Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 36.
Тема: Чим звірі відрізняються від інших тварин?
УРОК 36
Тема. Чим звірі відрізняються від інших тварин?
Мета. Формувати уявлення про звірів, їх різноманітність; вміння: а) впізнавати звірів за істотною ознакою, порівнювати їх; б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і робити висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) класифікувати зо¬браження звірів і пояснювати сутність класифікації; г) працювати в парі (групі); г) розвивати спостережливість, увагу, кмітливість; виховувати любов до звірів, бажання пізнавати їх, допомагати та оберігати.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації звірів, дидактичні картки, дидактичні ігри.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостережень.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III. Повторення вивченого.
Відповіді на запитання.
IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Ми продовжуємо подорожувати царством тварин. Вирушаємо у ліс.
А ось і зупинка.
— Розглянемо малюнки лисиці, хруща, миші, зайця, яструба.
— До якої групи тварин вони належать?
— Відгадайте загадку.
• Тварина багата і рогів багато. (Олень)
— До якої групи тварин відноситься олень?
— Сьогодні на уроці ми вивчаємо звірів, їх будову, характерні ознаки.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда за таблицею “Звірі” про будову та істотну ознаку звірів.
Розгляд малюнків і бесіда за їх змістом.
— Знайдіть у кота голову, шию, тулуб, хвіст, ноги.
— Назвіть ці частини тіла.
— Чим вкрите тіло кота? (Шерстю.)
— Чим кицька вигодовує кошенят? (Молоком.)
Висновок. Миша, заєць, вовк, їжак, кіт, корова, собака, олень, ведмідь, біл¬ка — це звірі. У них є голова, шия, тулуб, ноги, хвіст. їх тіло вкрите шерстю. Малят вигодовують молоком.
2. Робота в парах.
— Розгляд малюнків. (Лось їсть гілки дерев, жирафа їсть листя дерев, вед¬мідь ловить рибу, їжак їсть комах, кабан їсть жолуді, кажан ловить комах, дельфін — рибу, кит — дрібні тварини, кріт їсть черв ’яків.)
— Де живуть зображені звірі?
— Чим вони живляться?
Висновок. Звірі живуть скрізь. Живляться рослинами або тваринами.
3. Переміщення тварин.
а) Бесіда.
— Чи можуть пересуватися рослини?
— Чи пересуваються тварини? (На відміну від росшн, тварини можуть пересуватися.)
— Як пересуваються тварини?
— Хто з тварин стрибає? (Жаба, коник-стрибунець, горобець, заєць.)
— Хто з тварин літає? (Птахи, метелики, жуки.)
— Хто з тварин повзає? (Змія, черв’як, крокодил, черепаха.)
— Хто з тварин плаває? (Риба, качка, жаба, кит.)
— Хто з тварин бігає? (Вовк, лисиця, олень.)
б) Розгляд малюнків.
— Яким тваринам належать ці частини тіла? Для чого вони служать? (Крила птаха для польоту; ноги звіра, щоб бігати; хвіст риби, щоб плавати.)
— Поміркуйте! Чому тварини переміщуються з одного місця на інше?
Висновок. Тварини бігають, стрибають, літають, повзають, плавають. Вони переміщуються, щоб знайти їжу, врятуватися від ворогів.
4. Творчі завдання.
а) Назвати звірів серед перелічених тварин. Обґрунтувати свій вибір.
Сокіл, миша, крокодил, заєць, жук, змія, вовк, їжак.
б) Розглянути зображення дельфіна, кита, кажана.
— Що незвичайного в будові цих звірів?
— З чим це пов’язано?
5. Поетична хвилинка.
Читання віршів про звірів.
Білочка восени
На гіллячках, на тоненьких,
поки день ще не погас,
сироїжки та опеньки
білка сушить про запас.
Так нашпилює охайно,
так їх тулить на сосні і міркує:
а нехай-но ще побудуть тут мені!
Поки дні іще хороші,
поки є іще тепло,
а як випадуть пороші,
заберу їх у дупло.
Буде холодно надворі,
сніг посиплеться з дубів,
буде в мене у коморі
ціла в’язочка грибів!
Але білочці не спиться.
Дятел тукає: тук-тук!
Щоб не вкрала їх лисиця
або хитрий бурундук.
Л. Костенко
Лось і лосенятко з ним,
ліс для лосів — рідний дім.
Літо в ліс гукнуло осінь,
лист летить на спини лосів.
О. Кононенко
їжачок покликав
їсти й пити
своїх маляток — їжачків,
та не хотіли їсти діти,
він їхню їжу сам поїв.
Н. Забіла
їжачок-хитрячок
їжачок-хитрячок
із голок та шпичок
пошив собі піджачок.
І у тому піджачку
він гуляє по садку.
Натикає на голки груші,
яблука, сливки.
І до себе на обід
він скликає цілий рід.
П. Воронько
Білочка
— Де ти, білочко, живеш?
Що ти, білочко, гризеш?
— У зеленому ліску, у дуплі, у сосняку
я гризу горішки і гриби, і шишки.
Г. Демченко
Вовк ведмедя розбудив:
— Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу —
вовк втікає в ліс від нього.
О. Кононенко
Вітер в лісі повіває,
він стару вербу гойдає.
Вибіг вовчик на поляну,
і на вітер косо глянув.
Вітер вовчика злякався
і в дупло верби сховався.
Г. Чубач
6. Робота з підручником (с. 82—83).
а) Розгляд фотографій.
б) Відповіді на запитання.
в) Розгляд ілюстрацій до казок про звірів.
("Котик і півник”, "Лисичка і журавель”, "Колобок” та інші.)
— Ілюстрації до яких казок зображені?
— Які ти знаєш українські казки, героями яких є тварини?
— Хто із героїв казок є звіром? Чому?
7. Творче завдання.
— Яких тварин зображено на малюнках? (Метелик і ведмідь.)
— Як ви їх упізнали? (За зовнішнім виглядом.)
— Порівняйте метелика і ведмедя за розміром, забарвленням, формою тіла.
— Чи однакового розміру тварини? Хто найбільший, а хто найменший? (Найбільший ведмідь, а найменший — метелик.)
— Чи однакове забарвлення у ведмедя і метелика? (Ні.)
— Хто із зображених тварин за формою тіла нагадує гору? (Ведмідь.) Квітку? (Метелик.)
— Чи подібні ведмідь і метелик за розміром, забарвленням, формою тіла? (Ні.)
— Чим відрізняються тварини? (Розмірами, забарвленням, формою тіла.)
Відрізняються ведмідь і метелик не тільки розмірами, формою тіла, а й ча-стинами тіла. У ведмедя тіло вкрите шерстю, є хвіст, чотири лапи, на голові є вуха. У метелика є крила, шість ніжок, на голові пара вусиків.
— Чим схожі ведмідь і метелик? (Ведмідь і метелик — це тварини.)
Тварин дуже багато і всі вони різні. Але є і у них щось спільне. У більшості
є голова, тулуб, кінцівки (ноги).
8. Робота в групах.
— Порівняйте лисицю і білку (оленя і борсука) за розміром, забарвленням, будовою.
— Що в них спільного?
— Чим вони відрізняються?
Фізкультхвилинка
На пеньочку сидить зайчик і вушками рухає.
Ось так, ось так вушками він рухає.
Чи не йде хитрющий лис, він уважно слухає.
Ось так, ось так він уважно слухає.
Взимку холодно сидіти, треба лапоньки зігріти.
Ось так, ось так треба лапоньки зігріти.
Ще й весело пострибати, задні лапки зігрівати.
Ось так, ось так задні лапки зігрівати.
А коли з’явився лис, зайчик в нірочку заліз.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Продовжити речення.
Звірі — це олень, ... .
Тіло звірів вкрите ....
2. Знайти зайве.
Ведмідь, лисиця, галка, білка.
Тигр, вовк, заєць, карась.
Корова, коза, вівця, олень.
3. Робота в зошиті .
4. Робота в групах з дидактичними картками.
5. Розгадування кросворда.
1) Боюсь я вовка і лисицю, боюсь мисливської рушниці.
Тому, від страху перед ними,
я сплю з відкритими очима. (Заєць)
2) Сірий, зубастий, по полю блукає, ягнят шукає. (Вовк)
3) В теплій шубці він лежить, цілу зиму міцно спить,
а пробудиться від сну — зустрічатиме весну. (Ведмідь)
4) Живу в норі, у теплому кублі,
щоб зайти до хати, витираю лапи. (Борсук)
5) Червонясту шубку має, по гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст, та великий має хвіст.
Як намисто оченята.
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
6. Гра “Упізнай за описом”.
— Опишіть тваринку за ілюстрацією так, щоб упізнати її.
7. Творче завдання.
а) Склади слово з літер.
І З P І В (Звірі)
6) Хто не звір?
Все це хижаки: лисиця, вовк, їжак, а ще й куниця, і сова, а також тхір.
Серед них — не звір. (Сова — це птах.)
8. Гра “Лото” (або “Склади пазл”).
VII. Підсумок уроку.
Продовжити речення. Хто народжується у звірів?
У зайчихи народжуються ....
У лисиці народжуються ....
У ведмедихи народжуються ....
У лосихи народжуються ....
У їжачихи народжуються ....
У вовчихи народжуються ....
1. Доповнити речення.
Боягузливий, як ... .
Колючий, як ... .
Злий, як ... .
Сміливий, як ... .
Хитрий, як ... .
— Чому так говорять?
2. Відгадування загадок про звірів.
• Літом наїдається,
зимою висипається. (Ведмідь)
• В лісі є кравець чудовий, шиє звірам він обнови.
Для ведмедів кожушок, для лисичок — сорочки, для куничок — рукавички, а для білочок — спіднички.
Зайцю — валянки на лапки, і для вовка теплу шапку.
І собі пошив піджак.
Хто кравець такий? ... (їжак)
І. Січовик
• Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст.
Довгі ноги скік та скік...
Ми погнались, він утік. (Зайчик)
Звірок маленький
влітку сіренький,
по полю стриб-стриб,
по снігу тик-тик. (Заєць)
Хто в зиму холодну
ходить злий і голодний? (Вовк)
Зубасте, сірувате,
по полю гуляє,
телят і овець шукає. (Вовк)
В клубок звернеться,
а взятись не дається. (їжак)
Хоч кругленькай, а не м'яч,
рота не видно, а кусач. (їжак)
Нам потрібні голки для шиття.
А кому потрібні голки для життя? (їжак)
Я веселий звірок, плиг з ялинки на дубок.
В сосні дупло, в дуплі тепло,
а хто в дуплі живе в теплі? (Бика)
Червонясту шубку має,
но гілках вона стрибає.
Хоч мала вона на зріст,
та великий має хвіст. (Бика)
Хвіст трубою, спритні ніжки
— плиг із гілки на сучок!
Носить все вона горішки
в золотий свій сундучок. (Білка)
Пишним хвостом славиться,
хитрункою називається. (Лисиця)