top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 22. 

Тема: Що таке ґрунт? Дослідницька лабораторія. Склад ґрунту. Як охороняти ґрунт?

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 22.
Тема. Що таке ґрунт? Дослідницька лабораторія. Склад ґрунту. Як охороняти ґрунт?
Мета. Формувати в учнів уявлення про ґрунт, його значення для живої при¬роди і господарської діяльності людини; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати ґрунт, прагнення бережливо ставитись до нього; виховувати потребу досліджувати природу, розвивати спостереж¬ливість, кмітливість.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, склянка з водою, грудочка землі.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченою матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що ми вивчали на минулому уроці?
IV.    Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
—    Відгадайте загадки.
•    Що у світі найщедріше? (Земля)
•    Я все терплю і всім добром плачу. (Грунт)
•    Мене різали, топтали,
і товкли, й перевертали.
Мужньо я усе стерпіла, врожаями відплатила. (Земля)
Л. Вознюк
Як ви здогадалися?
До якої природи належить ґрунт? (До неживої.)
—    Ми продовжуємо вивчати з вами світ неживої природи і дізнаємося на уроці, що таке ґрунт і яке він має значення.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з елементами розповіді. Досліди.
—    Що ж таке ґрунт? (Ґрунт — це верхній пухкий родючий шар землі.)
—    Чому ж його називають родючим? (Тому що на ньому ростуть рослини, гриби.)
—    А що потрібне для життя живих організмів? (Поживні речовини, повітря, вода, сонячне тепло і світло.)
—    Чи є у ґрунті повітря?
Давайте дослідимо. У склянку з водою кинемо грудочку ґрунту.
Що спостерігаєте? (Йдуть бульбашки.)
—    Поміркуй, чому у склянці з водою з’явились бульбашки? (У ґрунті є повітря.)
—    Чи є у ґрунті вода?
—    Поміркуй! Чому у теплу сонячну погоду після дощу парує земля? Про шо це свідчить? (Вода випаровується.)
2.    Розгляд малюнків, бесіда за їх змістом (або проведення дослідів).
Якщо нагріти на вогні ґрунт, тримаючи над ним холодне скло або дзер-кало, то на склі з’являються краплинки води.
—    Про що це свідчить? (У ґрунті є вода.)
—    Якого кольору ґрунт? (Темного.) Чому? Що ще є у ґрунті? (У ґрунті є рештки листя, тварин — поживні речовини.)
Висновок. Отже, у ґрунті є вода, повітря, поживні речовини.
3.    Робота в парах. Розгляд малюнків.
Поміркуйте, для чого живим організмам потрібен ґрунт? (Для життя.)
—    Для чого рослинам ґрунт? (У ґрунті є все необхідне їм д ля життя: вода, повітря, поживні речовини.)
Рослина кріпиться у ґрунті, дихає повітрям, вбирає воду і поживні речо-вини. які є ньому. Сонце нагріває ґрунт, а він поступово віддає своє тепло рослині.
—    Хто ще, окрім рослин, росте в ґрунті? (Гриби.) Чому? (У ґрунті є все не¬обхідне їм д ля життя.)
—    Чи потрібен ґрунт тваринам?
—    Для яких тварин ґрунт є домівкою? (У ґрунті живуть черв'яки, кроти, риють нірки польові миші, жуки.)
—    Тварини живляться рослинами, що виросли на ґрунті. Тварини, які жи¬вуть у ґрунті сприяють розпушенню ґрунту.
4.    Бесіда з метою виховання поваги до традицій українського народу шану¬вати ґрунт, прагнення бережливо ставитись до нього.
—    Як людина використовує ґрунт? (Людина вирощує культурні рос лини.)
—    Відгадайте загадки і назвіть, рослини, які висаджує людина у ґрунт.
•    У парнику народилась, виросла в городі.
Маю голову товсту
і коротку ногу. (Капуста)
•    Товстенька бабуся завжди у кожусі, спробуєш роздітн — будеш сльози лити. (Цибуля)
—    Які ще рослини вирощує людина? (Моркву, буряк, картоплю та інші.)
—    Як ви гадаєте, у якому ґрунті краще ростуть рослини: у твердому чи пух¬кому? (Рослини краще ростуть у пухкому ґрунті. У пухкий ґрунт краще проникає вода і повітря.)
—    Що потрібно робити, щоб грунт був пухким? (Орати, перекопувати, доглядати ґрунт.)
—    Люди здавна шанували ґрунт. Матінкою-землею, яка всіх годує, називали вони його. Найкращим побажанням для людини було: “Будь багата — як земля".
—    Грунт треба охороняти. Давайте поміркуємо, шо може загрожувати ґрунту.
Чи може зруйнуватись ґрунт під час сильної зливи? (Так, вода може зми-ти ґрунт.)
—    Чи може зруйнуватись ґрунт під час сильного вітру? (Так, дуючи з вели¬кою силою, вітри руйнуючи верхній родючий шар ґрунту.)
—    Щоб врятувати ґрунти від води і вітру, люди насаджують дерева. Але люди і забруднюють ґрунти сміттям, отрутами, коли борються зі шкідниками рослин, які вони вирощують.
5.    Робота з підручником (с. 48—49).
а)    Розгляд ілюстрацій, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Поміркуйте!
—    Де на малюнках зображено ґрунт? Якого він кольору? Що входить до складу ґрунту?
г)    Дослідницька лабораторія: грунт (підручник, с. 50-51).
г) Як охороняти ґрунт? (Підручник, с. 52—53.)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться, землі нашій поклоніться за щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті.
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Пояснити прислів'я (народну мудрість).
*    До землі з ласкою — будеш з паскою.
*    Без догляду земля — кругла сирота.
*    Землі частіше кланяйся — хліба буде більше.
4.    Гра “Що є в ґрунті?”
Дидактична мета. Уточнити знання дітей про склад ґрунту.
Ігрова дія. Учитель зачитує загадки, а діти плескають в долоні, якшо слова-відгадки називають об'єкти природи, які є у складі ґрунту.
•    Куди ступиш — всюди маєш,
хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
•    Кінь сталевий, вівса просить, але оре сам і косить. (Трактор)
•    Золоте сховалось, а срібне показалось. (Сонце і Місяць)
•    Хмаркою у небі мчить, ллється, плине і біжить.
На ставку в зимову пору
може стати склом прозорим. (Вода)
•    Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)
5.    Гра “Склади пазл”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
а)    Розкажіть батькам, чому про ґрунт необхідно дбати. Обговоріть з ними, шо для цього треба робити.
б)    Проведіть вдома дослід. Висадіть у горщик для кімнатної рослини квасолину і полийте її. Спостерігайте, коли вона проросте.
Виконайте завдання для друга природи. Порівняйте, чим відрізняються земля та ґрунт. Чи можна ґрунт називати землею? Як ви думаєте, чому нашу планету назвали Землею?

 

bottom of page