Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 37.
Тема: Які в тебе домашні улюбленці?
УРОК 37
Тема. Які в тебе домашні улюбленці?
Мета. Ознайомити учнів з тваринами куточка живої природи та домашніми улюбленцями; формувати вміння: а) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; б) порівнювати птахів, звірів, риб куточка живої природи; в) спостерігати за тваринами куточка живої природи та домашніми тваринами; г) працювати в парі; виховувати потребу пізнавати життя тварин куточка живої природи та домашніх тварин; виховувати любов до тварин, бажання їх доглядати й оберігати.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, малюнки тварин, відеофрагменти, живі об’єкти куточка живої природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Ми продовжуємо подорожувати царством тварин.
— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо тварин, які живуть у куточку живої природи або живуть вдома і є вашими домашніми улюбленцями.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда за малюнками таблиці “Тварини куточка живої природи” з елементами розповіді або результатами спостереження за живими об’єктами про птахів живого куточка.
— Розгляньте малюнки (або живі об’єкти куточка живої природи).
— Які тварини живуть у куточку живої природи? (Папуга, канарка, хом ’як, морська свинка, акваріумна рибка.)
— Які з них є птахами? Доведіть це. (Папуга і канарка — птахи. їхні тіла вкриті пір ’ям.)
— Відгадайте загадки.
• Що за диво-птиця в клітці їсть і п’є.
Як веселий акробат звеселяє всіх малят.
То говорить, то кричить, то як кішка шипить.
Ти подумай, відгадай.
Що за птиця? ... (Папуга).
• Цей маленький птах у клітці проживає.
Своїм чудовим співом усіх звеселяє. (Канарка)
— Як ви упізнали цих тварин?
— Розгляньте папугу і канарку. Порівняйте їх за розмірами, забарвленням, частинами тіла.
— Хто більший за розміром — канарейка чи папуга?
— Які частини тіла є у птахів? (Голова, шия, тулуб, крила, ноги, хвіст.)
— Яка голова у птахів велика чи маленька? (У птахів маленька кругла голова.)
— Що є на голові у птахів? (Очі, дзьоб.)
— Якого кольору очі — темного чи світлого? (Темні круглі очі.)
— Який дзьоб у папуги і канарейки (товстий чи тонкий)? (У канарки тонкий світлий дзьоб. У папуги товстий, міцний зігнутий дзьоб.)
— Якого забарвлення пір’я у канарки і яке — у папуги?
— Розгляньте крила птахів. Якого вони кольору?
— Якого кольору груди та хвости цих пернатих?
— У кого хвіст довший — у канарки чи папуги?
— Охарактеризуйте ноги цих пташок.
(У канарки тонкі ноги з чотирма пальцями, три з яких спрямовані вперед і один — назад . У папуги на ногах два пальці спрямовані вперед, а два інших — назад. Пальці папуги пристосовані для лазіння.)
— Чим подібні канарка і папуга? Чим відрізняються?
2. Це цікаво знати!
Вважають, що папуги здатні відтворювати почуті звуки. Деякі можуть за-пам’ятати 100 слів і словосполучень, і навіть більше.
Папуги ара з Південної Америки — великі галасливі птахи з надзвичайно яскравим забарвленням. Папуги какаду з Австралії. У них на голові є чуб з пір’я, який вони можуть настовбурчувати, розправляти і знову складати. Нерозлучники — яскраво забарвлені маленькі папуги з Африки й Мадагаскару. Вони люблять сидіти парами і притискатися один до одного. Хвилясті папуги — яскраві птахи з Австралії. їх природне забарвлення зелене з жовтими і чорними хвильками. Домашні хвилясті папуги бувають голубого і синього, жовтого і кремового кольору.
3. Розгляд малюнків. Перегляд відеоролика або спостереження за птахами у куточку живої природи.
— Як вони їдять, рухаються, купаються, які видають звуки, що їм подобається робити?
Відповіді на запитання.
— Чим годують папуг?
(Папуги їдять насіння проса, вівса, соняшника, подорожника, кульбаби. Люблять вони варені яйця, сир, борошняних черв ’яків, нарізані невеликими шматочками яблука, терту на терці моркву, пророслі зерна пшениці, жита, різні каші (рисову, вівсяну, пшеничну і з пшона), траву (листя кульбаби, мокриці та ін.)
— Канарки люблять насіння редьки, салати, просо, вівсяну крупу, терту моркву, нарізані яблука, шматочки огірка, кавуна, дині, листки салата і кульбаби, кропиви.
— Як слід доглядати за птахами?
(Щоб птахи були здоровими, їхні клітки повинні бути чистими. У клітках мають бути поїлки, годівниці, ванночки для купання. Клітки птахів мають бути просторими, щоб птахи могли літати в них. Птахів потрібно годувати і поїти.)
— Що роблять птахи у клітці? (Літають, махають крилами, сидять на жердинці, лазять, ходять по клітці, клюють зерно, п ’ють воду, купаються в воді, чистять пір ’я, співають.)
— Чи можна кричати до птахів, гладити їх? (Птахів не можна лякати, вони можуть захворіти.)
4. Бесіда за малюнками з елементами розповіді за результатами спостережень за живими об’єктами (про звірів куточка живої природи).
— Розгляньте малюнки (або об’єкти куточка живої природи).
— Які з тварин є звірами? Доведіть це. (Хом’як і морська свинка — звірі. їх тіло вкрите шерстю.)
— Відгадайте загадки.
• Я маленький звірок,
за щокою в мене мішок, люблю їжу запасати.
Як мене звати? (Хом ’як)
• Я пухнаста тваринка, люблю ласку і звуся морська ... (свинка).
— Розгляньте морську синку і хом’ячка. Порівняйте їх за розмірами, забарвленням, формою, частинами тіла.
— Які частини тіла є у тварин? (Голова, шия, тулуб, ноги, хвіст.)
— Якої форми морда? (Овальна, рухлива.)
— Якого кольору і форми очі? (Чорні блискучі, випуклі.)
— Якої форми вуха? (Напівкруглі.)
— Яка шия — довга чи коротка? (Коротка.)
— Якої форми тулуб? (Видовжений.)
— Якої довжини передні і задні ноги? (Однакової.)
Короткі чи довгі в них лапи? (Короткі.)
Як свинка і хом’як рухаються? (Швидко бігають, дріботять.) Чому? (Латі у них короткі. Коли морська свинка і хом 'як рухаються, у них тіло витягується.)
— Скільки пальців на лапах у тварин? (Ухом'яка по н ять пальців на лапах. У морської свинки по чотири пальці на передніх ногах і по три пальці на задніх.)
— Чи е у них хвіст? (Ухом яка є короткий хвіст, а у морської свинки його немає.)
— Якого кольору шерсть?
— Шерсть — м’яка чи шорстка? (У хом’яка шерсть м’яка, у морської свинки — гладенька, шорстка.)
5. Робота в групах.
Розгляд малюнків. Перегляд відеоролика або спостереження за звірами у куточку живої природи.
— Як вони їдять, рухаються, вмиваються, які видають звуки, шо їм подобається робити?
— Як їдять морська свинка і хом'як? (Гризуть їжу.)
У морської свинки і хом’яка довгі і гострі передні зуби, якими вони все гризуть. їх називають гризунами.
Хом’як кладе корм за щічки у защічні мішки, а потім висипає його біля гнізда. Він його їсть сидячи на задніх лапках і держачи їжу в передніх. Морська свинка гризе корм, який лежить в блюдечку.
— Поміркуйте, чи можна морську свинку і хом'ячка тримати в картонній коробці. Чому?
Чи умиваються морська свинка і хом’як? (Хом’як сидить на задніх ланах, а двома передніми ланками вмивається. Морська свинка теж вмивається перед¬німи ланками.)
— Що роблять хом'як і морська свинка в клітці? (Хом'як бігає, лазить по сітці, драбинці. А морська свинка лазити не вміє, тільки бігає.)
— Як хом'як і морська свинка сплять? (Хом як спить, звернувшись у клубок у гнізді. А морська свинка лягає, але у клубок не звертається.)
— Чи робить гніздо морська свинка? (Ні.)
Що їдять морські свинки і хом’яки?
(Морські свинки і хом 'яки їдять різні овочі (моркву, буряк, огірок та ін.). фрук¬ти (яблука, банани та ін.), зерна вівса, пшениці, свіжу траву, сухий хиб.)
— Чим подібні морські свинки і хом'яки? Чим відрізняються?
6. Це цікаво знати!
— Морські свинки і хом'яки невибагливі. їх житло має бути просторим і чистим, шоб вони жили довго і не хворіли. У будиночку має бути годівниця для трави, тарілка для зернового корму і напувалка з чистою водою.
Хом’яки — надзвичайно охайні тварини. Своє житло розбивають на зони — гніздо-нірку, яку вони будують з стружок і паперу, до якої примикає комора з запасами їжі, туалет і місце для життєдіяльності.
Заповнивши комору, хом'як постійно ретельно перебирає свої припаси, переносить їх з місця на місце, покриває зверху все новими шарами тирси або паперу, намагається сховати свою комору від сторонніх очей.
Хом’ячки одинаки і тому агресивні по відношенню один до одного. Якщо хом'яку щось не подобається, пускає в хід зуби. Дуже люблять лазити по дра¬бинці, крутитись в колесі, як білка.
— Вперше морських свинок приручили індіанці. Вони використовували їх в їжу.
Морські свинки дуже добродушні, товариські. Живуть мирно одне з одним, миряться з собаками і котами. Морські свинки не люблять бути одні. Вони почи¬нають сумувати і всіяко привертати до себе увагу. Дуже люблять, коли їх гладять.
Морським свинкам і хом’якам потрібна велика клітка і старанний догляд. Тоді ці тварини будуть вдячні вам за турботу.
Морські свинки видають різні звуки.
Настирливий писк означає явну потребу в їжі, муркотіння говорить про те,
що морська свинка задоволена.
Хрюкають морські свинки, коли дружньо вітаються і обнюхують одне одного, або ж вони зайняті чимось цікавим, шо їм до вподоби.
Якщо морські свинки ричать і клацають зубами, то вони не задоволені. Фізкультхвилинка
Довгоносий чорногуз у болотечку загруз.
Будем його рятувати, за хвостика витягати,
щоб не плакав чорногуз, що в болотечку загруз.
Раз, два, три, чотири, п’ять, будем ніжки обмивать.
Хай летить собі на волю і шукає ліпшу долю.
Ми йому допомагали і в той час відпочивали.
А тепер нам час сідати, будем далі працювати.
7. Бесіда за малюнками з елементами розповіді або за результатами спостережень за живими об’єктами (про акваріумних риб).
— Відгадайте загадку.
• Має хвіст, та не літає, має рот — не розмовляє, в аквіріумі проживає. (Акваріумна рибка.)
— Розгляньте акваріумні рибки.
— Якої форми тіло акваріумної риби — овальне чи округле?
— Які частини тіла є у риби? (Голова, тулуб, плавці, хвіст.)
— Чим покрите тіло риби? (Лускою.)
— Якого кольору луска у риб?
— Знайдіть у риби голову. Що розташовано на голові?
— Якого кольору очі у риби?
— Які очі за розміром — великі чи маленькі?
— Як вони розташовані?
— Чи є у риби рот? Який він — великий чи малий?
— Знайдіть у риби плавці. Скільки їх у неї? Чи всі плавці за розмірами однакові? Який плавець найдовший?
— Поміркуйте, навіщо рибі плавці.
— Де живуть акваріумні рибки?
— Як потрібно доглядати за акваріумними рибками?
Для того, шоб рибки були здорові, їм потрібна чиста прозора вода в акваріумі, багато місця, щоб вони могли плавати. їх потрібно годувати.
— Порівняйте акваріумні рибки за формою тіла, забарвленням, частинами тіла. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
8. Робота в групах.
— Розгляньте малюнки. (Перегляд відеоролика, або спостереження за акваріумними рибками у куточку живої природи.)
— Що люблять робити акваріумні рибки? Як вони їдять? Як рухаються?
— Чим годують акваріумних рибок?
Акваріумних рибок годують спеціальним кормом один раз на день в один і той самий час. Коли в акваріумі багато молодих риб, їх годують двічі на день.
Акваріумних риб є багато. Вони відрізняються формою тіла, забарвленням, розміром.
Рибка з трохи стиснутим з боків тілом і довгим хвостом, що нагадує напівпрозорий шлейф, називається кометою.
Вуалехвіст має яйцеподібне тіло й довгий роздвоєний хвостовий плавець. Чим довший хвіст, тим красивішою вважається рибка. Риб з великими очима називають телескопами.
У мечоносця нижня частина хвостового плавця витягнута у вигляді довгого, гострого меча.
— Чи можна гладити рибку в акваріумі? Чому?
9. Бесіда за малюнками з елементами розповіді за таблицею “Домашні улюбленці” про домашніх собак і котів.
— Відгадайте загадки.
• Як ступа ніхто не чує, тихо, крадучись, полює, і маленькі, сірі мишки утікають геть від ... (кішки).
• Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака)
• Як маленький — дзявкотить,
як великий — гавкотить.
Може дім охороняти
та чужинців відганяти. (Пес)
• Ніжно лащиться до ніг,
носить повідок від бліх.
Довгі вуса, хитрий хвіст,
муркотіти має хист! (Кіт)
Н. Гуркіна
— Як ви здогадались?
— Це дикі тварини чи свійські? (Свійські.)
— До якої групи ви їх віднесете: комахи, риби, птахи чи звірі? (Звірі.) Чому? (Тіло вкрите шерстю.)
Кіт і собака є домашніми улюбленцями багатьох людей.
— Розгляньте малюнки.
— Хто зображений на малюнку? (Собака і кіт.)
— Уявіть, що зображені тварини — ваші домашні улюбленці. Придумайте їм клички. Складіть розповідь, як ви доглядатимете за ними.
— Що потрібно для життя домашнім кішкам і собакам? (їжа, вода, повітря, житло, любов і турбота господарів.)
— Як слід турбуватися про котів і собак? (їх потрібно годувати, напувати, розчісувати шерсть, водити до лікаря, вигулювати, гратись з ними.)
— Які речі необхідні для догляду за кішками і собаками? (Щітка і гребінець, спеціальний шампунь, миски для годування і напування, килимок, іграшки, кошик для транспортування, ошийник, повідок, для собак ще й намордник.)
— Чим годують кішок і собак? (Полюбляють тварини рибу, м ’ясо, молоко. Але найкраще годувати їх спеціальним кормом, у якому є всі необхідні їм для життя речовини.)
10. Розгляд малюнків різних порід кішок або відеофрагменти.
— Опишіть кішок, зображених на малюнках. Яке забарвлення шерсті у них? Які вони за розміром — великі чи маленькі? Чим вони подібні? Чим відрізняються?
— Чи спостерігали ви за поведінкою кішки? Як вона рухається? Як полює? Як їсть? Як вмивається? Як доглядає за котенятами? Як спить? Як спілкується з іншими котами? Що любить робити кішка?
11. Це цікаво знати!
— Колись давно людина приручила дикого кота. Стародавні єгиптяни вважали, що коти — священні тварини. Кішки — хороші мисливці. Вони чатують і підкрадаються до своєї здобичі, добре стрибають і лазять по деревах. У них дуже гострі, кігті, хороший слух. Вони добре бачать уночі. Коли кішки біжать, то втягують кігті і стають лише на товсті і м’які подушки пальців, тому й рухаються безшумно. Кішки мітять свою територію. Вважають, що у кішок хороша пам’ять.
Людина вивела близько 60 порід котів.
У сіамської кішки струнке тіло, світла шерсть, темні вуха та хвіст, блакитні очі.
У перських котів довге густе хутро і широкі мордочки. їх батьківщина — Іран. У стародавні часи їх цінували дуже дорого — як коштовне каміння. Пер¬ські коти мають лагідний характер і тихий голос.
У сфінксів майже голе довге тіло, з ледь помітним пушком, довгі стрункі ноги і хвіст. Голова і морда вузькі.
12. Розгляд малюнків різних порід собак або відеофрагментів.
— Опишіть собак, зображених на малюнку. Яке забарвлення шерсті у них? Які вони за розміром — великі чи маленькі? Чим вони подібні? Чим відрізняються?
— Чи спостерігали ви за поведінкою собак? Як вони рухаються? Як їдять? Як доглядають за малятами? Як спілкуються з іншими собаками та котами? Як сплять? Що люблять робити?
13. Це цікаво знати!
— Людина вивела близько 330 порід собак. Але всі вони походять від вовка і тому мають багато вовчих рис: рухи тіла, захист території, ховання кісток і т.д.
Деякі улюбленці є насправді мисливськими собаками, як, наприклад, тер’єри. Великі кігті та сильні зуби тер’єри використовують щоб вигнати щурів, лисиць, кроликів та борсуків з-під землі.
Лайки служать людям як їздові, мисливські, сторожові собаки. Вони пасуть стада оленів і охороняють житло, перевозять великі вантажі, які у багато разів важчі за них.
Сенбернар — це собака-рятувальник. Колись таких собак спеціально тренували у Швейцарії, щоб вони могли рятувати людей, які заблукали в горах. Сенбернари дуже сильні, люблять дітей.
Колись давно вівчарки пасли худобу, охороняли житло. Наприклад, коллі (шотландські вівчарки) — собаки, які жили в Шотландії і допомагали пастухам пасти овець. Вони швидко бігають, добре розуміють команди, у них прекрасний нюх. Дуже слухняні собаки, друг усієї сім’ї.
Кімнатні собаки маленького розміру — це пекінес, пудель, французький бульдог, мопс. Вони дуже хороші друзі людини.
Найважчий собака — сенбернар (вага 90 кг), найменший собака — йорк-ширський тер’єр (вага менше 500 г).
— Поміркуйте! Чи достатньо для домашніх тварин отримати від людини лише їжу, воду, житло?
Висновок. Собака і кіт потребують не тільки догляду за ними, а й постійного спілкування з людьми. Для них почути лагідне слово від господаря, отримати ласку від людини, погратися з нею так само важливо, як і отримати їжу.
14. Читання оповідання та бесіда за його змістом.
Покинуте кошеня
Хтось виніс із хати маленьке сіре кошенятко й пустив його на дорогу. Сидить кошеня та й нявчить. Бо хоче додому, до матусі. Проходять люди, дивляться на кошеня. Хто сумно хитає головою, хто сміється. Хто жаліє: бідне кошенятко, та й іде собі.
Настав вечір. Зайшло сонце. Страшно стало кошеняткові. Притулилося воно до куща та й сидить — тремтить. Поверталась зі школи маленька Наталочка. Чує — нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня й понесла додому. Пригорнулося кошенятко до дівчинки. Замуркотіло. Раде-радісіньке.
Василь Сухомлинський
— Про шо розповідається в оповіданні?
— Чому кошеня опинилося на вулиці?
— Чи можна добрими назвати людей, які вигнали кошеня на вулицю? Чому?
15. Робота з підручником (с. 84—85).
а) Розгляд фотографій.
б) Відповіді на запитання.
— Назвіть тварин, зображених на фотографіях. Придумайте їм клички.
— Складіть розповідь про те, як слід турбуватися про тварин куточка живої природи (чи домашніх улюбленців).
Висновок. Тварини куточка живої природи та домашні улюбленці потребують любові і турботи. Мати домашню тваринку дуже відповідально.
Фізкультхвилинка.
I. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Продовжити речення.
Тварини куточка живої природи чекають від людей любові і ... .
Домашні улюбленці потребують від людини любові і ... .
2. Робота в зошиті .
5. Робота в групах з дидактичними картками.
6. Гра “Хто найкмітливіший?”
— Відгадайте загадки і дізнаєтесь, які тварини можуть жити в куточку живої природи.
• Що це за будинок ходить без доріжки, схожий він на колобок,
а під дахом ріжки? (Равлик)
• Дивний звірок: круглий, мов клубок.
Голки стирчать — спробуй узять. (їжак)
• Куди повзе — за собою костяну хату везе. (Черепаха)
• Він у клітці проживає, моркву з капустиною полюбляє.
Він завжди в пухнастій шубці, вуха довгі, хвіст як нулик.
Ви впізнали — це ... (кролик).
• У зеленому жакеті галасує, хоч і плавати мастак,
а не риба і не рак. (Жаба)
• Чап-чалап, чап-чалап —
Слід лишається від лап.
Щит на ніжках чимчикує,
лист салатяний смакує. (Черепаха)
• Свинка, але не з хліва, мишка, та не польова, їсти просить і вночі —
булку, хлібчик, калачі... (Морська свинка)
• Народилось їх багато,
є в них мама, є в них тато.
Менші, ніж заморські свинки, ці пухкі, малі тваринки. (Хом ’яки)
• Гониться по хаті, як зайчик, стрибунець і побігайчик.
Просить хлібчик і морквину, сіно, крупи, капустину. (Кріль)
• А ото що за тварина? їй багно, немов перина.
Ляже в нього і дріма,
рохне, стогне. Хто вона? (Свиня)
• Звірята рогаті,
та ще й бородаті, ходять пастись в лози.
Хто це? (Кози)
• Цілий день жує, всім дітям молоко дає. (Корова)
• Шипить, ґелґоче, щипнути мене хоче. (Гусак)
• Пестиш — ласкається, дражниш — кусається.
На ланцюгу сидить, дім сторожить. (Собака)
• Хто з хвостиком і з вушками?
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
на мишей завжди полює. (Кіт)
• Я великий, я красивий,
як біжу я, в’ється грива.
Копитами туп-туп-туп,
по камінню цок-цок-цок.
Хвіст у мене довгий-довгий,
хвіст у мене, мов шовковий. (Кінь)
• Сторожем не служить,
а всіх рано будить. (Півень)
IV. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2. Робота з батьками.
— Розкажіть батькам про тварин куточка живої природи, результати своїх спостережень за ними.
— Намалюйте тварину куточка живої природи, яка вам найбільш сподобалась.