top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 16. 

Тема: Яке значення для життя на Землі має Сонце?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ II


СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ

 

УРОК 16
Тема. Яке значення для життя на Землі має Сонце?
Мета. Формувати в учнів уявлення про Сонце як джерело світла і тепла на Землі, про його значення для життя; розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати і роботи висновки, встановлювати причинно-наслідковий зв'язок між висотою Сонця на горизонті та кількі¬стю тепла, яке воно посилає на Землю; виховувати повагу до традицій українського народу вшановувати Сонце; формувати потребу у пізнанні природи.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Аналіз підсумкового опитування.
IV.    Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
—    Пригадайте, шо належить до природи.
—    Якою природа буває?
—    Що належить до неживої природи?
—    Ми розпочинаємо вивчати новий розділ — "Світ неживої природи”. Шоб дізнатися, який об’єкт природи вивчатимемо на сьогоднішньому уроці, відгадайте загадку.
• Тільки ранок настає,
виглянь у віконце!
Всім воно життя дає, променисте ... (сонце).
—    Як ви здогадалися, шо це Сонце?
Чому вважають, шо Сонце всім життя дає?
Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося про Сонце та його значення для життя на Землі.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці "Сонце” з метою формування уявлення про Сонце як зорю.
Пригадайте, які умови потрібні для життя живим організмам.
—    Звідки живі організми на Землі отримують світло і тепло?
—    Що ви знаєте про Сонце?
(Сонце — це зоря.)
—    Чому воно нам здається великою і яскравою кулею, а інші зірки — дріб¬ними цяточками на небі?
Сонце найближча до Землі зоря, тому ми бачимо її як велику яскраву кулю. Інші зірки здаються нам маленькими, тому шо знаходяться далеко від Землі. Згадайте будинки на своїй вулиці. Ті, які розташовані близько до вас, видаються більшими, а будівлі, які вдалині — схожі на маленьку коробку.
Своїм світлом Сонце затьмарює інші зірки, тому ми бачимо їх лише вночі.
2.    Хвилинка-цікавннка.
*    Коли б можна було прокласти шлях до Сонця, то до нього на кареті ми добиралися б 100 років, на машині приблизно 10 років, на ракеті 1 рік.
*    Маленькому промінчику Сонця потрібно всього-на-всього 8 хвилин, щоб спуститися до нас на Землю.
Висновок. Промені Сонця несуть на Землю світло і й тепло.
Отже. Сонце — джерело світла і тепла на Землі.
3.    Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці "Значення Сонця для життя на Землі" з метою формування уявлення про значення Сонця для життя.
—    Послухайте казку.
Сонне, сонечко та соняшник
Починався ліпшій день. На листі дерев переливалися всіма барвами райдуги крапельки роси. Співали птахи, тягнулися квіти до Сонця, а над ними басовито гудів Джміль:
—    Ж-ж-жарко...
Йому й справді було жарко.
—    Ж-ж-жорстоке Сонце, ж-ж-жорстоке.
Почуло Сонце та й каже:
—    Кожен день я проміння на землю посилаю, щоб черешні скоріш дозрівали, щоб пташки співали, щоб діти смаглявими ставали, а він... він мене жорстоким назвав.
Образилося Сонце та й сховалося за хмару. Похмуро на світі стало, квіти пелюстки згорнули, птахи замовкли, мурахи входи та виходи своїх домівок закри¬вати почали.
—    Що робити ? Що робити ? Як без Сонечка нам жити ? — зашепотіли Дерева.
—    Я тут. ось я, — сказав хтось тоненьким голоском і всі побачили маленького, червонокрилого жучка, якого й справді Сонечком звали.
—    А ти можеш землю зігрівати ? — спитали Дерева.
—    Ні.
—    А можеш так зробити, щоб черешні поспіли?
—    А щоб діти засмагали ?
—    І цього не вмію. — зітхнуло Сонечко, — я тільки попелиць знищую, червців, кліщиків павутинних та інших дрібних шкідників.
—    І за це тобі. Сонечко, спасибі, — вклонилися Дерева і знов зашепотіли:
—    Що робити? Що робити? Як без Сонечка нам жити?
—    Може, я зумію допомогти ? — спитав Соняшник. Він теж був на Сонце схожий: кругла голівка у жовтогарячих променях.
—    А ти можеш землю зігрівати ? — спитали Дерева.
—    Ні.
—    А зробити так, щоб черешні поспіли?
—    Ні. Не можу...
—    А щоб діти засмагали ?
—    І цього не вмію, — тихо мовив Соняшник, — я тільки насінням людей годую.
—    Це ж добре! Спасибі тобі. Соняшнику, — вклонилися Дерева. А Джміль знов гудів.
—    Ж-ж-жаль, квіти пелюстки згорнули, ж-ж-жаль.
—    Жаль! — обурилися Дерева. — А хто Сонце образив, хто його жорстоким назвав? Все ти, все ти. Джмелю!
Вони так розхвилювалися, так розгойдались, аж вітер знявся. Злякався Джміль, почав у Сонця пробачення просити:
—    Ж-ж-жити без тебе не можна, пробач мені, пробач.
Виглянуло Сонце з-за хмари, посміхнулося привітно. Зраділи дерева, пташки защебетали, квіточки розкрилися, а Джміль над ними гудів:
—    Ж-ж-жарко.., але не дуже, але не дуже...
І.    Прокопенко
—    Про що розповідається в казці?
—    Чи можуть рослини жити без сонячного світла і тепла?
—    Що відбувається восени з зеленими листками на деревах (березі, вербі)?
—    Чи квітнуть квіти взимку? Чи дозрівають плоди? Чому?
Висновок. Без сонячного світла і тепла не зеленіють листки у рослин, не з’являються квіти, не достигають плоди, не проростає насіння. На світлі у зелених листках утворюються потрібні для рослим поживні речовини, у яких запасається сонячна енергія. Завдяки цим речовинам рослини можуть рости й розмножуватися.
—    Чи зустрічали взимку ви комах. їжаків, лелек? А де вони? (Лелеки полетіли у теплі країни. Комахи та їжаки заснули.)
Завдяки сонячному світлу і теплу тварини активно рухаються в пошуках їжі, будують житло, розмножуються, доглядають малят.
4.    Значення Сонця для людини.
—    Яке значення має Сонце для людини?
Послухайте вірш Л. Глібова.
Котилася тарілочка по крутій горі.
Забавляла любих діток у моїм дворі.
Нам тієї тарілочки чому не любить — хорошая, золотая і, як жар, горить.
Прийшла баба — сама чорна і чорний жупан. — заховала тарілочку у синій туман.
Постихали співи й жарти у дворі моїм, золотої тарілочки стало жалко всім.
Золотую тарілочку всі знають давно: то на небі сонце ясне, на весь світ одно.
Чорна баба — нічка темна: із давніх-давен покриває все на світі, як погасне день.
Сонце є джерелом радості і здоров'я для людини. Завдяки сонячному світлу і теплу людина пізнає навколишній світ, комфортно себе почуває, впрошує рослини, доглядає за тваринами, виконує різну роботу, милується природою і отримує задоволення від життя.
—    Чи завжди Сонце є для людини другом? Коли воно є ворогом? Сонце може бути небезпечним. Якщо тривалий час перебувати на сонці, можна отри¬мати сонячні опіки і тепловий удар.
5.    Робота з підручником (с. 36-37).
а)    Слухання казки Сонечка Семикрапочки.
Про кого ця казка?
Що таке Сонце?
б)    Розповіді учнів про те, чому все живе у природі радіє теплу та світлу?
в)    Поміркуйте! Що більше — Сонце чи наша планета Земля?
г)    Відгадування загадки. (Сонце)
г)    Творче фантазування.
—    Що нагадують тобі ці рослини? (Сонечко.)
д)    Пофантазуйте, шо сталося б із живими організмами на Землі, якби згасло Сонце. (Якщо Сонце згасне, то на Землі запанує ніч (темрява). Рослини загинуть, тварини помруть з голоду. Усе живе замерзне від холоду, земля вкриється тов¬стим шаром криги.)
Висновок. Отже, Сонце — це зірка, що дає Землі світло й багато тепла. Со-нячне світло і тепло необхідне живим організмам.
6.    Робота над заклинками.
—    Люди здавна спостерігали за Сонцем, шанували ного. Тому й придумали різні заклинки.
Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко, на бабине зіллячко, на наше подвір'ячко, на весняні квітоньки, на маленькі дітоньки.
там вони граються, тебе дожидаються.
—    Про шо просять Сонце? Чому?
Взимку Сонце знаходиться низько над землею. Навесні підні¬мається все вище. Влітку сонце світить звисока. Восени — з кожним днем все нижче і нижче.
Отже, чим вище Сонце над Землею, тим більше воно дає тепла і світла.
7.    Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про при- чинно-наслідковий зв'язок між висотою Сонця над Землею і кількістю тепла і світла, шо воно дає.
—    Кожен із вас спостерігав, як сходить і заходить Сонце, піднімається над Землею.
Як змінюється висота Сонця протягом дня на небосхилі (вранці, в полу-день, ввечері)?
—    У якій частині дня (вранці, опівдні, ввечері) Сонце піднімається найвище над Землею?
—    Коли спекотніше надворі: вранці, в полудень чи ввечері? Чому?
Отже, Сонце гріє по-різному. Вранці і ввечері воно перебуває низько над землею і дає мало тепла. У полудень піднімається високо і дає більше тепла.
Пригадайте, коли тепліше: хмарного чи сонячного дня? Поміркуйте, чому. (Сонячного дня. Хмари затримують тепло сонячних променів.)
Фізкультхвилинка
Гра “Сонце сходить — усе оживає. Сонце заходить — усе завмирає”.
Встало вранці ясне сонце, зазирнуло у віконце.
Ми ло нього потяглися, за промінчики взялися.
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
 Всталн-сіли, встали-сіли. 
Бачите, як розвеселили.
Стало сонце танцювати, нас до танию закликати:
— Нумо разом, нумо всі потанцюєм по росі.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення:
—    Сонце належить до природи ....
—    Сонце — це ... .
—    Сонце дає живій природі ... .
—    Чим вище Сонце над Землею, тим ... .
2.    Робота в зошиті (с. 17).
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    .Гра “Хто найбільше загадок про Сонце знає?”
Хто однаково всіх любить, всіх однаково голубить?
Кожний скоса тільки гляне, а обняти не дістане. (Сонце)
Ой за лісом, за пралісом золота діжа сходить. (Сонце)
Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце) 
•    Постійного місця не має, день і ніч бродить.
весь світ обходить. (Сонце)
•    Гарне, добре, на всіх дивиться,
а людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)
•    Всі його люблять, всі його чекають,
а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)
•    Гріє, гріє, припікає,
всіх у воду заганяє. (Сонце)
•    Без вогню і без дров, світить і гріє щодня. (Сонце)
•    Я на вигляд круглолице, наче баня на дзвіниці.
Щирим золотом горю,
глянь на мене — засліплю. (Сонце)
•    І світить нам, і гріє, і всяк йому радіє.
Радіють поле, луки, гай.
Земля радіє з краю в край.
А що за диво, відгадай! (Сонце)
•    Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає. (Сонце)
7.    Пояснити народну мудрість (прислів'я).
Сонце на всіх однаково світить.
Сонце світить, сонце сяє вся природа воскресає.
8.    Гра “Склади пазл”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про шо ви дізналися на уроці?
2.    Пофантазуйте.
Уявіть, шо кожен з вас — Сонечко. Візьміться за руки і подаруйте світлу посмішку своєму товаришу по парті.
3.    Робота з батьками. Розкажіть батькам про значення Сонця для життя на Землі. Разом з ними перевірте народну прикмету "Сонце низько — вечір близько".
Виконайте завдання для друга природи. Придумайте продовження казки про те, як Сонце впливає на неживу і живу природу.

 

bottom of page