top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 23. 

Тема: Якими бувають рослини? Дикорослі і культурні рослини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 23
Тема. Якими бувають рослини? Дикорослі і культурні рослини.
Мета. Розширити в учнів уявлення про рослини як живі організми, про умови, необхідні їм для життя; формувати уявлення в учнів про дикорослі та культурні рослини і формувати вміння: а) аналізувати ілюстрації і отри¬мувати з них необхідну інформацію, робити висновки, доводити свою думку; б) групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояс¬нюючи сутність групування; в) працювати в парі; розвивати спостереж¬ливість і кмітливість; виховувати потребу пізнавати та любити рослини.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостережень.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Аналіз підсумкового опитування.
IV.    Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
—    На уроках природознавства ми продовжуємо з вами подорож світом, що нас оточує. Побували у світі неживої природи і ось розпочинаємо подорож у світ живої природи.
—    Пригадайте, що таке жива природа. (Рослини, тварини, гриби і людина — це жива природа.)
—    Погляньте на карту нашої подорожі. На ній намальовано два царства — царство рослин і царство тварин. У кожному з них ми побуваємо. Подорожую¬чи, ми будемо робити зупинки (малюнок карти подорожі). На цих зупинках ми дізнаватимемось багато цікавого про світ живої природи. Усі зупинки на карті позначатимемо прапорцем. Сідаймо зручніше у поїзд і вирушаймо.
—    А щоб здогадатися, у яке царства ми відправляємося, відгадайте загадку:
•    Тільки вийдеш із хати, то зустрінеш нас.
Ми — це сад зелений, ми — гаї й діброви, ми — це трави й квіти.
Хто такі ми, діти? (Рослини)
—    Як ви здогадались?
—    До якої природи належать рослини. (Живої.)
—    Чому рослини належать до живої природи? (Рослини народжуються, жив¬ляться, дихають, дають потомство, помирають.)
—    Розпочнемо свою подорож царством рослин. Ось і наша перша зупинка.
—    Відгадайте загадки.
•    Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля)
•    Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле і за вітром полетіло. (Кульбаба)
—    Як ви здогадались?
—    Де ростуть ці рослини? (Цибуля росте на городі, а кульбаба — у лузі.)
—    Послухайте казку.
Посперечалися Цибуля з Кульбабою, хто найважливіший для людини.
—    Я, — сказала Кульбаба, — бо я росту у лузі. Мене дощик поливає, мені со¬нечко всміхається, мене люблять комахи. Людина радіє, коли мене побачить.
—    Ні, я, — відповіла Цибуля. — Мене люди люблять. Вони мене вирощують. Ти, Кульбабко, — дика рослина, а я — культурна.
—    Про що розповідається у казці?
Поміркуйте, яку б рослину ви назвали культурною, а яку — дикорослою?
—    Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які рослини є дикорослими, а які — культурними.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда за малюнками таблиці “Дикорослі рослини”.
Розгляд малюнків і відповіді на запитання.
—    Які рослини зображено на малюнку? (Подорожник, сосна, шипшина, під¬сніжний, кульбаба, глечики жовті.)
—    Де ростуть, зображені на малюнку рослини? Які рослини ростуть у лісі? Які у водоймі? Які на луках? (Сосна, шипшина і підсніжник ростуть у лісі, гле¬чики жовті — у водоймі, подорожник і кульбаба — на луках.)
—    Хто їх садить і доглядає? (Ніхто.)
Сосна, шипшина, підсніжник, глечики жовті, подорожник і кульбаба — ди¬корослі рослини. їх ніхто не сіє і не доглядає.
Висновок. Рослини, яких ніхто не садить і не доглядає, називають дикорос¬лими.
2.    Робота в групі.
Розгляд малюнків.
—    Як людина використовує дикорослі рослини?
(Дикорослі рослини людина використовує як ліки, з їх плодів варить варення, готує сік, виробляє меблі, милується ними, дихає киснем, який виробляють рослини.)
3.    Бесіда за малюнками таблиці “Культурні рослини”.
Розгляд малюнків та відповіді на запитання.
—    Які рослини зображено? (Буряк, помідор, соняшник, тюльпан, лілія.)
—    Де вони ростуть? Які рослини ростуть у полі? Які — на клумбі? Буряк, помідор, соняшник ростуть у полі. Тюльпан і лілія — на клумбі.
—    Хто їх садить і доглядає? (Людина.)
Буряк, помідор, соняшник, тюльпан і лілія — культурні рослини. їх виро¬щують і доглядають люди.
Висновок. Рослини, які вирощують люди, називають культурними.
4.    Розповіді учнів.
—    Які культурні рослини людина вирощує на городі, у полі? (Картоплю, буряк, кукурудзу, моркву, капусту.)
—    Які культурні рослини людина вирощує в саду? (Яблуні, груші, вишні, агрус, смородину.)
—    Які культурні рослини людина вирощує на клумбі? (Чорнобривці, айстри, троянди, тюльпани.)
—    Як назвати одним словом рослини — огірок, айстри, слива? (Культурні.) Чому? (Бо їх вирощує людина.)
5.    Робота в парі.
Розгляд малюнків.
—    Для чого людина вирощує культурні рослини? (Щоб отримати олію, цу¬кор, кашу, хліб, одяг.)
—    Як одним словом назвати олію, цукор, кашу, хліб? (їжа.)
—    Поміркуйте! Навіщо людина вирощує квіти? (Рослини прикрашають люд¬ські оселі. Вони милують око, створюють затишок.)
—    Яка квітка вам найбільше подобається? Чому?
6.    Робота з підручником (с. 56—57).
а)    Розгляд фотографій.
—    Які рослини зображено? (Банан, бамбук, пальма.)
—    Де ростуть ці рослини?
б)    Робота в групах.
—    Хто знає більше назв рослин нашого краю?
в)    Роздивіться і розкажіть!
—    У які ґрунти можна об’єднати ці рослини?
г)    Пам’ятка друга природи.
Висновок. Усі культурні рослини походять від дикорослих.
Фізкультхвилинка
Зайчата на городі
До бабусі на город зібрались зайчата.
І до моркви нахилились
щоб її зірвати, та з-за тину на зайчат погляда
бабуся і кричить: “Ось я до вас зараз доберуся!”
Злякалися зайці, й нумо утікати.
До лісочка, до лісочка весело стрибати.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити перелік.
Культурні рослини — це груша, ....
Дикорослі рослини — це ялина, ... .
2.    Знайти зайве у кожному рядку.
Буряк, вишня, смородина, ялина.
Калина, конвалія, троянда, клен.
3.    Робота в зошиті .
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
5.    Гра “Хто найкмітливіший?”
— Відгадайте загадки. Які рослини — дикорослі чи культурні — називають слова-відгадки?
•    Довгий, зелений, добрий і солоний, добрий і сирий.
Хто він такий? (Огірок)
•    Квітка пишна, квітка гожа, на троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)
•    Я не м’ясо і не хліб, не капуста і не біб, та смакую я усім:
мене печуть, мене варять,
мене їдять, мене хвалять. (Картопля)
•    Стоять красуні на воді, вінки в них білі й золоті. (Лілії водяні)
•    Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)
•    Ми у лісі проживаєм, дзвоном сонце зустрічаєм.
Маєм гарні сині очки, називаємось ... (дзвіночки).
•    За хатиною в садочку у зеленому віночку
та в червоних намистинах стоїть дівка молода.
І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти: за намисто кожен — смик!
Та й укине на язик. (Вишня)
•    Що за дерево, чий цвіт
пахне медом на весь світ? (Липа)
•    Сидить вона на городі вся в латках. (Капуста)
•    Не гаряче, а пече — утечеш,
при дорозі не скубнеш — обминеш.
Дуже злючою бува ця трава, називається вона ... (кропива).
•    Круглий, як куля, зелений, як трава, червоний, як кров, солодкий, як мед. (Кавун)
У зеленому лісочку під мережаним листочком червоніє невеличка спіла ягідка ... (суничка).
6.    Гра “Хто більше назве культурних рослин?”.
Клас ділиться на три команди. Виграє та команда, яка назве найбільше куль¬турних рослин.
7.    Ігри “Склади пазл”, “Лото”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
2.    Робота з батьками.
— Обговоріть з батьками народну мудрість “Часник сім хвороб лікує”.

bottom of page