top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 30. 

Тема: Для чого потрібні рослини?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 30
Тема. Для чого потрібні рослини?
Мета. Розширити уявлення учнів про рослини як живі організми, про умови, необхідні їм для життя; їх значення в природі і в житті людини; формувати вміння: а) встановлювати взаємозв’язки між рослинами і неживою та живою природою, б) аналізувати ілюстрації, знаходити в них необхідну інформацію і робити висновки, розповідати про отриману інформа¬цію, доводити свою думку; в) працювати в парі; розвивати спостереж¬ливість, кмітливість; виховувати потребу пізнавати рослини, бережливо ставитися до них.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, ілюстрації.


Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Ми подорожуємо з вами царством рослин. Дізналися, які бувають рослини, як відрізнити дерево, кущ, трав’янисту рослину, хвойну та листяну, культурну чи дикорослу.
—    Сьогодні поговоримо, для чого ж потрібні рослини.
V.    Вивчення нового матеріалу.
—    Чи можна уявити природу без рослин?
1.    Бесіда за ілюстраціями “Рослини — живі організми”.
—    Розгляньте малюнки.
—    Що зображено на них?
—    Де ростуть рослини? (У лісі, полі, на городі, у саду, на клумбі, у лузі, у водоймі.)
—    Де росте суниця, конвалія, липа? (У лісі.)
—    Які рослини ви бачили у лісі? (Сосна, ялина, проліски, дуб.)
—    Де росте картопля, цукровий буряк? (У полі, на городі.)
—    Які рослини зростають на городі, у полі? (Капуста, морква, цибуля , горох, квасоля, помідори.)
—    Де ростуть чорнобривці, іриси? (На клумбі.)
—    Які рослини ростуть біля вашого будинку на клумбі? (Троянди, ромашки, айстри.)
—    Які ще рослини ростуть біля вашого будинку? (Верба, клен, береза, кали¬на, бузок.)
—    Де ростуть латаття біле, рогіз? (У воді.)
—    Яка рослина тобі найбільш подобається? Чому?
Рослини зростають всюди — і на суші, й у водоймах. Вони утворюють ліси, степи, луки. Населяють моря й океани, річки, озера і ставки. Вони ростуть на скелях і на сипучих пісках.
—    Які умови необхідні для життя рослині? (Поживні речовини, світло і теп¬ло, вода, повітря.)
Висновок. Рослини — живі організми. Рослини ростуть там, де є сонячне світло, тепло, вода і поживні речовини.
Для конвалій і суниць, липи, дуба й ялини — це ліс. Для рогозу і латаття білого — це водойма. Чорнобривці, іриси й троянди ростуть на клумбі, карто¬пля й буряк, морква і капуста — на городі або у полі. Каштан і клен ростуть у парку, подорожник і кульбаба — на луках, а бегонія й фіалка — у кімнаті в горщику.
—    Поміркуйте, чи можуть рослини жити без неживої природи? Чому?
2.    Робота з малюнком.
а)    Розгляд малюнка, на якому зображено вишню, дівчинку і хлопчика, пташок, гусінь, небо, сонце, хмарки з дощиком та бесіда за його змістом.
—    Чи може вишня жити без Сонця? (Ні.) Чому? (Сонце дає сонячне світло і тепло.)
—    Чи може вишня жити без повітря? (Ні.) Навіщо повітря вишні? (Щоб дихати.)
Повітря рослинам також потрібно і для того, щоб утворювати поживні ре¬човини, які необхідні їм для життя. Повітрям рослина також живиться.
—    Чи може вишня жити без води? (Ні.) Що станеться з рослиною без води? (Вона загине.)
—    Чи може вишня жити без ґрунту? (Ні.) Чому? (У Грунті є поживні речови¬ни, вода, повітря.)
—    Як пов’язана вишня з неживою природою? (Вона без неї не може жити.)
—    Що дає вишня тваринам? (їжу, притулок.)
—    Які тварини живляться ягодами вишні? (Птахи, черв’ячки.)
—    Які тварини люблять поїдати листя вишні? (Гусінь.)
—    Кого приваблює солодкий запах квітів вишні? (Комах.)
—    Яким тваринам вишня дає притулок? (Комахам, птахам.)
—    Чи пов’язана вишня з тваринами? (Так.)
Якби не було тварин, не утворювалися б ягоди на вишні. Не змогла б виш¬ня поширювати свої плоди на великі відстані. Вишня не змогла б розмножуватися, давати потомство.
—    Що дає вишня людям? (їжу.)
—    Чи смачні ягоди вишні?
—    Що з ягід готують ваші батьки? (Компот, варення, печуть пиріжки, лі¬плять вареники.)
—    Вишня, як і усі рослини, очищає повітря, дарує прохолоду під час спеки, милує своєю красою, коли цвіте.
—    Чи доглядають люди за вишнями? (Так.) Як? (Навесні білять стовбур дерева, щоб сонце не обпікало його. Обкопують дерево, щоб розпушити Грунт біля вишні. Знищують шкідливих комах.)
—    Чи пов’язана вишня з людьми? (Так.)
—    Чи змогли б тварини і люди жити без рослин? (Ні.) Чому?
Висновок. Рослини очищають повітря, виділяють в нього кисень — речовину, яка потрібна для дихання усім живим істотам. Рослини сприяють утворенню грунту, попереджують його руйнування. Рослини очищають водойми. Ними жив¬ляться тварини. Вони є домівкою для тварин. Рослини потрібні і людям.
3.    Звідки береться рослинна олія? (Запитання до природи.)
а)    Відгадування загадок.
•    На сонечко я схожий і сонечко люблю, до нього повертаю голівоньку свою. (Соняшник)
•    Стою стрункий, високий, в зелених шатах я.
І золотом убрана голівонька моя. (Соняшник)
•    На городі нога стоїть, на нозі голова висить.
Куди сонце повертається,
туди голова нахиляється. (Соняшник)
•    Квітка ця на сонце схожа, на олію вона гожа, жовті пелюсточки має,
їх до сонця повертає. (Соняшник)
•    Із мішка — на забаву,
а із пляшки — на приправу. (Соняшник)
—    Як ви здогадалися?
—    Яка це рослина культурна чи дикоросла? Чому?
—    Чому в загадці говориться, що соняшник на олію гожий?
—    Що таке олія? Звідки вона береться?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, звідки береться олія .
б)    Бесіда за малюнками таблиці “Звідки береться олія” про частини соняшника.
—    Із загадки ви дізналися, що олію виробляють із соняшника.
Розгляньте малюнок соняшника.
—    Які частини є у цієї рослини? (Корінь, стебло, листки, квітка, плід і насіння.)
—    Яке стебло у соняшника — товсте чи тонке, високе чи низьке? (Товсте і високе.)
—    Яке листя у соняшника — велике чи мале? (Велике.)
—    Якого кольору квітки у соняшника? (Жовті.)
—    А якого кольору плід? (Чорного.)
—    Що міститься всередині плоду? (Насінина.) Давайте переконаємося в цьому. Почистіть насіння соняшника.
—    Чи куштували ви коли-небудь насіння соняшника? Яке воно? (Смачне.)
—    Давайте дослідимо очищене насіння соняшника.
в)    Проведення досліду.
1)    Розгорніть салфетку.
2)    На середину салфетки покладіть очищене соняшникове насіння і накри¬йте його зверху кінцем салфетки.
3)    Пальцем або тупим кінцем олівця роздавіть насінину соняшника.
4)    — Що утворилося на папері? (Жирна пляма.)
5)    — Про що це свідчить? (У насінні соняшника є олія.)
—    Як же виготовляють олію із соняшника?
г)    Робота в парі. Розглянь таблиці, де зображено процес виготовлення олії.
—    За малюнками розкажіть, як із насіння соняшника виготовляють олію.
—    Де вирощують соняшник? (У полі.)
—    Коли достигне соняшник, що роблять? (Збирають врожай.)
—    Куди потрапляє соняшник з поля? (На завод.)
—    Що відбувається на заводі із соняшником?
(На заводі насіння соняшника лущать — очищають від лушпиння, подрібню¬ють, а потім видавлюють з насіння олію. Олію очищають і розливають у пляшки.)
г) Це цікаво знати.
—    Соняшникова олія — цінний продукт харчування. Її виробляють із насіння соняшника, який вирощують в Україні. Олія соняшника дуже запашна і корисна.
—    Чому соняшник має таку назву?
Через схожість із сонцем, напевно, і назвали цю рослину соняшником. Яка краса бачити, як цвіте соняшник — квітка сонця!
—    Послухайте казку про соняшник.
Хто такий соняшник
Спочатку земні рослини не мали квіток. Високі дерева, велетенські трави по¬кривали гори, степи, долини. Та куди не глянь — жодної квітки!
Звернулися дерева, чагарі, трави до Сонця:
—    Полум’яний батьку! Ти запалюєш у грозовій хмарі багатобарвну райдугу, прикрашаючи небо. Подаруй і нам дещицю тих барв.
Замислився господар денного Неба. Довго мовчав. Не міг придумати, чим зара¬дити рослинам на далекій землі.
Озвався син Сонця, золотоволосий принц:
—    Я піду на землю та й оздоблю зелень барвами райдуги.
—    Це небезпечно,— тривожно відповів батько. — Покидати сонячну оселю не можна безкарно. Розпорошившись на далекій планеті, ти можеш не повернутися до рідного дому...
—    Я все одно піду,— затявся на своєму золотоголовий принц. — Ти даруєш радість цілому світу, а я хочу подарувати її деревам і травам.
Зітхнув батько, проте, що мав робити,— згодився.
Прилетів син Сонця до землі, веселковим колесом почав обходити світ. І за¬тріпотіла природа від блаженства.
Велетенськими запашними квітами вкрилися магнолії, ніжно усміхнулася ро¬жевими пелюстками на узліссі шипшина, срібно-дзвінко заспівали серед трав бла¬китноокі дзвоники, небесними вічками глянули на світ незабудки-братики, со¬ром’язливо захиталися на вітрах білі гвоздики...
Безліч квітів покрили безмежні простори, ніби різнобарвна ріка розлилася по землі, відкриваючи людям світ краси й творчості.
Зупинився сонячний принц та й поглянув навкруги. А побачивши плоди своєї праці, щасливо засміявся. Махнувши полум’яними крильми, хотів було вернутися додому. Та де там! Створюючи квіти, він віддав свою силу землі, тож не зміг уже повернутися до осяйної оселі батька.
Заридав самотній Ярило у небі, ховаючись за темний обрій.
А знесилений принц упав на землю, заливаючись гіркими слізьми.
На світанку він встав, напружив усі сили, щоб полетіти, коли з’явиться Сон¬це, але зміг лише підняти назустріч батькові своє пломеніюче обличчя. З тої пори цар-квітка, золотоголовий соняшник, невідступо дивиться на схід: батько обіцяв йому в прийдешньому повернення до рідної осяйної оселі...
—    Про що розповідається у казці?
—    Чому соняшник має таку назву?
д)    Розповідь про соняшник.
—    Чи можемо ми уявити рідну землю без цієї чудової рослини, квітки якої завжди повернуті до сонця?
Соняшник — це символ України.
—    Які ще рослини є символами України? (Калина, верба.)
І аж не віриться в те, що ця рослина — прибулець з далеких країв. Спершу, соняшник садили на клумбах для прикраси, і лише згодом заради насіння. Із соняшника виробляють не лише олію, а й ласощі — халву.
е)    Читання вірша “Соняшник за тином”.
Намалюю маму, намалюю тата.
Оце — наш садочок, а це — наша хата.
Біля хати — квіти: мальви та жоржини.
Ніби сонце сходить — соняшник за тином.
—    Про шо розповідається у вірші?
—     є) Робота в парі. Розгляд малюнків.
— Що зображено на малюнках?
—    З яких рослин виготовляють олію?
Учень І. Олію виготовляють також із оливок. Оливкові дерева вирощують у Греції, Іспанії, Італії, а також в Україні, в Криму. Оливки дуже смачні та поживні, містять олію, яка багата на вітаміни. Оливкова олія приємна на смак.
Учень 2. Відгадайте загадки і дізнаєтеся, з яких ще рослин виготовляють олію.
•    Хоч зубів багато маю, та нікого не кусаю. (Кукурудза)
—    Знайдіть цю рослину на малюнку.
Учень 3.
•    На городі виріс дужий, круглий, жовтий і байдужий до червоних помідорів,
до капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися? (Гарбуз)
—    Олію виготовляють також із насіння гарбуза. Гарбузова олія дуже корисна і смачна.
Висновок. Олію виготовляють із соняшника, гарбуза, оливок, кукурудзи.
4.    Робота з підручником (с. 70—71).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
—    Чому люди вирощують рослини?
—    На які групи поділяються культурні рослини?
—    Що дають рослини людям?
в)    Поміркуйте! Чому рослини потрібні тваринам?
г)    Пояснити вислів “Рослини — це окраса Землі”.
Висновок. Рослини забезпечують життя на Землі. Вони дають живій природі чисте повітря .
Фізкультхвилинка
Станьмо, діти, рівненько.
Отак! Отак!
Вклонімося низенько.
Отак, отак!
Далі руки отак в боки.
Веселенько підем в скоки!
Отак усі стриб, стриб, а ніжками диб, диб.
Вгору ручки піднімайте, і всі разом присідайте!
Станьмо знов рівненько, сідаймо спокійненько!
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
—    Рослинам для життя потрібні ....
—    Рослини — це живі організми, тому що вони ....
—    Олію виробляють із ... .
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Гра “Упізнай рослину”.
—    Відгадайте загадки і скажіть, де ростуть ці рослини.
•    Хто мене бачить, той і плаче. (Цибуля)
•    їсти не просить, влітку і взимку одне вбрання носить. (Ялинка)
•    Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі. (Морква)
•    Що за квіточка пахуча:
і червона, і колюча? (Троянда)
•    Наче сонця серединка, пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
що зовуть цю квіточку ... (ромашка).
•    Стоять красуні на воді,
вінки в них білі й золоті. (Латаття біле)
•    На тоненькій стеблині
висять білі горошини. (Конвалія)
•    Вузлата і листата,
а доспіває — головата.
На нозі стоїть одній —
сто сорочечок на ній. (Капуста)
•    Гарне дерево, міцне, листя різьблене рясне, а на гілочках крислатих буде жолудів багато. (Дуб)
5.    Гра “Хто найкмітливіший?”
—    Відгадайте загадки.
•    Стоїть на роздоллі у рідному полі сестриця в обнові.
Косиці шовкові, усміхнені губи, рядочками зуби, сама бронзолиця.
Як зветься сестриця? (Кукурудза)
•    Стоїть хатка без вікон без дверей, а в тій хатці повно людей. (Гарбуз)
• В золотому решеті чорних хаток повно, скільки чорненьких хаток, стільки й білих мешканців. (Соняшник)
6.    Гра “Склади пазл”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що нового ви дізналися на уроці?
Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Обговоріть з батьками, чому рослини називають окрасою землі.
—    Дізнайтеся у батьків, яку олію вони використовують для приготування страв. Дослідіть її на запах і смак. Чи подобається вам її запах і смак?
3.    Виконайте завдання для друга природи.
Поясніть своїм молодшим друзям, чому забруднене повітря та вода шкодить рослинам.

bottom of page