Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 17.
Тема: Як побачити повітря? Дослідницька лабораторія. Властивості повітря.
УРОК 17
Тема. Як побачити повітря? Дослідницька лабораторія. Властивості повітря.
Мета. Формувати в учнів уявлення про повітря, вітер, властивості повітря; розви¬вати спостережливість, прагнення пізнавати і досліджувати природу; фор¬мувати вміння встановлювати взаємозв’язки між об'єктами природи.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, склянки з водою,
віяло, повітряна кулька, паперовий літачок, саморобний вітрячок.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів.
Ш. Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
— Відгадайте загадки.
• Біжить — не вибіжить, тече — не витече. (Вода)
• В небі я труджуся, знає мене кожен,
я на всіх дивляюся,
на мене ж — не можна. (Сонце)
• Куди ступиш — всюди маєш,
хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
— Як ви здогадалися?
— До якої природи належать слова-відгадки?
— Які об’єкти природи ми вже вивчили? (Сонце, вода.)
На уроці ми продовжимо вивчати світ неживої природи. Познайомимося із повітрям та його властивостями.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда про повітря та його властивості. Проведення дослідів.
— Навколо нас є повітря. Спробуємо це довести. Покладемо на край столу
дрібні папірці і змахнемо над ними зошитом.
— Що сталось з папірцями? (Злетіли зі столу.)
— Чому папірці злетіли зі столу? (Змахнувши зошитом, ми сколихнули пові¬тря, а повітря “зіштовхнуло " папірці.)
— Переконайтеся, шо навколо нас є повітря.
— Помахайте зошитом або віялом біля обличчя. Що відчуваєте? (Легенький вітерець.)
Чому утворився вітерець? (Ми сколихнули повітря. Вітер — це рух пові-тря.)
— Понюхайте. Чи має повітря запах? (Повітря без запаху.)
— Подивіться довкола. Якого кольору повітря? (Повітря безбарвне.)
— Подивіться на квітку? Чому ми бачимо квітку, один одного крізь повітря? (Повітря — прозоре.)
— Чи бачимо ми повітря? Чому? (Ми не бачимо повітря, тому що воно без¬барвне. прозоре.)
Яку форму' має повітря? Надуйте кульку. Спробуйте стиснути кульку, а потім відпустити її. (Повітря намагається зайняти увесь доступний простір.)
— Чи можна почути повітря? Розв'яжіть кульку, наповнену повітрям. Що ви чуєте? (Як виходить повітря.)
— Де в природі є повітря? (Повітря є повсюди.)
Повітря є навколо нас. Ми його не бачимо, тому шо воно невидиме, прозо-ре, без запаху. Повітря займає увесь доступний простір. Куди б ми не пішли, куди б не поїхали морем чи сушею, як високо не піднялися б на літаку, — всюди є повітря. Наша планета Земля з усіх боків оточена повітрям. Блакитне небо — це шар повітря, освітлений променями Сонця.
Поміркуйте, чи можна стверджувати, шо всередині нас є також повітря. Як це довести? (Надути кульку, мильну бульбашку.)
— Подуйте на свою руку. Що відчуваєте?
— Отже, всередині нас є повітря.
— Перевіримо, чи є повітря в крейді або цукрі. Кинемо шматочок крейди у воду.
— Що спостерігаєте? (Зі шматочків крейди виходять і піднімаються вгору бульбашки повітря.) Повітря є в крейді. Воно заповнює всі щілини.
— Переконаймося, що повітря є в порожній пляшці.
Порожню пляшечку зануримо у миску з водою.
— Що спостерігаєте? (На поверхні води з’являються бульбашки.)
— Де взялися бульбашки? (З пляшки.)
— Отже, повітря є в порожній пляшці.
Повітря є скрізь.
2. Експеримент з повітряним змієм та літачком.
— Щоб переконатися, що повітря оточує звідусіль, і рухається, діти запу¬стили повітряного змія. Чи запускали ви повітряних зміїв?
Робота в парі.
— Виготовте і запустіть паперовий літачок.
— Чому паперовий літачок літає? Тому що навколо є повітря і воно рухається.
— Відгадайте загадку.
• Хоч без крил, але літаю, вербі коси розплітаю.
Погойдаю в лісі гілку, заколишу в квітці бджілку.
Якщо добре розлютити, можу шкоди наробити. (Вітер)
Л. Вознюк
— Як ви здогадались?
Висновок. Отже, повітря постійно рухається. Вітер — це рух повітря.
3. Робота з підручником (с. 38—39).
а) Розгляд ілюстрацій, фотографій.
б) Бесіда за їх змістом. Відповіді на запитання.
Висновок. Повітря — прозоре, без запаху, смаку, безбарвне. Воно є скрізь. Фізкультхвилинка (рухи за текстом)
Віє вітер нам в лице, колихає деревце.
Вітерець все тихше, тихше.
Деревце все вище, вище.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Продовжити речення.
— Повітря належить до природи... .
— Повітря є ... .
— Повітря не має ... і ... .
— Повітря займає ....
— Рух повітря — це ... .
2. Робота в зошиті
3. Робота в групах з дидактичними картками.
4. Пояснити, що означає вислів: “Шукай вітру в полі”.
5. Гра “Лото”.
VI. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2. Робота з батьками.
а) Розкажіть батькам про властивості повітря.
б) Зробіть вітрячок і на прогулянці спробуйте спіймати вітер.
в) Виконайте завдання для друга природи. Розкажіть, які з ваших іграшок наповнені повітрям