top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 33. 

Тема: Хто такі комахи? Дослідницька лабораторія. Як живуть мурахи?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 33
Тема. Хто такі комахи? Дослідницька лабораторія. Як живуть мурахи?
Мета. Формувати уявлення про комах, їх різноманітність; ознайомити учнів із тим, як живуть мурахи; розвивати вміння: а) впізнавати комах за істотною ознакою, порівнювати комахи; б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) працювати в парі; г) розвивати спо¬стережливість. кмітливість, логічне мислення; виховувати потребу пізна¬вати комах; виховувати любов до комах, бажання їх оберігати.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостережень.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що вивчали на минулому уроці? (Ми говорили про диких і свійських тварин.)
2.    Гра “Дикі чи свійські?”
Вчитель називає тварину (показує ілюстрацію), а діти кажуть, до якої групи вони відносяться (дика чи свійська). Пояснюють, чому так вважають.
Ведмідь, бджола, корова, коза, лелека, гуска, качка, ластівка, заєць, кріль, свиня, миша, дикий кабан, кіт, оса, собака.
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми продовжуємо подорожувати царством тварин.
—    Розгляньте малюнки (метелик, білка, карась, соловей).
—    Які тварини зображені на малюнку? (Метелик, білка, карась, соловей.)
—    Яка з них є комахою? (Метелик.) Чому ви так вважаєте?
—    Яких ви знаєте комах?
Сьогодні на уроці ми вивчатимемо комах
V. Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда за малюнками таблиці "Комахи” про істотні ознаки комах.
—    Знайдіть у метелика голову, вусики, груди, черевце, ноги, крила.
Назвіть частини тіла метелика. (Голова, вусики, груди, черевце, ноги, крила.)
—    Порахуйте, скільки ніг у метелика.
—    Чи однакове забарвлення у різних метеликів? (Ні.)
—    Які ще тварини зображені на малюнку? (Жуки, бджола, муха, оса, комар, мураха, коник стрибунець, бабка.)
—    Порахуйте, скільки ніг у цих тварин? (Шість.)
—    Чи можна цих тварин назвати комахами? Чому?
Висновок. Жуки, бджола, муха, оса. комар, мураха, коник, бабка це ко-махи. Комахи мають шість ніг.
2.    Робота в парах.
—    Розгляньте малюнки метелика і хруща.
—    Порівняйте метелика і хруща за розміром, забарвленням, частинами тіла.
—    Чим вони схожі? (Метелик і хрущ — комахи. У них шість ніг.)
—    Чим відрізняються? (За розмірами, забарвленням. У метелика крильця тонкі, а в хруща — тверді.)
Порівняйте муху і бджолу за розміром, забарвленням, частинами тіла.
—    Чим вони схожі? (Муха і бджола — комахи. У них шість ніг.)
—    Чим відрізняються? (За розмірами, забарвленням. У бджоли 4 тоненькі прозорі крила, а у мухи — два.)
—    Порівняйте колорадського жука і сонечко за розміром, забарвленням, частинами тіла.
—    Чим вони схожі? (Колорадський жук і сонечко — це комахи. У них шість ніг.)
Чим відрізняються? (За розмірами, забарвленням.)
Висновок. Комах дуже багато. Всі вони різні.
1.    Відгадайте загадку.
• В нього восьмеро очей, ніжки від самих плечей.
З павутинки робить сітку: восени, зимою, влітку. (Павук)
—    Як здогадалися? Знайдіть цю тварину на малюнку. Поміркуйте, чи є павук комахою? (Ні.) Чому? (У нього вісім ніг.)
2.    Бесіда за малюнками з елементами розповіді про те, як переміщуються, де живуть і чим живляться комахи.
—    Розгляньте малюнки.
—    Як переміщуються комахи?
—    Хто з комах літає? (Метелики, сонечко, бджола.)
—    Хто з комах повзає? (Мураха.)
—    Хто з комах бігає? (Тарган.)
—    Хто з комах стрибає? (Коник стрибунець.)
—    Хто з комах плаває?
—    Де живуть комахи?
(Комахи живуть усюди: у воді (жук плавунець, водомірна), у траві й на де¬ревах (метелики, коники, мурахи), у ґрунті (ведмедка); у будинках (таргани й клопи); на тілі інших тварин (блохи і воші). їх можна зустріти у лісі і лузі, в саду і у полі.)
—    Чим комахи живляться? (Комахи живляться нектаром квітів (метелики, бджола), соком рослин (попелиця), листям і травою (хрущ,, коник), іншими кома¬хами (сонечко), кров’ю тварин (блохи і воші).)
3.    Творче завдання.
—    Поміркуйте! Чи можна взимку побачити комах? Чому?
4.    Робота з підручником (с. 76—77).
а) Розгляд фотографій.
Розкажіть, які комахи зображено
Відповіді на запитання.
—    Яка будова комах?
в)    Поміркуйте, чому не можна ловити метеликів.
Метелики живляться нектаром рослин і запилюють квітки. Якщо вони не запилять квіти, у рослини не буде плодів і насіння.
5.    Читання оповідання “Золота скрипочка” Василя Чухліба.
Тетянка рве траву кроленятам, аж Тарасик біжить. Побачив Тетянку і до неї.
—    Хочеш послухати музику?
—    Хочу.
Тарасик подав Тетянці велику гарбузову квітку, перев ’язану травичкою.
—    Ось, приклади до вуха.
І справді, музика! У квітці немовби маленька скрипочка грає!
—    Як це ти зробив? — здивувалася Тетянка.
—    А дуже просто, — розказує Тарасик. — Пішов на город, підстеріг, як бджо¬ла в гарбузову квітку залізла. І зачинив її там. Ось і є музика!
—    Ти що!— спохмурніла Тетянка. — їй же треба з квітки на квітку літати, мед збирати. Давай випустимо бджілку.
—    Давай! — погодився Тарасик.
Він розкрив квітку, і з неї враз вилетіла бджола. Покружляла трохи над діть¬ми і подаленіла на город чи на пасіку.
А Тетянці й Тарасикові ще довго вчувалося, як грає золота скрипочка.
—    Про що розповідається в оповіданні?
—    Чи правильно вчинили діти? Чому?
6.    Робота з прислів’ями.
—    Люди здавна шанували бджіл. Вони є символом старанності й працьови¬тості. Про бджіл складено багато прислів’їв і приказок.
•    Бджола мала, а й та працює.
•    Вчись не мед їсти, а бджіл шанувати.
•    Доглядай бджіл, як друга.
—    Як ви їх розумієте?
Фізкультхвилинка
Ми метелики чудові, маєм крильця кольорові, над квітками літаємо, втоми ми не знаємо, пташки ми злякалися, під квітку заховалися.
7.    Дослідницька лабораторія.
Як живуть мурахи? (Підручник, с. 77.)
а)    Відгадування загадок.
•    У лісі біля пня біготня, метушня, народ робочий
весь день клопоче. (Мурахи)
•    їх у траві багато, люблять працювати: будівельники малі
роблять хатку із землі. (Мурахи)
—    Чому ці тварини є комахами?
—    Чи знаєте ви, як живуть мурахи?
б)    Бесіда за малюнками таблиці “Як живуть мурахи” з елементами розповіді.
—    Розгляньте малюнок.
—    Що зображено на ньому?
—    Де живуть мурахи? (У мурашнику.)
—    Мурахи живуть поодиноко чи сім’єю? (Сім’єю.)
—    Складіть розповідь, за малюнком, як живуть мурахи.
Мурахи живуть сім’єю у мурашнику. Мурашине житло є не лише на по-верхні землі, а й глибоко під землею. У мурашнику багато ходів, поділених на окремі камери, в яких і живуть комахи.
Мов гірка виріс дім, кімнат багато в нім, підземні ходи
все нове, сім’я велика тут живе: робота знайдеться тут усім; мурашечки будують дім.
Кожна мураха має свої обов’язки і виконує певну роботу.
Мурашина сім’я
 Всі мурашки роботящі, серед них нема ледачих.
Цілий день вони працюють і мурашник свій будують — не для себе, для родини, для всієї мурашини.
В. Паронова
У мурах є самки, які відкладають яйця, є й самці. У самок і самців виростають крила. Самок мурахи шанують.
Найбільше мурах — безкрилих робітників. Вони займаються будівельними ро¬ботами у мурашнику, підтримують мурашник в чистоті, доглядають за личинками.
Є і мурахи — солдати, які мають великі розміри, велику голову і могутні ще¬лепи. Вони охороняють мурашник. Коли робочі мурашки повертаються додому, вони стукають вусиками солдатів по голові, і ті пропускають їх до мурашника.
Робочі мурашки у всьому допомагають одне одному і діють спільно.
Зранку до вечора мурахи працюють і запасаються харчами, тягнуть будівель¬ний матеріал (хвоїнку ялини, травинку, грудочку землі), зводять ще один по¬верх мурашника. Одна за одною снують вони своїми второваними доріжками, їхня ноша часто буває більшою за них.
Рухаються комахи мурашиними стежками. Мурашка-розвідник, знайшов¬ши здобич, повертається до мурашника і треться вусиками об вусики своїх ро¬дичів, повідомляючи їм необхідну інформацію. На шляху до мурашника, вона залишає пахучий слід, за яким інші легко знаходять здобич.
Отже, комахи спілкуються одна з одною за допомогою дотиків вусиками і “мовою запахів”. У мурашок дуже добре розвинений нюх. Деякі вчені вважа¬ють, що мурахи спілкуються і за допомогою звуків, але звуки ці нечутні для людського вуха.
Мурахи живляться шкідниками лісу — комахами та їх личинками, а також решками тварин, солодким нектаром рослин.
Іноді мурахи захоплюють на своїх полюваннях комаху — тлю, яка живиться соком рослин, і утримують її як дійну корову. Вони за допомогою лапок та вусиків лоскочуть її і вона виділяє солодку рідину, якою харчуються мурахи. Там, де гнізда мурашині, пишні зарості шипшини, і куші малини виші, листя, ягоди крупніші.
Зрозуміти це не важко — грунт поліпшують мурашки.
Мурашки розпушують грунт своїми ходами, сприяють його зволоженню, збагаченню перегноєм, повітрям.
Зимують мурашки в підземній частині мурашника, де температура не така низька, як на поверхні. Там вони збираються в тісний клубок і в такому стані перебувають до весни.
в)    Поміркуйте, чому не можна руйнувати мурашник?
— Чому мурашок називають санітарами лісу?
Висновок. Мурахи — санітари лісу. Вони знищують його шкідників, жив¬ляться рештками тварин. Не руйнуйте мурашника!
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
Комахи — це метелик, ....
Комахи мають ... ніг.
Мурахи — друзі ....
Мурахи живуть у ... .
2.    Знайти зайве слово.
Оса, мураха, їжак, жук.
Сонечко, коник стрибунець, муха, кінь.
3.    Робота в зошиті
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
5.    Пояснити, як ви розумієте народну мудрість “Бджоли раді цвіту, а люди — літу”.
6.    Гра “Хто найкраще знає комах?”
—    Відгадайте загадки.
•    Ця маленька трудівниця мед збирає як годиться.
Все у вулик, все у сота,
не цурається роботи! (Бджола)
•    У червоного малятки
на спині краплинки-цятки.
Чорні вуса, голова,
любить лагідні слова. (Сонечко)
•    У живого гвинтокрила на спині прозорі крила.
Кольорові шати,
любить мандрувати. (Бабка)
•    По травичці, по землі коні бігають малі.
Іподромом для них луг,
не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)
•    їх дружина кров з нас п’є, в неї хист до цього є.
Як над вухом запищить — так і хочеться набить! (Комар)
•    Фрукти, цукор полюбляє, де солодке відчуває.
В смужку в неї одежина, із комах уся родина. (Оса)
•    Тонкі ніжки, два крила, і за розміром мала.
У кімнаті, на дворі,
рідна нам, як комарі. (Муха)
•    Живе лиш влітку він, шовкові крила має.
Із квіточки на квіточку він весело літає. (Метелик)
•    Серед лісу горбик-дім, тисячі живуть у нім.
Працелюбні ці комахи:
добрі, щирі, розумахи... (Мурахи)
     Н. Гуркіна
— Як ви здогадалися?
7.    Гра “Лото”.
I.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що нового ви дізналися на уроці?
—    Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Розкажіть батькам про комах.
—    Поспостерігайте за мурашником навесні. Зверніть увагу, що мурахи руха¬ються не безладно, а мурашиними стежками.
3.    Виконайте завдання для друга природи. Дізнайтеся, чому мурах називають санітарами лісу. Які казки та байки про комах ви пам’ятаєте?

 

bottom of page