top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 1. 

Тема: Що вивчає природознавство?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
УРОК 1
Тема. Що вивчає природознавство?
Мета. Формувати в учнів уявлення про предмет “Природознавство”; підвести до розуміння, навіщо вивчати природознавство; ознайомити з підруч-ником і зошитом з друкованою основою; формувати потребу у пізнанні природи; виховувати бережливе ставлення до підручника і зошита.
Обладнання. Таблиці, ілюстративний матеріал, дидактичні картки.

 

Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми розпочинаємо з вами вивчати новий предмет “Природознавство”.
—    Що це за предмет?
—    Навіщо нам його вивчати?
—    Отже, на уроці ми спробуємо це з’ясувати.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою ознайомлення учнів зі структурою підручника і зошита.
— Допоможе вам у вивченні природознавства підручник. Розгляньте його.
—    Що зображено на обкладинці підручника?
—    Як ви думаєте, про що в ньому розповідатиметься?
—    Розгорніть підручник. На першій сторінці написано, що це підручник з природознавства. Зверху вказано автора, який написав його.
—    Перегорніть сторінку. На цій сторінці є звернення до вас. Послухайте його. (Вчитель зачитує звернення.)
—    Про що говориться у зверненні? (Ми вивчатимемо природу, її багатства, помандруємо в дивовижні мандрівки з казковими героями.)
—    Що ви навчитесь робити? (Досліджувати і пізнавати природу, піклуватися про неї.)
—    Що подано на 2-ій сторінці? (Умовні позначення.)
—    Ці позначення допоможуть нам працювати з підручником. Давайте розглянемо їх і дізнаємося, що вони означають. (Вчитель пояснює значення кожного знаку.)
—    Погортайте підручник. У ньому багато малюнків, є загадки, народна му-дрість (приказки, прислів’я, народні прикмети), заклички, вірші. Відомості, які ви повинні запам’ятати, виділені. Знайдіть їх.
—    У підручнику є назви кожного розділу мандрівки і теми уроків. Кожна тема уроку написана зверху сторінки підручника.
—    Усі сторінки підручника пронумеровано. Отже, вам легко буде знайти потрібну. Давайте спробуємо знайти сторінку 5.
—    Під час уроків ми також звертатимемось у довідкове бюро пані Природи (с. 134).
—    Підручником ви користуватиметесь і в школі, і вдома.
—    Як потрібно ставитися до підручника? (Бережливо.)
—    Допоможе вам успішно вивчати природознавство і зошит з друкованою основою. Розгляньте його.
—    Що зображено на титульній сторінці зошита?
—    Чи впізнаєте його серед інших зошитів?
—    Перегорніть сторінку зошита. Розглянемо умовні позначки і з’ясуємо, шо вони означають. (Учитель пояснює.) Знайдіть їх.
—    Полистайте зошит. У зошиті зверху сторінки є назви кожної теми уроку і розділу, який ви вивчатимете. Знайдіть їх.
—    З кожної теми уроку вам треба буде виконати завдання. Робіть це охайно.
—    Отже, ви ознайомилися з підручником і зошитом, які допоможуть вам успішно вивчати природознавство. Ставитись до них треба бережливо.
2.    Бесіда з метою формування уявлення про те, що вивчає природознав-ство.
—    Послухайте вірш. (Вчитель зачитує вірш Надії Красоткіної.)
Такий цікавий світ безмежний, багато в нім загадок є,... що хочеться його пізнати — він стільки радості несе!
І діти прагнуть розгадати і вивчити у світі все.
—    Про що розповідається у вірші? (Що світ цікавий і у ньому багато за-гадок є.)
—    Що відчувають діти, пізнаючи світ? (Радість.)
—    До чого прагнуть діти? (Розгадати і вивчити усе.)
—    Про які загадки природи ви хотіли б дізнатися?
—    Сформулюйте запитання до природи, на які б ви хотіли отримати відповідь. (Чому світить сонце? Що станеться, якщо зникне Сонце? Чи потрібна вода? Чи потрібне повітря? Навіщо рослинам і тваринам ґрунт? Що таке вітер? Як живуть мурашки? Куди дівається вода з калюжі?)
—    На уроках природознавства ви дізнаєтесь багато цікавого і зможете отри¬мати відповіді на свої запитання і розгадати загадки природи.
3.    Робота з підручником (с. 6—7) (або таблицею “Для чого ми вивчаємо природознавство").
а)    Розгляд фотографій.
б)    Бесіда за змістом фотографій.
—    Що зображено на них?
—    Як сказати одним словом? (Природа.)
—    У природі постійно відбуваються зміни. Настає день або ніч. Змінюються пори року: зима, весна, осінь, літо. З'являються або зникають хмари на небі, дує вітер, падає дощ, жовтіє і опадає листя, квітнуть рослини, птахи летять у вирій або повертаються з теплих країв.
—    Поміркуйте, що вивчає природознавство?
Висновок. Природознавство — це знання про природу. Природознавство розкаже тобі про природу і допоможе зрозуміти її.
4.    Бесіда з елементами розповіді з метою формування розуміння, для чого вивчають природознавство.
а) Що зображено на малюнках? (Діти гуляють під парасольками восени, коли йде дощ; влітку засмагають і купаються в річці; взимку катаються на санках і лижах; збирають яблука в саду.)
—    Чи залежить життя людини від змін у природі?
—    Що одягають діти, якщо на вулиці осінь, холодно і йде дощ?
—    Як одягнені діти влітку, коли пече сонце? Чим вони займаються?
—    Що одягають діти взимку? Чим вони зайняті?
—    Що роблять діти в саду? В що одягнені? Яка пора року зображена?
б)    Слово вчителя.
—    Життя людини залежить від змін у природі. Адже, якщо восени йде дощ, то треба одягнути плащик, чобітки, взяти парасольку. Якщо йде сніг, заметіль, то потрібно вдягнути валянки і рукавиці, теплу шубку і шапку. У кожну пору року у вас свої ігри й турботи. Взимку ви граєте у сніжки й катається на сан¬чатах, влітку — засмагаєте й купаєтесь у річці.
З давніх-давен людина прагнула пізнати природу і передбачити зміни в ній, щоб не боятися її й жити в злагоді з нею.
в)    Відгадування загадок.
—    Відгадайте загадки і з'ясуйте, чого боялися наші предки.
• Без рук, без олівця, малює без кінця. (Мороз)
•    Ревнув віл на сто гір, на тисячу городів. (Грім)
•    Два брати рідні: одного всі бачать, але не чують, другого всякий чує, але не бачить. (Грім і блискавка)
•    Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка)
•    Не мотор, а гуде, не пілот, а летить, не гадюка, а жалить. (Бджола)
•    По полю та лісу гасає, всіх лякає. (Вовк)
•    Не звір, а виє. (Вітер)
 г) Міркування.
—    Що означає жити в злагоді з природою? (Не наносити природі шкоди, шанувати її.)
Пізнаючи природу, людина навчилась вирощувати рослини і доглядати за тваринами, будувати будинки, добувати тепло і світло для осель, виготовляти одяг, ліки, меблі.
—    Поміркуйте, для чого ми вивчаємо природознавство?
Висновок. Природознавство вивчають, щоб пізнати природу і жити у злагоді з нею.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти, треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки в боки, і зроби чотири кроки.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу — все гаразд.

IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
—    Природознавство вивчає ....
—    Природознавство вивчають для того, щоб ....
2.    Робота в зошиті з друкованою основою (колективно) (с. 3).
3.    Гра “Хто найкмітливіший?”
—    Відгадай загадки.
•    Голі поля, мокне земля, дощ поливає.
Коли це буває? (Восени)
•    Тане сніжок, квітне лужок,
день прибуває. Коли це буває? (Весна)
•    Сонце пече, липа цвіте, жито достигає.
Коли це буває? (Літо)
•    Сніг на полях, лід на річках,
хуга гуляє. Коли це буває? (Взимку)
V.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вивчає природознавство?
—    Для чого потрібно вивчати природознавство?
2.    Робота з батьками.
—    Обговоріть з батьками, про що можна дізнатися на уроках природознав-ства.
—    Виконайте завдання для друга природи. Розкажіть, чому ви любите при-роду.

 

 

bottom of page