

Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 26.
Тема: Які дерева належать до листяних, а які — до хвойних?
УРОК 26
Тема. Які дерева належать до листяних, а які — до хвойних?
Мета. Формувати уявлення в учнів про листяні та хвойні рослини, вміння їх порівнювати; формувати вміння аналізувати ілюстрації і добувати з них необхідну інформацію, робити висновки, доводити свою думку, працю¬вати в парі, групі; розвивати спостережливість і кмітливість; формувати потребу пізнавати рослини; виховувати шанобливе ставлення до листя¬них та хвойних рослин, бажання їх оберігати; вчити учнів оцінювати приклади конкретної поведінки в природі.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Відповіді на запитання.
— Порівняйте дерево і кущ. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
— Порівняйте кущ і траву. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Ми продовжуємо подорожувати царством рослин.
— Відгадайте загадки.
• Кого один раз на рік прикрашають? (Ялинку)
• В неї гарні, пишні віти, і колючок не злічити...
Не байдужа до прикрас,
на свята спішить до нас. (Ялинка)
• Чорно-біла одежина, зверху листяна хустина.
Як весна — дарує сік, — п’ємо радо цілий рік. (Береза.)
— Чому саме ялину прикрашають на Новий рік, а не липу?
— Яку рослину ви б назвали хвойною, а яку — листяною?
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про хвойні і листяні дерева.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда за малюнками “Листяні та хвойні рослини”.
— Які рослини зображені на малюнку? (Яблуня і ялина.)
— Порівняйте ці рослини. Чим вони подібні? (Це дерева.) Чому ви так вва¬жаєте? (Уних міцне дерев’янисте стебло.)
— Порівняйте листки ялини і яблуні. Чим вони відрізняються? У кого лист¬ки вузенькі, схожі на голки, а в кого — широкі? (У ялини листки вузькі, схожі на голки, а в яблуні — широкі.)
Висновок. Листя у ялини називають хвоєю. Рослини із листками-хвоїнками називаються хвойними. Рослини із широкими листками називаються листяними.
2. Творче завдання.
— Чому ялина хвойна рослина, а яблуня — листяна?
Уважно розглянь малюнки. Ще чим відрізняються ялина і яблуня?
— Чи є квіти у ялини? (Ні.) А в яблуні? (Так.)
— Чи є плоди з насінням у яблуні? Так. Як вони називаються? (Яблука.)
— А в ялини що є? (Шишки.) Всередині шишок є насіння.
Висновок. У листяних рослин є квіти і плоди, а у хвойних — шишки.
3. Робота з підручником (с. 62—63).
а) Розгляд фотографій і бесіда за їх змістом.
б) Роздивись і порівняй.
Назвіть зображені дерева. Розкажіть, чим вони відрізняються.
Висновок. Дерева поділяють на листяні та хвойні.
в) Поміркуйте!
— Чому ялину називають вічнозеленою?
г) Відгадування загадок.
• Влітку одягається, на зиму одежі цурається. (Листяне дерево)
• Зелену сукню маю, ніколи не знімаю. (Хвойне дерево)
— Про які рослини йдеться в загадках: листяні чи хвойні? Як ви здогадалися? Висновок. У листяних рослин листя восени опадає. У хвойних рослин лист¬ки живуть декілька років і не опадають усі одночасно. Тому хвойні рослини зелені влітку і взимку.
ґ) Роздивись і упізнай!
— З яких дерев ці листки? (Каштан, клен, дуб.)
— Як можна використати осіннє листя?
4. Робота в парі.
— Які рослини зображені на малюнку? (Сосна і липа.)
— Яка з них листяна, а яка хвойна? Поясніть, чому ви так вважаєте?
— Порівняйте ялину і сосну. Чим вони подібні? (Це хвойні дерева.) Чому?
— Порівняйте яблуню і липу. Чим вони подібні? (Це листяні дерева.) Чому?
5. Читання вірша “Ялинка”.
Раз я взувся в чобітки, одягнувся в кожушинку, сам запрягся в саночки і поїхав по ялинку.
Ледве я зрубати встиг, ледве став ялинку брати, а на мене зайчик — плиг!
Став ялинку відбирати.
Я сюди, а він туди...
— Не віддам,— кричить,— нізащо!
Ти ялинку посади, а тоді рубай, ледащо!
Не пущу, і не проси!
І цяцьками можна гратись, порубаєте ліси — ніде буде і сховатись...
Олександр Олесь
6. Бесіда про охорону хвойних дерев.
— Про що розповідається у вірші?
— Що станеться з ялинкою, коли її зрубати? (Вона загине.)
— Уявіть собі, скільки треба зрубати ялинок, щоб у новорічну ніч кожну домівку прикрашала зелена красуня ялинка.
— Що ж слід робити, щоб зберегти ялинку?
Можна прикрашати ялинки, які ростуть у вас в дворі. А найкраще придбати штучну ялинку. Так ви збережете життя цим зеленим красуням.
7. Робота в групах.
— Складіть казку "Про що мріє ялинка перед Новим роком”.
8. Бесіда про значення дерев в житті людини.
— Відгадайте загадку.
• Що повітря очищає, вдень від спеки захищає, ще й від вітру в час негоди,
й є частинкою природи. (Дерево)
— Як ви здогадалися?
— Що дають дерева людям? (Дерева очищають повітря, дають їжу, дарують прохолоду у спеку, милують око.) Що людина виготовляє з дерев? (Меблі, папір, посуд, олівці, будує будинки.)
— Як треба ставитися до дерев? (Бережливо. Треба насаджувати дерева.) Фізкультхвил инка
Пісня про ялинку
У лісі, в лісі темному, де ходить хитрий лис,
росла собі ялинонька і зайчик з нею ріс.
Ой, снігу, снігу білого насипала зима!
Прибіг сховатись заінько, ялиноньки — нема.
Ішов тим лісом Дід Мороз, червоний в нього ніс.
Він зайчика-стрибайчика у торбі нам приніс.
Маленький сірий заїнько, іди, іди до нас!
Дивись, твоя ялинонька горить на весь палац!
І.Нехода
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Творчі завдання.
— Доведіть, що ялина — це хвойна рослина.
— Доведіть, що липа — це листяна рослина.
2. Робота в зошиті .
3. Робота в групах з дидактичними картками.
4. Гра “Хто назве більше листяних дерев?”
5. Пояснити народну мудрість “Зрубав дерево — посади два”.
6. Гра “Лото”.
7. Відгадування загадки. Пояснити, яку рослину — листяну чи хвойну називає слово-відгадка.
• І маленькі, і старенькі влітку, взимку, навесні всюди вдягнені гарненько у зелені сукні всі. (Ялинка)
• Весною веселить, літом холодить, восени годує, зимою гріє. (Дерево листяне)
• Зимою — як літом, літом — як зимою. (Ялинка)
• Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти,
білу кору, стан тоненький...
Як я звуся, діти? (Берізка)
• Зелену сукню маю, ніколи не міняю, один-єдиний раз на рік її я прикрашаю. (Ялинка)
• Товстий стовбур, пишні віти, наче свічки, білі квіти.
А плоди, як їжачки,
носять з голок піджачки. (Каштан)
• Сніг її не налякає,
і на спеку не зважає.
Зеленіє навіть взимку,
має з голочок хустинку. (Сосна)
• Стовбур рівний, як колона, а листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
а як осінь — то червлене. (Клен)
Н. Гуркіна
• Гілки рогаті, а плоди крилаті. (Клен)
VI. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
2. Робота з батьками.
— Обговоріть з батьками, які листяні та хвойні рослини ростуть у вашій місцевості.
— Поспостерігайте, чи однаково виглядають сосна та липа влітку і взимку.
3. Виконайте завдання для друга природи. Знайдіть три відмінності та три подібності між листяними та хвойними деревами.
Веселий
світ
Веселкового
класу!
