top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 29. 

Тема: Як доглядати за кімнатними рослинами? Дослідницька лабораторія. Догляд за кімнатними квітами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 29
Тема. Як доглядати за кімнатними рослинами? Дослідницька лабораторія. Догляд за кімнатними квітами.
Мета. Ознайомити учнів з кімнатними рослинами та їх різноманітністю; вчити учнів розпізнавати кімнатні рослини за їх частинами; розширити уяв¬лення учнів про значення рослин в житті людини; формувати вміння аналізувати ілюстрації і отримувати з них необхідну інформацію, роби¬ти висновки, доводити свою думку, працювати в групі, парі; розвивати спостережливість; виховувати потребу пізнавати кімнатні рослини; ви¬ховувати любов до рослин.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри, кімнатні рослини.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми продовжуємо подорожувати царством рослин. А ось і наша зупинка.
—    Розгляньте малюнки рослин на таблиці “Кімнатні рослини”.
—    Це зображені дикорослі рослини, чи культурні? Чому ви так вважаєте?
—    Де ви їх бачили? Де їх вирощують?
—    Як одним словом назвати ці культурні рослини? (Кімнатні.)
—    Сьогодні на уроці ви ознайомитесь з кімнатними рослинами.
IV.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з демонструванням кімнатних рослин.
—    Чи можна уявити кімнату без рослин?
—    Які рослини називаються кімнатними?
Висновок. Рослини, які людина вирощує в кімнатних умовах, називають кімнатними.
—    Подивіться на кімнатну рослину. Це — кактус. Чи є у кактуса стебло? (Стебло у кактуса товсте, зелене.) Чи є у кактуса листки? Що вони нагадують? (Голки.) Будьте обережні, щоб не вколотися. Чи є квітка у кактуса?
—    Давайте розглянемо ось цю рослину — сансев’єру. Чи бачите ви стебло? А листки? Які вони, довгі чи короткі? Спробуйте, тверді чи м’які? (Це рослина з твердим, що стирчить просто з землі, листям.) Якого кольору листя у неї? (Зелене з темними і світлими смугами.) Чи є у неї квітки?
—    А ось ця рослина — традесканція. Які у неї стебла — довгі чи короткі? Якого кольору листки? Які листки — дрібні чи великі? (Це рослина з довгими звислими стеблами і дрібними листками, котрі стирчать навсібіч.) Чи є квітки у рослини?
—    Ця кімнатна рослина — пеларгонія. Розгляньте її.
Якої форми у неї листки? (Округлої.) Якого вони кольору? (Світло-зелені.) Чи є квіти у пеларгонії? Якого вони кольору?
—    Погляньте на ось цю цікаву рослину. Це — фікус. На що вона подібна — на трав’янисту рослину чи дерево? Яке у неї стебло? (Дерев'янисте.) Якого кольору? (Коричневого.) Які листки — великі чи малі? Якого кольору? Які вони на дотик? (Листки у фікуса гладенькі, блискучі, зелені.) Чи є у неї квітки?
Учитель показує й інші рослини (бегонію, фіалку і т. д.), які є в класній кім¬наті. Учні розглядають рослини.
2.    Творчі завдання.
—    Порівняйте фікус і традесканцію. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
—    Порівняйте сансев’єру і пеларгонію. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
3.    Розповіді учнів про кімнатні рослини.
—    Прочитайте назви рослин, зображених на малюнку.
—    Які з цих рослин ростуть у нашому класі? У вас вдома?
—    Як ви їх упізнали?Які рослини ви хотіли б придбати для дому?
—    Поміркуйте, для чого людина вирощує кімнатні рослини.
Висновок. Кімнатні рослини прикрашають оселі людей, очищають і зволо¬жують повітря, зачаровують своєю красою, створюють затишок у кімнаті.
Деякі кімнатні рослини (алое, каланхое, лимон) людина використовує для лікування хвороб.
4.    Це цікаво знати.
У давнину люди приписували рослинам магічні якості. Одні вирощували рослини в будинку, щоб вони приносили господарям удачу і багатство, інші — щоб зміцнити в сім’ї мир.
Так, вважали, що сенполія є символом ніжності. Кактус — символ завзя-тості й цілеспрямованості. Він, згідно з повір’ям, оберігає будинок від лихих людей. Лимон вбиває шкідливі мікроби і дарує будинку свіжий аромат. А ще він приносить багатство, як і інша рослина, — товстянка, яку так і називають — грошове дерево. Вважають, що пеларгонія послаблює головний біль, знімає втому, дарує міцний сон і вбирає негативні емоції.
5.    Робота з підручником (с. 68).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Розповіді учнів про їхні улюблені кімнатні рослини.
г)    Поміркуйте! Чому кімнатні рослини не можуть рости без допомоги лю¬дини.
Фізкультхвилинка
Руки витягли ширше — один, два.
Нахилилися нижче — три, чотири.
Стали. Треба трішки пострибать.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Стали. Ніжку на носок, потім на п’ятку.
Всі ми робимо зарядку.
6.    Дослідницька лабораторія.
а) Бесіда з елементами розповіді, демонстрації правильного догляду за рослинами.
—    Пригадайте, які умови необхідні для життя рослин. (Повітря, вода, по¬живні речовини, світло і тепло.)
—    Де у кімнаті розмішують кімнатні рослини? (Ближче до вікна.) Чому? (Рослинам для життя потрібне світло.)
—    Звідки бере рослина воду з поживними речовинами? (З ґрунту.)
—    Що дає ґрунт рослині? (Воду, поживні речовини.)
—    Що ще є в грунті? (Повітря.)
—    Поміркуйте! В якому грунті добре ростуть рослини? У твердому чи пух¬кому. Чому?
(У пухкий ґрунт добре проходить вода й повітря і кореням легше рости.)
—    Що слід робити зробити, щоб ґрунт став пухким?
(Щоб грунт у квітковому горщику був пухким, його потрібно розпушити. Для розпушування використовують дерев 'яні палички з тупими кінцями, щоб не пошко¬дити корені, або спеціальну вилочку. Розпушування ґрунту проводять у вологому стані. Ближче до стебла розпушувати треба неглибоко, а на деякій відстані від стебла — глибше.)
Вчитель показує, як необхідно розпушувати ґрунт.
—    Як у грунт, де росте кімнатна рослина, потрапляє вода? (Під час поливання.)
Рослинам для життя необхідна вода, тому кімнатні рослини необхідно поливати.
—    Як ви думаєте, якою водою слід поливати рослини — холодною чи те¬плою? (Поливати треба лише водою кімнатної температури.)
—    Чи всі рослини поливають однаково?
Всі рослини поливати однаково не можна: одні рослини потребують більше води, інші — менше. Щоб з’ясувати, чи потрібно поливати рослину, необхідно подивитися якого кольору грунт і попробувати його на дотик. Якщо земля в горщичку темна, волога на дотик — рослину не потрібно поливати.
—    При поливі води потрібно стільки, щоб вона добре просочила земляну груд¬ку. Не можна заливати рослини, бо вони можуть захворіти Яку посудину для поливання кімнатних рослин використовують ваші батьки вдома?
Кімнатні рослини поливають із лійки, краще з довгим носиком. Не мож-на лити воду з висоти, у центр горщика або під корінь, тому що при цьому вимивається земля й оголюється коріння. Носик лійки слід покласти на край горщика і, злегка нахиливши лійку, лити воду, рівномірно розподіляючи її.
Вчитель демонструє, як правильно поливати рослини.
—    Що потрібно рослинам для дихання? (Повітря.)
Щоб кімнатні рослини добре росли, треба провітрювати приміщення. Для багатьох рослин повітря в опалювальних приміщеннях дуже сухе, і тому слід підвищувати довкола них вологість повітря. Це роблять, обприскуючи рослини чистою водою.
Щоб кімнатні рослини росли здоровими, потрібно вчасно видаляти зав’ялі квіти, жовтіюче і опале листя.
—    Поміркуйте! Навіщо миють листя кімнатних рослин?
Листя кімнатних рослин збирає пил, який заважає надходженню повітря у рослину, утруднює дихання, утворення поживних речовин в листках. Для того, щоб рослина росла здоровою необхідно, щоб чистими були листки. їх час від часу необхідно мити.
Щоб зняти пил з поверхні великого листя, як у фікуса, монстери, кали, можна скористатися м’якою вологою поролоновою губкою або ганчірочкою, салфеткою. Змочити губку можна водою або спеціальним засобом для проти¬рання рослин. Протирати листя слід вкрай обережно, щоб не пошкодити їх поверхню, підтримуючи рукою.
Вчитель показує, як витирати правильно листки.
—    Поміркуйте, як можна зняти пил з кактусів.
Пил з рослин з опушеним, рельєфним листям, кактусів змітають м’якою щіточкою, або пензликом.
Вчитель показує, як пензликом зняти пил з рослини.
—    Кімнатні рослини з маленьким листям можна просто обприскати або помити під душем.
Душ допомагає добре очистити рослину від пилу і бруду. Перед тим, як по¬ставити рослину під душ, треба прикрити землю в горщиках поліетиленовою плівкою, щоб вода безперешкодно могла стікати по його поверхні в миску і не попадала на грунт. Після того, як квіти вимиті, їх необхідно залишити на деякий час у мисці, поки з горщиків не стече зайва вода.
Вчитель показує, як правильно влаштувати душ для рослин.
—    Кімнатні рослини необхідно також пересаджувати.
—    Для чого кімнатні рослини пересаджують?
Рослини використовують поживні речовини з грунту і з часом їх стає там мало. Тому кімнатні рослини пересаджують у новий грунт. Якщо горщик стає затісний для коріння, яке розрослося, то рослину пересаджують у більший гор¬щик. Найчастіше пересаджують рослини на початку весни. Після пересадки їх поливають і розміщують на тиждень у затінене місце. Ґрунт також підживлю¬ють добривами.
б)    Робота з підручником (с. 69). 
Розгляд малюнків та бесіда за їх змістом.
—    Що зображено на малюнках?
—    За малюнками розкажіть, як треба доглядати за кімнатними рослинами. (Пересаджувати, поливати, витирати пил з листків, розпушувати землю.)
—    Які з цих дій виконували і ви?
—    Що ще треба робити, доглядаючи за рослинами? (Обприскувати рослини, підживлювати ґрунт, обрізувати сухі листки.)
в)    Про предмети, які необхідні при догляді за кімнатними рослинами.
Розгляд малюнків.
—    Виберіть предмети, які потрібні для догляду за кімнатними рослинами.
г)    Робота в парі. Практична робота “Догляд за кімнатними рослинами”.
1)    Застеліть парту скатертиною і поставте на неї кімнатні рослини.
2)    Полийте рослини.
3)    Розпушіть грунт в горщиках.
4)    Повитирайте пил з листя рослин.
Обприскайте рослини
5)    Складіть правила догляду за кімнатними рослинами
V.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті .
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Гра “Хто найкраще запам’ятав?”
Учні діляться на три команди.
Вчитель показує кімнатну рослину або малюнок кімнатної рослини, а учні на¬зивають її.
Виграє та команда, яка найбільше дала правильних відповідей.
4.    Гра “Що зайве?”
На дошці вчитель викладає у декілька рядів малюнки. Учні називають зайвий. Пояснюють, чому.
Кактус, алое, сенполія, картопля.
Традесканція, кульбаба, пеларгонія, бегонія.
5.    Пояснити вислів “Кімнатні рослини — справжні друзі людини”.
6.    Гра “Лото”.
VI.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що нового ви дізналися на уроці?
—    Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    З’ясуйте, які кімнатні рослини є у вас вдома. Розкажіть батькам, яка з цих рослин ваша улюблена? Поясніть, чому.
3.    Виконайте завдання друга природи.


 

bottom of page