top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 2. 

Тема: Що таке навколишній світ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
УРОК 2
Тема. Що таке навколишній світ?
Мета. Формувати в учнів уявлення про навколишній світ і природу, вміння групувати об’єкти (належить, не належить до природи), вміння аналізу-вати і роботи висновки, доводити свою думку; розвивати спостереж-ливість і кмітливість; виховувати бережливе ставлення до природи; фор-мувати потребу у пізнанні природи.
Обладнання. Таблиці, ілюстративний матеріал, дидактичні картки, дидактичні ігри.


Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Що вивчає природознавство?
—    Навіщо вивчати природознавство?
—    Що таке природа?
—    На уроці ми з’ясуємо, що треба знати про природу.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з елементами розповіді (з використанням таблиці “Що треба знати про природу”) з метою формування уявлення про навколишній світ.
—    Що зображено на малюнку? (Сонце, небо, хмари, місяць, зорі, гори, дерева, квіти, трава, річка, поле, діти, птахи, будинки, машини, дорога.)
—    Що з того, що зображено на малюнку, ви бачите біля свого будинку, по дорозі до школи?
—    Які ще об’єкти ви бачите біля вашого будинку?
—    Як одним словом назвати дерева, трави, кущі, квіти? (Рослини.)
—    Як одним словом назвати собаку, кота і птаха? (Тварини.)
—    Як іншим словом можна назвати землю? (Ґрунт.)
—    Що є у річці, морі, ставку, криниці, джерелі? (Вода.)
—    Як одним словом назвати дітей, батьків, дідуся і бабусю? (Люди.)
—    Де б ми з вами не були, ми бачимо Сонце і небо, Місяць і зорі, землю і каміння, вдихаємо повітря, п’ємо воду. Нас оточують люди, тварини, рослини, будинки, машини, різні предмети побуту.
Висновок. Все, що ми бачимо, все, що нас оточує, — це навколишній світ, у якому ми живемо.
2.    Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці “Що треба знати про природу” з метою формування уявлення про природу.
—    Чи все те, що нас оточує, належить до природи?
(Світ, іцо нас оточує, включає природні об ’єкти, які створила природа, і об 'єк- ти, які створила людина.)
—    Послухайте вірш.
Природа — це Сонце і місяць, це зорі й повітря, земля і вода.
Природа — це рослини й тварини, гриби й каміння.
Природа — це ти і я.
—    Що таке природа?
Висновок. Природа — це Сонце і зорі, повітря і вода, гірські породи і грунт. Гриби і рослини, тварини і людина — це також природа.
3.    Робота з підручником (с. 8—9).
а) Розгляд малюнків, фотографій та бесіда за їх змістом.
—    Які об’єкти належать до природи?
—    Які об’єкти, зображені на малюнку, не належать до природи? (Будинки, машини, мости.) Чому? (Вони створені людиною.)
—    Що зображено на інших малюнках?
Висновок. Усе, що тебе оточує, — це навколишній світ. У ньому природа об’єднується з предметами, створеними людиною.
4.    Робота в парах.
—    Розкажіть одне одному, як ви поводитесь в природі.
5.    Слухання вірша.
—    Послухайте вірш Петра Ситниченка.
Вмійте природу любити Вам у походи ходити і мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити, кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром — квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром, гілки не втни для забави!
Оберігайте ж повсюди шлях і стежиночку в гаї, все те окрасою буде нашого рідного краю.
—    Про що розповідається у вірші?
—    До чого закликає поет?
—    Як треба ставитися до природи? (Оберігати її і любити.)
Висновок. Природі не можна шкодити. Не можна смітити в природі. Фізкультхвилинка
Хто там, хто там вже втомився і наліво похилився?
Треба всім нам разом встати, фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки в боки.
І зроби чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.
І тихесенько сідай, працювати починай.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити перелік.
—    До природи належить вода, ...
2.    Знайти зайве слово. Пояснити, чому.
Сонце, зорі, хмара, літак, місяць.
3.    Робота в зошиті з друкованою основою .
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
5.    Пояснити народну мудрість “До природи не неси шкоди”.
6.    Гра “Так чи ні”.
Учитель називає дії, які повинна робити дитина, щоб зберегти природу.
Якщо “так”— показують зелену сигнальну картку, якщо “ні”— червону. Переможе той, хто дасть більше правильних відповідей.
•    Посадити дерево.
•    Зробити годівниці для птахів.
•    Рвати квіти.
•    Охороняти природу.
•    Доглядати за рослинами.
•    Кидати камінням у тварин.
•    Кидати сміття у лісі.
•    Милуватися природою.
8.    Гра “Хто найкмітливіший?”
—    Відгадайте загадки. Що з відгаданого належить до природи? Поясніть, чому так.
•    Рукавом махнув — дерево зігнув. Що це? (Вітер)
•    В мене ніжка одна, — чобітка не маю,
і хоч я без голови, — шапку одягаю. (Гриб)
•    Круглий, гарний і легенький, високо літає.
Йому діти дуже раді, бо ним кожен грає. (М’яч)
•    Синя стрічка блищить, щось тихенько гомонить.
І біжить собі, біжить,
не зупиниться й на мить. (Річка)
•    Сама мала, шубка пухка, з гілки на гілку стрибає, шишки, горішки збирає. (Білка)
•    Що то за очі: одне світить удень, а друге опівночі? (Сонце і Місяць)
•    Хто на зиму роздягається, а на літо одягається? (Дерево)
•    Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
•    Хоч не шию я ніколи,
а голок завжди доволі. (їжак)
•    Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака)
9.    Гра “Склади пазл”.
V. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вам сподобалося на уроці?

bottom of page