в сизі жупани.
Задуманий дрімучий гай —
бо це ж мій любий Рідний Край. 
4.    Робота з батьками.
— Дослідіть разом з батьками, чи відрізняється природа вашого рідного міста (села) від природи його околиць.
Виконайте завдання для друга природи. У яку пору року природа у вашо-му краї найкрасивіша? Чому ви так вважаєте?

bottom of page