top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 28. 

Тема: Яку користь культурні рослини приносять людям?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 28
Тема. Яку користь культурні рослини приносять людям?
Мета. Розширити в учнів уявлення про користь, яку приносять людям культурні рослини і формувати вміння: а) встановлювати взаємозв’язки між рослинами і неживою та живою природою, б) аналізувати ілюстрації, знаходити в них необхідну інформацію і робити висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) працювати в парі; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати потребу пізнавати рослини, бережливо ставитися до них.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри.

Хід уроку

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостережень.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відовіді на запитання.
—    Які рослини називають хвойними? Навести приклади.
—    Які рослини називають листяними? Навести приклади.
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
1.    Слухання вірша “Гопак” Марії Пономаренко.
На тину вмостився шпак і висвистує гопак!
Кліпнула цибуля оком і в танок пішла з підскоком.
Морква косу розпустила:
— Ой, лежать мені несила!
Підхопила огірочка й закружляла у таночку.
А за нею — кріп, кріп, гілочками тріп, тріп!
Тупнув двічі дід Гарбуз та й по вуха в землю вгруз!
Помідор, хоч карапузик, скинув з голови картузик, так ночами витинає, ледве гілку не зламає!
Все танцює, все радіє, тепле, літнє сонце гріє.
Не вгаває чорний шпак, а насвистує гопак!
2.    Бесіда
—    Які рослини згадуються у вірші?
—    До яких рослин вони відносяться? (До культурних.)
—    Для чого потрібні людям культурні рослини?
3.    Повідомлення теми уроку.
—    Сьогодні на уроці ми дізнаємося, яку користь культурні рослини прино¬сять людям.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Робота з таблицею “Культурні рослини”.
На дошці таблиця, на якій зображені культурні рослини. Діти розглядають таблицю, називають рослини, які на ній зображені.
Висновок. Рослини, які людина сама висаджує, доглядає, збирає урожай, використовує в їжу, — називають культурними.
2.    Слово вчителя.
Найважливіші групи культурних рослин: хлібні (зернові), овочеві, баштан-ні, плодові, олійні, прядильні, лікарські, ефіроолійні, каучуконосні, медоносні, дубильні тощо.
— Де вирощують культурні рослини?
Плодові вирощують у садах.
Овочеві людина вирощує на городі чи на полі.
Декоративні рослини застосовують для озеленення населених пунктів, оформлення садів, парків, прикраси житлових приміщень.
Зернові людина вирощує на полях, а в їжу вживає насіння (зерно). їх також називають хлібними рослинами або злаками. До них відносяться пшениця, жито.
Баштанні (кавуни, гарбузи, кабачки, дині) ростуть в полі, на баштанах.
Олійні — рослини, з яких роблять олію. Це соняшник, кукурудза. їх теж вирощують на полях.
3.    Робота в групах.
Робота з гербаріями.
Перед учнями гербарні зразки культурних рослин. Діти сортують їх за місцем вирощування:
а)    в полі; б) на городі; в) у саду; г) на клумбі.
— Отже, ви зрозуміли, наскільки важкий шлях пройшли культурні рослини, перш ніж потрапили на наші городи, щоб порадувати нас своїми смаковими якостями.
4.    Ігри.
а)    Гра “Відгадай плід”.
Вчитель називає рослину, а діти відгадують плід.
Яблуня, груша, пшениця, кукурудза, вишня.
б)    Гра “Варю, варю борщ”.
Учитель показує на малюнку овочі та фрукти, а діти повинні назвати ті, які використовуються для приготування борщу.
в)    Гра “3 чого приготуємо салат?”
Учитель показує малюнки овочів та фруктів, а діти називають ті, з яких можна приготувати салат.
г)    Гра “Зваримо компот”.
В учителя каструля та набір карток, де переважають фрукти. Завдання учнів назвати фрукти, з яких можна приготувати компот.
Запитання:
1.    Які плоди ростуть на деревах?
2.    Які на кущах?
3.    Які є трав’янистими рослинами?
5.    Робота з підручником (с. 66—67).
а)    Розгляд фотографій, малюнків.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Творче завдання. Розглянути фотографії рослин і сказати, які з цих рос¬лин ростуть у полі. (Жито, пшениця.)
Висновок. До польових культур належать пшениця і жито.
г)    Поміркуйте! З яких польових культур виготовляють хліб?
(Зерна пшениці переробляють на борошно, з якого випікають білий хліб. Із зерна жита отримують борошно, з якого випікають чорний хиб. Такий хліб дуже корисний.) ґ) Закінчити речення.
Овочі — це ... .
Фрукти — це ... .
     Ягоди — це ...
д)    Робота в групах. Хто пригадає більше назв овочів, фруктів, ягід?
е)    Поміркуйте! Які рослини не висаджують на клумбах? (Дерева.) Фізкультхвилинка.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
Культурні рослини — це ... .
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота з дидактичними картками.
4.    Гра “Плескаємо в долоні”.
Коли вчитель називає фрукти, то учні плескають один раз, коли овочі — два. Помідор, яблука, петрушка, груші, банан, горох, апельсин, капуста, цибуля, слива, персик, кабачок.
5.    Поетична хвилинка.
—    Послухайте вірш “Бабин город” і скажіть, які овочі ростуть на городі у баби Горпини.
Баба Горпина вже старенька, та город в неї гарненький!
Садить все вона старанно, поливає завжди зрання.
До рослинок промовляє, поле, живить, обробляє.
На городі, глянуть мило,— все вродило, зарясніло.
Он в куточку буряки, як у діда кулаки.
Морква поруч підростає, соковитий корінь має.
А за нею кабачки, гріють біленькі бочки.
Помідори уродили — усе літо ми їх їли.
Гарні й дуже огірки, запашненькі і хрумкі.
Ростуть сині баклажани, для онученьки для Жанни.
Трохи далі — пастернак, і розцвів червоний мак.
Гарбузи такі вродливі — донести немає сили.
Червоніють полунички для маленької Аннички.
Соняшник, неначе сонце, заглядає у віконце.
Ось такий бабин город!
Задивляється народ.
Кажуть, що город Горпини кращий навіть від картини.
VI.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
2.    Робота з батьками.
—    Розкажіть, які культурну рослину вам хотілося б вирощувати. Яку користь вона дає? Розпитайте у дорослих, чому корисно споживати овочі, фрукта та ягоди.

 

bottom of page