top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 34. 

Тема: Хто такі риби?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 34
Тема. Хто такі риби?
Мета. Формувати уявлення про риби, їх різноманітність; вміння: а) впізнавати риби за істотною ознакою, порівнювати риби; б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і робити висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) класифікувати зобра¬ження риб і пояснювати сутність класифікації; г) працювати в парі (групі); ґ) розвивати спостережливість, кмітливість, логічне мислення; виховувати любов до риб, бажання і потребу пізнавати риб та оберігати їх.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації різних риб, дидактичні картки, дидактичні ігри, ілюстрація батискафа.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Фенологічні спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що вивчали на попередніх уроках? (Комах і як живуть лісові мурахи.)
—    Яка характерна ознака комах?
—    Яких комах запам’ятали? Яких бачили?
2.     Гра “Хто зайвий?”
Хрущ, жук-плавунець, жук-сонечко, клоп-черепашка, метелик, троянда, бабка.
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
    Ми продовжуємо подорожувати царством тварин. Вирушаємо у природну експедицію на батискафі.
    А ось і зупинка.
    Як називають тварин, які живуть у воді, а тіло їх вкрите лускою? (Риби.)
    Розгляньте малюнки (акула, жук-плавунець, лебідь, окунь). Які з них риби? (Акула, окунь.)
    Сьогодні на уроці ми вивчатимемо риб, їх будову і характерні ознаки.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда за малюнками таблиці “Риби” про будову та істотну ознаку риб.
    Знайдіть у риби голову, тулуб, плавці і хвіст.
    Назвіть частини тіла риби.
    Пригадайте, яке тіло риби на дотик.
    Чим вкрите тіло риб? (Лускою.)
    Де живуть риби? (Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді.)
    Яких риб ви знаєте?
    Чим дихають риби?
Висновок. Риби — тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. У них є го¬лова, тулуб, плавці, хвіст. Живуть у водоймах.
2.    Робота в парах.
3.    Розгляньте малюнки. (Щука ганяє за дрібними рибами, товстолобик поїдає водорості.)
-    Чим живляться риби?
Висновок. Живляться риби різноманітною рибою, водяною рослинністю.
4.    Творче завдання.
Поміркуй! Чи легко живеться рибам взимку? Чому?
5.    Робота з підручником (с. 78—79).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
    Яких тварин називають рибами?
    Яка характерна ознака риб?
    Як риби дихають?
Навіщо рибам потрібні плавники та хвіст? (Хвіст потрібен для поворотів при русі, а плавники для збереження рівноваги).
    Де можуть жити риби?
в)    Поміркуйте! Чому в риб така особлива форма тіла?
г)    Розповіді учнів про акваріумних риб.
6.    Відгадування загадок.
•    У воді живе, не має дзьоба, а клює. (Риба)
•    Водою їхали пани, убрані в срібні жупани — лата на латі панам радіють у кожній хаті. (Риба).
7.    Розповіді учнів про різних риб (прісноводних і тих, що живуть в морях).
8.    Цікаво знати!
*    Найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах України, вважається сом. У 2 роки сом досягає довжини 50-60 см, а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла понад 3 м. У минулому вимиту і висушену шкіру сома викори¬стовували замість скла, бо вона була прозорою і міцною.
*    У багатьох риб дуже гострий зір, але їхні очі не мають повік. Навколишня вода зволожує та очищує очі.
Фізкультхвилинка
Раз, два — всі пірнають.
Три, чотири — виринають. П’ять, шість — на воді кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім — що є сили всі до берега поплили.
Дев’ять, десять — обтрусились і за парти опустились.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
Риби — це карась, ....
Тіло риб вкрите слизькою ....
2.    Знайти “зайве”.
а)    Щука, карась, сом, оселедець.
б)    Камбала, форель, скумбрія, сардина.
3.    Робота в зошиті .
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
5.    Спостереження за рибами в акваріумі у живому куточку.
    Які рибки є в акваріумі?
    Як вони рухаються?
    Як споживають корм?
    Як дихають?
6.    Гра “Лото” (або “Склади пазл”).
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
    Що нового ви дізналися на уроці?
    Що вам найбільше сподобалося на уроці?
    Чи знадобляться вам знання, отримані на уроці?
2.    Робота з батьками.
а)    Розкажіть батькам про риб.
б)    Пофантазуйте! Про що мріють риби взимку?
Виконайте завдання для друга природи.

 

bottom of page