top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 35. 

Тема: Хто такі птахи?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 35
Тема. Хто такі птахи?
Мета. Формувати уявлення про птахів, їх різноманітність; вміння: а) впізнава¬ти птахів за істотною ознакою, порівнювати їх; б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і робити висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) класифікувати зображення птахів і пояснювати сутність класифікації; г) працювати в парі (групі); г) розвивати спостережливість, кмітливість, увагу; виховувати любов до птахів, бажання пізнавати їх, оберігати та допомагати.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації птахів, дидактичні картки, дидактичні ігри, ілюстрація повітряної кулі.


Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
—    Що можна сказати про стан неба сьогодні?
—    Чи є опади?
—    Чи є вітер? Поспостерігайте за деревами.
III.    Повторення вивченого.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про кого ми говорили на попередньому уроці? (Про риб.)
—    Яка характерна ознака риб?
—    Де вони живуть? Що їдять?
—    До якої природи відносяться риби? Чому?
IV.    ктуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми продовжуємо подорожувати царством тварин. Вирушаємо у подорож на повітряній кулі.
А ось і зупинка.
—    Відгадайте загадку.
• Без сокири і без рук, а дім будує. (Пташка)
—    Сьогодні на уроці ми вивчатимемо птахів, їх будову і характерні ознаки.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Слухання розповіді Лісової Мурашки.
Якось увечері я гуляла у лісі. Ось і сонечко почало закочуватись за обрій. За лі¬сом, у селі, прокукурікав півень, запрошуючи, закликаючи курей на сідало. Великий нічний метелик пролетів наді мною, легко махаючи крильцями. З різким свистом пролетів над лісовою стежкою кажан. А в глибині лісу з гілки на гілку перескаку- вала-перелітала цікава тваринка, подібна до білочки.
“Які різні тварини, — подумала я, — але всі вони вміють літати. Напевно, це все птахи ”.
—    А як ви думаєте, діти?
2.    Вступна бесіда з елементами розповіді.
—    До якої групи тварин відноситься метелик? (До комах.)
—    А півень? (До птахів.)
—    Чи знаєте ви тваринку, що схожа на білку, але яка вміє літати з дерева на дерево?
—    Це білка-летяга.
—    Як ви думаєте, це птах чи ні? А кажан — птах?
—    Щоб дати правильну відповідь, потрібно знати характерну ознаку птахів, яка відрізняє їх від інших тварин. Уміння літати — не підходить, бо ми знаємо, що не тільки птахи літають, але й, наприклад, комахи. А ось курка, страус, півень, пінгвін якраз не літають, або погано літають.
—    Тіло кажана вкрите шерстю, а крило в нього з перетинками. Білка-летяга також вкрита шерстю, пір’я в неї немає. Отже, кажан і білка-летяга — це не птахи.
То хто ж такі птахи? (Це тваринки, тіло яких вкрите пір ’ям).
—    Яких птахів ви знаєте?
3.    Бесіда за малюнками таблиці “Птахи” про будову та характерну ознаку птахів.
—    Розгляньте малюнок гуски.
—    Знайдіть у неї голову, дзьоб, шию, тулуб, ноги, крила, хвіст.
—    Назвіть частини тіла птаха.
—    Чим вкрито тіло гуски? (Пір ’ям.)
—    Де живуть пташки?
—    Що їдять?
Висновок. Курка, качка, гуска, сорока, горобець, ластівка, лелека, дятел, си¬ниця, страус, пінгвін — це птахи. Вони мають голову, шию, тулуб, хвіст, ноги.
У них є дзьоб і крила.
Тіло птаха вкрите пір’ям.
4.    Робота в парах (або групах).
а)    Розгляд ілюстрацій пташок.
—    Назвіть птахів, яких ви знаєте. (Сорока, ластівка, качка-крижень, синиця, сова, лелека, дятел, страус, пінгвін.)
—    Порівняйте птахів за розмірами, забарвленням. Чим вони схожі і чим відрізняються? Чи всі птахи літають?
б)    Гра “Хто зайвий?”
Метелик, кажан, білка-летяга, горобець, бабка.
5.    Про живлення птахів.
—    Чим живляться птахи?
—    Розгляньте малюнки. (Ластівка комах ловить, зозуля поїдає волохату гусінь, сова мишей ловить, журавель жаб їсть, горобець насіння поїдає, сорока ласує горобиною.)
—    Яких птахів не зустрінеш взимку? Чому?
Дидактична гра “їжа для птахів”.
Дидактичне завдання. Уточнити знання дітей про найпоширеніших птахів (лісові, водоплавні, свійські), зокрема, чим вони живляться; формувати природоохоронні уявлення. Виховувати бажання піклуватися про птахів.
Ігрова дія. Учитель показує картину, де намальована пташка, а дитина має назвати її, сказати, чим вона живиться і де можна відшукати для неї корм.
Унаочнення. Малюнки із зображенням птахів (горобець, синичка, лелека, качка, курка), окремо — із зображенням корму для них.
Хід гри. Учитель показує малюнки із зображенням птаха, діти його назива¬ють і обирають малюнок із зображенням корму, який йому потрібен.
Учитель ознайомлює дітей з правилом: під час збирання урожаю слід пам’я¬тати, що частину його потрібно залишати для корму птахам.
Висновок. Птахи живляться насінням і плодами рослин, або комахами, дрібними тваринами. Птахи, які живляться комахами, жабами, відлітають у теплі краї. їм взимку нічого їсти.
6.    Поетична хвилинка.
а) Читання (або слухання) вірша.
Ластівка
Ластівки немає.
Відлетіла вже.
Десь її стрічає сонечко чуже.
Хоч воно і гріє, та на чужині ластівка марніє, не співа пісні.
Щастя для пташини там, де в’є гніздо, там, де батьківщина, хоч земель є сто
М. Удовиченко
б) Загадка.
— Відгадайте загадку.
• Я ловлю комах, жучків, їм біленьких черв’ячків
в теплий край я не літаю: під стріхою хату маю.
Цвірінь — сів я на хлівець, зовуть мене ... (горобець).
Фізкультпауза
Крильця пташки розправляють, їх до сонця підіймають.
Потім можна політати і комашок поганяти.
На галявину злетілись, там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли, на гніздечко хутко сіли.
7.    Робота з підручником (с. 80—81).
а)    Розгляд ілюстрацій та фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
г)    Відгадування загадок.
•    Які ноги, такий ніс, по болоту ходить скрізь, хату на хаті має, жабам рахунок знає. (Лелека)
•    Швидко скрізь цей птах літає, безліч     
   мушок поїдає,
за вікном гніздо будує,
тільки в нас він не зимує. (Ластівка) 
ґ) Гра “Хто назве найбільше різних птахів”.
8.    Робота в групах.
—    Порівняйте сову і качку (горобця і синицю; лелеку і страуса) за розміром, забарвленням і будовою. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
Птахи — це синиця, ....
Тіло птахів вкрите ....
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Міркування.
—    Чому птахів потрібно охороняти?
Що можуть зробити діти, щоб зберегти, примножити кількість птахів, привабити їх у сади, ліси, поля, городи .
—    Чому птахів треба підгодовувати взимку?
9.    Гра “Склади пазл” (або “Лото").
10.    Гра “Треба — не можна”.
Дидактична мета: закріпити знання дітей про шанобливе ставлення до тварин.
Ігрова дія. Учитель пропонує учням уявити, що вони знаходяться в лісі. Він називає дію, а діти плескають в долоні, якщо можна її виконувати.
*    Спостерігати за птахами.
*    Ловити птахів.
*    Фотографування птахів.
*    Підгодовувати птахів.
*    Охороняти пташині гнізда.
*    Малювати птахів.
*    Руйнувати пташині гнізда.
VII. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
Що цікавого ви дізналися на уроці?
—    Яких птахів запам’ятали?
—    Яка істотна ознака птахів?
—    Де ви зустрічалися з птахами?
—    Яких птахів шанують в Україні?
—    Чому треба оберігати птахів?
Як люди піклуються про птахів взимку?
2.    Робота з батьками.
—    Виготовте з батьками годівничку і підгодовуйте птахів насінням соняш¬ника, гарбуза, крихтами хліба. 

bottom of page