top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 12. 

 Урок-екскурсія

Тема. Спостереження за осінніми змінами в неживій та живій природі.

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 12
Урок-екскурсія
Тема. Спостереження за осінніми змінами в неживій та живій природі.
Мета. Формувати уявлення про ознаки осені; розвивати спостережливість і кмітливість; вміння спостерігати, аналізувати і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи, виховувати любов до природи.
Обладнання. Блокноти, олівці, пластилін, кольорові нитки.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка учнів до екскурсії.
Вчитель проводить екскурсію у парку (лісі), заздалегідь визначає, які об’єкти природи зможуть побачити учні.
— Діти, сьогодні ми підемо на екскурсію у парк. На екскурсії з’ясуємо, які зміни відбулися в природі.
Але перш ніж підемо, повторимо правила поведінки на екскурсії.
•    По дорозі до місця зупинки йти в колоні по двоє.
•    Не відволікатися по дорозі на сторонні об'єкти, не відставати від товаришів.
•    У колоні не галасувати, слідкувати за вчителем, який йде попереду.
•    На зупинках уважно слухати вчителя.
•    Ходити у визначених учителем місцях.
•    Не ламати гілки дерев, кущів.
•    Не виривати з корінням рослини.
•    Не рвати квіти.
•    Не зачіпати мурашиних куп.
•    Не зачіпати пташиних гнізд.
•    Не заглядати у дупло, під корені дерев — це небезпечно.
•    Не лякати тварин, яких зустрінете.
II. Проведення екскурсії.
1.    Перша зупинка.
—    Погляньте навколо. Як красиво! Помилуйтеся природою. Прислухайтеся. Що ви чуєте?
—    Яка зараз пора року?
—    Після якої пори року приходить осінь?
—    Поспостерігайте за Сонечком: яке воно за формою? за кольором? чи так само гріє, як влітку? тепліше чи холодніше стало надворі порівняно з літом?
—    Поспостерігайте за небом: визначте, якого кольору небо; чи є на ньому хмари? чи є вітер? Який вітер — теплий, лагідний чи холодний?
Поспостерігайте за хмарами: куди дівається Сонне у хмарний день? Чи часто воно виглядає з-за хмар? Якого кольору хмари? Що нагадують вони за своїми обрисами? Рухаються, чи стоять на місці хмари?
—    Намалюйте Сонце у блокнотиках. Підберіть лагідні слова про сонце. (Ясне, ніжне, добре, щедре.)
Ми будемо відтепер спостерігати за станом неба і Сонцем, за опадами. Результати спостережень фіксуватимемо у класному настінному “Календарику спостережень".
Якщо небо буде ясне, малюватимемо кружечок світлий (~))\ хмарне — кружечок наполовину заштрихований ( І); похмуре — кружечок заштрихований весь (#). Якщо падатиме дощ, позначимо його крапками сніг — зірочками (X) , якшо буде вітер — стрілочкою (-*).
—    Намалюйте ці позначки в блокнотику.
2.    Слово вчителя.
—    Після літа прийшла осінь. Сонце світить не так яскраво, як влітку, на вули¬ці ше тепло, але не жарко, як улітку. Все частіше бувають хмарні дні, йдуть дощі.
—    Які об’єкти живої природи ви спостерігаєте?
Погляньте на рослини. Який колір листя переважає на деревах, кущах? А якого кольору листя було влітку?
—    Знайдіть листки зеленого, золотистого і багряного кольорів. Розгляньте їх. Помилуйтеся їхньою красою. Складіть букет з осінніх листків.
—    Поміркуйте, чому осінь називають чарівницею.
1.    Слухання вірша.
—    Послухайте вірш “Падає листя”.
Падає, падає листя, листя в саду мерехтить, жовте, яскраво-вогнисте тихо за вітром летить.
2.    Спостереження.
—    Поспостерігайте, як окремі листочки відриваються від гілок і падають на землю. Чи спостерігали ви таке влітку?
—    Побігайте по опалому листю, послухайте, як воно шурхотить.
3.    Відгадування загадок.
—    Відгадайте загадки.
Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває? (Осінь)
Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)
Хто вона, ота красуня в золотім намисті, що без пензля і без барв скрізь малює листя?
На деревах листя те
так блищить, мов золоте! (Осінь)
—    Як ви здогадалися?
—    Чи є на деревах і кушах плоди? Знайдіть ті, які впали на землю. Розгляньте їх.
—    Поміркуйте, чому кажуть, що осінь щедра, багата.
—    Зверніть увагу на траву. Якого вона кольору? Чи бачите ви квітучі рослини?
—    Прислухайтесь! Чи чуєте, як шумлять дерева? Чи співають птахи?
—    Якими ароматами наповнився осінній парк?
—    Постійте тихенько під деревом або кушем. Погляньте навколо. Яких тварин бачите? Чи бачите комах, птахів? Чи бояться тварини людей? Як поводяться тварини?
Восени відбулися зміни у живій природі. На деревах і кущах дозріли плоди, жовтіє і опадає листя. Засихає трава. Ще цвітуть деякі рослини. Деякі комахи гинуть, деякі — ховаються у затишні місця до весни. Деякі птахи збираються у зграї і відлітають у теплі країни.
4.    Гра “Птах без гнізда ”.
Діти стають двома колами точно один за одним (парами).
Перший гравець (“гніздо”) ставить руки на пояс, другий (“птах”) — на плечі першому. За командою ведучого “Птахи, у політ!” учні залишають гнізда й “ле¬тять ”, імітуючи руками рухи крил. Коли ж ведучий раптово вигукне: “Птахи, до гнізда!”, діти швидко повертаються назад, до свого гнізда. Ведучий намагається зайняти будь-яке гніздо. Учень, який залишився без місця, стає ведучим. Пташки і гнізда періодично міняються ролями.
III.    Підсумки екскурсії.
1.    Відповіді на запитання.
—    Які зміни відбулися в неживій природі восени?
—    Які зміни відбулися в живій природі восени?
—    Що вам сподобалося на екскурсії?
Робота з батьками. Розкажіть батькам, що бачили на екскурсії. Намалюй¬те осінь.

bottom of page