top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 24. 

Тема: Яку будову мають рослини? Дослідницька лабораторія. Будова рослин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 24
Тема. Яку будову мають рослини? Дослідницька лабораторія. Будова рослин.
Мета. Формувати в учнів уявлення про будову рослин, їх частини (корінь, сте¬бло, листок, квітку, плід, насіння), вміння розпізнавати частини росли¬ни і називати їх, упізнавати рослини за їх частинами; формувати вміння аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, доводити свою думку, розповідати про отриману інформацію; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати потребу досліджу¬вати рослини, бережливо ставитися до них.

 

Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Доведіть, що рослини — це живі організми.
—    Які рослини називають культурними, які — дикорослими?
—    Які ви знаєте культурні рослини?
—    Які ви знаєте дикорослі рослини?
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми продовжуємо подорожувати царством рослин. Сідайте зручніше у поїзд і поїхали. Ось і наступна наша зупинка.
—    Подивіться один на одного. У кожного з вас є голова, тулуб, ноги, руки — частини тіла.
—    З яких частин, на вашу думку, складається рослина?
—    Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, яка будова рослин.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Практична робота. Вивчення будови рослин.
—    Розгляньте малюнок на таблиці “Будова рослин”.
—    Яка рослина зображена на малюнку? (Суниці.)
—    За якими ознаками ви її впізнали?
—    Назвіть частини рослини, зображені на малюнку. (Корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням.)
2.    Робота з підручником (с. 58—59).
а)    Розгляд малюнків у підручнику.
—    Знайдіть на малюнку частини рослини. Назвіть їх.
б)    Дослідницька лабораторія.
—    Які частини є в помідора?
—    Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
Висновок. Квіткова рослина має корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням.
3.    Робота в парі.
Розгляд зображень рослини огірок (без плода і квіток, з квітками без плода, з плодом і квітками).
—    Яка рослина на них зображена? (Огірок.)
—    Як ви її упізнали?
—    Чим відрізняються малюнки рослини? Назвіть частини рослини, зобра¬жені на малюнках.
(На першому малюнку у рослини є корінь, стебло і листки, на другому — корінь, стебло і листки і квітка, на третьому — корінь, стебло, листки, квітка і плід.)
4.    Бесіда про частини кімнатної рослини.
—    Розгляньте кімнатну рослину.
—    Чи бачите ви її корінь? Де знаходиться корінь рослини? (У Грунті.)
—    Назвіть ті її частини, які ви бачите. (Стебло, листки, квіти.)
Для чого рослині корінь? (Рослина коренем закріплюється в Грунті, всмок-тує з нього воду з розчиненими в ній речовинами.
—    Для чого рослині стебло? (Щоб утримувати над землею рослину.) Що утримує стебло? (Листки, квіти, плоди з насінням. По стеблу вода і поживні речовини рухаються до квіток, листя, плодів з насінням.)
—    Для чого рослині листя? (Листя — це не просто окраса дерев. Листки дихають повітрям. Це диво-фабрика. Вони вловлюють сонячні промені і виробляють поживні ре¬човини, які потрібні рослині для .життя. Вони очищають забруднене повітря.)
—    Чи однакової форми листя у рослин? Порівняйте листя суниці й огірка.
Листя рослин буває різної форми. За допомогою форми листка можна
впізнати рослину.
В одних рослин листки дуже маленькі, в інших — великі. Наприклад, у ло¬пуха листки значно більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки подібні на голки. В одних рослин листки гладенькі, в інших — ні.
—    Для чого рослині квіти? (Щоб дати потомство, для розмноження.)
—    Чи у всіх рослин однакові квіти?
Рослини відрізняються квітами. В одних рослин вони великі, яскраві, в ін¬ших — дрібні, непомітні.
—    Кожна квіткова рослина має плоди.
—    З чого утворюються, плоди? (З квіток.)
—    Що є у плодах? (У плодах є насіння.)
—    Навіщо рослині плід? (Плід захищає насіння від пошкодження.)
Плоди також сприяють розповсюдженню насіння. Хто з вас бачив плоди клена? Що вони нагадують? (Літачок.) Хто бачив плоди кульбаби? Що вони нагадують? (Парашутики.) Ці плоди дуже легенькі і вітром розносяться на ве¬ликі відстані.
—    А як розповсюджує свої плоди і насіння вишня, горобина, калина? (Пло¬ди поїдають птахи і переносять насіння на великі відстані.)
—    Навіщо рослині насіння? (З насіння виростає нова рослина.)
5.    Гра “Де чия квітка?”
—    Яким рослинам належать зображені на малюнках квітки? (Кульбаба, тюльпан, конюшина, чорнобривці, соняшник.) Як ти їх упізнав?
6.    Робота в парі.
—    Визначте, яким рослинам належать зображені на малюнках плоди. (Гарбуз, каштан, квасоля, яблуня.)
—    Чи можна за частинами упізнати рослину?
Отже, за частинами (квітами, стеблом, листками, плодами) можна відрізни¬ти одну рослину від іншої.
7.    Творчі запитання.
—    Яку частину кожної з названих рослин люди вживають у їжу:
•    капуста (Листя.)
•    морква (Корінь.)
•    яблуня (Плід.)
•    соняшник (Насіння.)
8.    Робота в парах.
—    Складіть казку “Чому плакала ромашка”.
Жила-була у лузі Ромашка. Раділа вона ясному сонечку, погожій днині. Слухала спів пташок. Одного разу прийшли на луг діти ....
—    Що станеться з рослинами, якщо вирвати корінь із землі? Обірвати ли¬сточки? Зламати стебло? Зірвати квіти?
—    Як слід ставитися до рослин? (Шанобливо.)
Фізкультхвилинка
Трава — низенька-низенька, дерева — високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає, то вправо, то вліво хитає, то вперед, то назад, то вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають, а учні тихенько за парти сідають.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
—    У рослини є такі частини: ....
2.    Робота в зошиті
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Пояснити народну мудрість “Аби цвіт, а ягідки будуть
5.    Гра “Хто найкмітливіший”.
—    Відгадайте загадки.
•    Яскраві пелюстки
і запах пречудовий,
і хочеться усім їх
бачить знову й знову. (Квіти)
•    На гілці сидить — зеленіє.
А як тільки пожовтіє,
то летить, кружляє, на землю лягає.
З землі не встає — на ній зогниє. (Листок)
•    Мій зелений піджачок весь пошитий з колючок.
Тільки що мені робить — я росту, а він тріщить?
І дарма, якщо порву —
то й без нього проживу. (Каштан)
•    На квітник погляньте, діти, там козак стоїть між квітів.
Весь червоний — гордий пан.
Не козак це, а ... (тюльпан).
Стоять у полі сестрички — білі вії, жовті вічка. (Ромашки)
•    Серед літа, мов пір’їнки, стиха падають сніжинки.
Під віконечком у Олі цвітом вкрилися ... (тополі).
•    Пахне грядка невеличка — швидко виросли сестрички, — чепурушки круглолиці заховались у травиці.
Чорні крапочки на личках...
Здогадалися? ... (Сунички)
•    Він на дубі виростає, шапочку гарненьку має.
З дуба в землю упаде
і весною проросте. (Жолудь)
•    Що за квіточка пахуча:
і червона, і колюча? (Троянда)
•    Я найперший зацвітаю, білим цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
бо мене не стане влітку? (Підсніжник)
—    За якими ознаками ви здогадалися?
8.    Гра “Склади пазл”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що нового ви дізналися на уроці?
—    Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
Знайдіть або складіть з батьками дві-три загадки про рослини.
3.    Виконайте завдання для друга природи.
—    Розкажіть, яка у вас улюблена рослина. Назвіть всі її частини.

 

bottom of page