top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 27. 

Тема: Екскурсія в зимовий парк (ліс). Спостереження за зимовими змінами внеживій та живій природі. Як можна допомогти тваринам узимку.

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 27
Тема. Екскурсія в зимовий парк (ліс). Спостереження за зимовими змінами в
неживій та живій природі. Як можна допомогти тваринам узимку.
Мета. Формувати уявлення про ознаки зими; розвивати спостережливість і кмітливість; вміння спостерігати, аналізувати і робити висновки, до-водити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи, виховувати любов до природи.
Обладнання. Годівниці, насіння для птахів.

 

Хід уроку

 

I.    Підготовка до екскурсії.
Вчитель проводить екскурсію у парку (лісі), заздалегідь визначає, які об’єкти природи зможуть побачити учні.
Перед екскурсією можна дати учням такі завдання:
1)    виміряти товщину снігового покрову біля огорожі, у кюветі, на рівному місці та в лісі; порівняти товщину снігового покрову в різних місцях; зробити висновки;
2)    показати і назвати дерева, які скидають листя на зиму, а які — ні. Пояснити це явище;
3)    зрізати по одній гілочці з різних дерев і кущів для спостереження за бруньками;
4)    знайти дерева та кущі, на яких залишилися плоди і насіння. Зібрати зразки для колекції;
5)    спостерігати за птахами, після екскурсії описати їхній зовнішній вигляд;
6)    поспостерігати, які тварини живуть взимку у лісі. Навчитися визначати їх за зовнішнім виглядом та слідами, які вони залишають на снігу.
II.    Оголошення завдань екскурсії.
—    Діти, сьогодні ми підемо на екскурсію у парк. На екскурсії з’ясуємо, які зміни відбулися в природі.
Але перш за все, повторимо правила поведінки на екскурсії.
*    По дорозі до місця зупинки йти в колоні по двоє.
*    Не відволікатися по дорозі на сторонні об’єкти, не відставати від товаришів.
*    У колоні не галасувати, слідкувати за вчителем, який йде попереду.
*    На зупинках уважно слухати вчителя.
*    Ходити у визначених учителем місцях.
*    Не ламати гілки дерев, кущів.
*    Не заглядати у дупла.
*    Не лякати тварин.
III.    Основна частина.
1.    Перша зупинка.
а)    Слово вчителя. Хвилинка спостереження.
—    Погляньте навколо. Як красиво! Помилуйтеся природою. Прислухайтеся. Що чуєте?
—    Яка зараз пора року?
—    Після якої пори року приходить зима?
—    Які зміни сталися у неживій природі?
• Стало біло навкруги — я розтрушую сніги, наганяю холоди, води сковую в льоди, в дружбі я з дітьми всіма.
Здогадались? Я ... (зима).
—    Чи видно Сонце на небі? Високо чи низько розташоване Сонце на не-босхилі? Чи гріє воно? (Сонце стоїть низько на небосхилі. Воно світить, але не гріє.)
—    Якого кольору небо? Чим воно вкрите? Чи є хмари? (Небо часто вкрите важкими сірими хмарами, проте бувають і ясні дні.)
—    Чи є вітер? Який він — холодний чи теплий? (Дмуть холодні вітри, на дворі холодно, морозно.)
—    Чи є калюжі? Що сталося з водоймами? (Водойми вкриті кригою.)
—    Що взимку довше — день чи ніч? (Дні короткі, а ночі довгі.)
—    Чи є опади? (Падає сніг.)
б)    Спостереження за сніжинками.
—    Поспостерігайте, як падають сніжинки. (Для порівняння учитель показує падіння камінця. Діти роблять висновок: сніжинки падають повільно, вони круж¬ляють, вітер відносить їх убік.)
—    Впіймайте сніжинку.
—    Чому сніжинка в руках розтає? (Від тепла сніжинка стає краплиною води.)
—    Зловіть сніжинку на рукавичку і розгляньте її. Яка сніжинка за формою, на що схожа, скільки має променів?
в)    Міркування.
—    Зверніть увагу на красу природи. Поміркуйте, чи погоджуєтесь ви з твер¬дженнями: “Земля вкрилася снігом, неначе білою скатертиною”, “Сніг білий, неначе цукор”, “На сонці сніжинки іскряться, ніби маленькі зірочки”?
г)    Гра Хто найкращу сніжинку намалює на снігу”.
ґ) Вимірювання товщини снігового покриву в різних місцях.
Висновок. Глибина сніжного покриву залежить від того, чи є якісь перепони на шляху снігу: огорожі, посадки дерев, горби тощо.
Тому, якщо коло полів чи доріг є посадки дерев, то вони захищають дороги від заметів, а на полях затримують сніг — зберігають вологу.
1.    Друга зупинка.
а)    Спостереження за рослинами.
Відповіді на запитання.
—    Які зміни відбулися з рослинами взимку?
—    Чи бачите трав’янисті рослини? (Ні.)
—    Що сталося з деревами? (Дерева стоять голі, вкриті інеєм.)
—    Чи всі дерева голі? (Ні.) Які зеленіють? (Хвойні.)
—    Знайдіть ялину, сосну. Притуліться до них. Понюхайте, як пахнуть хвоїнки.
—    Чи є шишки на деревах? Розгляньте їх. Що є всередині шишки? (Насіння.)
—    Як впізнати листяне дерево? (Воно взимку голе.)
—    Знайдіть берізку. Як її впізнати? (За білою корою.) Доторкніться до кори. Яка вона? (Гладенька.)
—    Знайдіть горобину. Як ви її впізнали? (За ягодами.)
—    Чи є навколо вас кущі? Як ви їх впізнали? (У них багато дерев ’яниспшх стебел.)
б)    Слово вчителя.
—    Вкриваючи землю, мов пуховою ковдрою, сніг захищає рослини від хо¬лоду. Узимку рослини не ростуть, більшість дерев і кущів скинули листя і пе¬ребувають у спокої до весни. Лише на ялинах і соснах залишаються зеленими листочки-хвоїнки. Деякі рослини загинули, залишилося зимувати їхнє насіння. А деякі рослини зеленіють під снігом: копитняк, суниця, верес, озимі культури. Якщо під час сильних морозів немає снігу, ці рослини можуть загинути. Недар¬ма в народі кажуть: “Як снігом поле вкрите, то вродиться в полі жито”.
в)    Гра “Біжи до дерева листяного чи хвойного, чи куща ”.
г)    Про бережливе ставлення до дерев.
Кора захищає дерева від морозу. Чим старіше дерево, тим товстіша у нього кора, тому старі дерева краще витримують сильні морози. Дерева взимку поснули, відпочивають.
—    Чи можна взимку ламати гілки дерев і кущів? (Ні.)
Вони і взимку живі, їх треба берегти, не ламати. Як тільки пригріє сонечко, прийде весна — вони прокинуться, зазеленіють.
—    Якщо зустрінеться зламана гілка, ми її обережно зріжемо, помістимо у куточку живої природи і поспостерігаємо, як вона пробуджується від сну.
2.    Третя зупинка.
а)    Спостереження за тваринами. Відповіді на запитання.
Сутужно тваринам взимку, дошкуляє холод, а найбільше — голод. Одні тварини сплять узимку. Інші ще восени відлетіли у теплі країни. А треті зиму¬ють.
Важко їм прогодуватися взимку.
—    Яких тварин ви бачите? (Птахів.)
—    Ми з вами підійшли до годівнички. Птахів, які залишаються у нас зимува¬ти, треба підгодовувати. Відгадайте загадку.
•    На дереві під вікном висить хатка із дашком.
Птахи всі до неї летять,
щоб зерном поласувать. (Годівничка)
—    Давайте в годівницю ми насиплемо гарбузове, соняшникове насіння, крихти білого хліба і поспостерігаємо, як птахи будуть їсти.
б)    Біля годівнички.
—    Послухайте вірш “Біля годівниці”.
—    Горобчику, горобчику, чому ти сумний?
—    Бо лютий лютує.
—    Горобчику, горобчику, чому так дрібно скачеш?
—    Щоб лапки зігріти.
—    Горобчику, горобчику, поклюй крихти хліба.
—    Цвірінь-цвірінь, цвірінь...
—    Горобчику, горобчику, чому ти розцвірінькався?
—    Чекаю весни.
Марійка Підгірянка
в)    Прикмети.
—    Спостерігаючи за горобцями, можна передбачити погоду. Перевірте з бать¬ками народні прикмети.
*    Горобці цвірінькають під вікном — на відлигу.
*    Якщо горобці пурхають під стріху чи дах з пір’їною або соломою у дзьобі — незабаром ударять морози.
г)    Загадки.
—    Погляньте, до годівнички прилетіли синички, сорока, граки. Поспостері¬гайте за ними.
—    Відгадайте загадки.
•    Шубка з сірого пушку, скаче в жовтім фартушку.
Чорний шарфик та шапчина, хоч маленька ця пташина,
та корисна трудівниця називається ... (синиця).
•    Чорний, моторний, по полю ходить, черв’ячків ловить.
Кричить: “Крак!”, а звати його... (грак).
•    За вікном летить сніжок, піднялася віхола.
Але бачу я пташок, що сидять під стріхою.
Чив-чив-чив! Чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці звуться, діти, ... (горобці).
•    Біла латка, чорна латка по дереві скаче. (Сорока)
•    Всі в блакитнім піджаку, в рожевій сорочці.
В нас зимою по садку гуляють, як гості. (Снігурі) ґ) Гра “Горобці й ворони ”.
Учитель розділяє дітей на дві групи — “горобців ” і “ворон вони наслідують рухи й голоси тих птахів, яких зображають. “Горобці” стрибають і цвірінькають, “ворони" ходять перевалюючись, хитають голівками і кричать “кар-кар”.
д)    Робота в групах.
—    Складіть казку “Про що мріють дерева взимку”.
III. Підсумки екскурсії.
1.    Відповіді на запитання.
—    Які зміни відбулися в неживій природі взимку?
—    Які зміни відбулися в живій природі взимку?
—    Що вам сподобалося на екскурсії?
2.    Робота з батьками.
Розкажіть батькам, що ви бачили на екскурсії. Намалюйте зиму.

bottom of page