top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 31. 

Тема: Якими бувають тварини? Дикі і свійські тварини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 31
Тема. Якими бувають тварини? Дикі і свійські тварини.
Мета. Розширити в учнів уявлення про тварини як живі організми, про умови, необхідні їм для життя; ознайомити із дикими і свійськими тваринами; формувати вміння: а) встановлювати взаємозв’язки між тваринами і неживою природою та живою природою, б) аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну інформацію і роботи висновки, розповідати про отриману інформацію, доводити свою думку; в) працювати в парі; розвивати спостережливість, кмітливість, логічне мислення; виховувати потребу пізнавати тварини; виховувати любов до тварин.
Обладнання. Таблиці, ілюстрації, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Пригадайте, світ якої природи ми з вами вивчаємо. (Живої)
—    Яким царством ми подорожували? (Царством рослин)
—    Які ще, окрім рослин, організми належать до живої природи? (Гриби, людина, тварини.)
—    Погляньте на карту нашої подорожі світом живої природи. Ми уже поб¬ували у царстві рослин. І тепер продовжуємо свою подорож.
—    Відгадайте загадки.
•    Ніс довгий, голос тонкий,
хто його вб’є, свою кров проллє. (Комар)
•    Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкидає.
Та у лісі в холодку
все кує “ку-ку!”, “ку-ку!” (Зозуля)
•    Лиш торкнись до колючок — він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк? Підказати вам?
Це ... (їжак).
—    Як ви здогадалися?
—    Як одним словом назвати комара, зозулю, їжака? (Тварини.)
—    До якої природи належать тварини? (Тварини — це жива природа.)
—    Чому тварини належать до живої природи? (Тварини народжуються, жив¬ляться, дихають, дають потомство, помирають.)
—    Розпочнемо свою подорож царством тварин. І ось зробимо першу нашу зупинку.
—    Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, де живуть тварини, чим живляться, яки¬ми вони бувають.
IV.    Вивчення нового матеріалу.
—    Чи можна уявити природу без тварин?
1.    Бесіда за ілюстраціями таблиці "Тварини — живі організми” про умови, необхідні для життя тваринам.
а)    Розгляд малюнків.
б)    Відповіді на запитання.
—    Що зображено на малюнках? (Тварини.)
—    Які тварини зображені на малюнках?
—    Де живуть тварини?
—    Які тварини живуть у грунті? (Черв ’як, кріт.)
—    Які ще тварини риють нори у грунті? (Миші, комахи.)
—    Які тварини живуть у лісі? (Білка, дятел.)
Які ше тварини живуть у лісі? (Вовк, заєць, їжак, лисиця, олень)
—    Які тварини живуть у водоймах? (Риби.)
—    Які ще тварини живуть у водоймі або поблизу неї? (Качки, гуси, бобри, жаби.)
—    Тварини, як і рослини, — це живі організми, які населяють нашу землю.
—    Що тваринам потрібно для життя? (їжа, повітря, вода, схованка від воро¬гів, місце для влаштування житла.)
—    Чи можуть тварини жити без неживої природи? Чому? (Для життя тва¬рин потрібні повітря і вода, сонячне світло і тепло. Дія деяких тварин грунт є домівкою.)
Висновок. Тварини живуть скрізь, там, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла.
Для білки і дятла — це ліс. Для риб і жаб — це водойма, для крота і черв’я¬ків — це грунт.
2.    Читання вірша.
Хто де живе
Білка селиться в дуплі, їжачисько у кублі, вепр — у хащах верболозів, а ведмідь — в глухім барлозі.
Мудрий лис живе у норах, тигр — у джунглях, барс — у горах, олень — в тундрі і в лісах, а верблюд — в пустелі, а орел, могутній птах, гніздиться на скелі.
Олег Орач
—    Про що розповідається у вірші?
3.    Бесіда за малюнками “Свійські тварини” з елементами розповіді про свійських тварин.
—    Які тварини зображено на малюнках?
—    Де живуть ці тварини?
—    Що їдять? Як добувають їжу?
—    Чи доглядає за ними людина?
—    Поміркуй, що є спільним для цих тварин.
Висновок. Тварини, яких людина доглядає, є свійськими.
—    Яких свійських тварин ви знаєте?
—    Як турбується про них людина?
4.    Бесіда за малюнками “Дикі тварини” з елементами розповіді про диких тварин.
—    Які тварини зображено на малюнках?
—    Де живуть ці тварини?
—    Хто облаштовує їм житло?
—    Що їдять? Як добувають їжу?
—    Чи доглядає за ними людина?
—    Поміркуй, що є спільним для цих тварин?
Дикі тварини самі знаходять собі їжу, облаштовують житло.
—    Назвіть диких тварин, яких ви знаєте.
Люди піклуються не лише про тих тварин, які живуть поряд з ними, а й про тварин, які живуть в природі. Так, узимку не всі птахи відлітають у теплі краї, тому людина майструє годівнички і підгодовує взимку птахів. Турбуються люди також про тварин, які живуть на заповідних територіях і знаходяться під охороною людей.
5.    Робота з підручником (с. 72—73).
а)    Розгляд малюнків, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Поміркуйте! Чи можуть свійські тварини самі собі добувати корм так, як дикі тварини?
6.    Творчі завдання.
—    Поміркуйте! Що спільного між рослинами і тваринами? (Тварини, як і рослини — це живі організми. Вони дихають, живляться, ростуть, дають потом- ство і вмирають.) Чим відрізняються тварини від рослин? (Тварини відрізняються від рослин зовнішнім виглядом, будовою, тим, як вони живляться, рухаються.)
—    Чи ростуть тварини? (Тварини, як і рослини, ростуть. Рослини ростуть протягом усього життя, а тварини — тільки у молодому віці.)
—Пофантазуйте і уявіть собі, який би був горобець, якби він також ріс про¬тягом усього життя.
—    Чи дають тварини потомство? (Так.)
7.    Гра “У кого яке маля?”
Вчитель називає тварину, а учні — маля цієї тварини.
їжак, лисиця, горобець, курка, вовк, корова, жаба, кіт, білка, собака, заєць. Фізкультхвилинка
Давайте уявимо, що ми зайці і пострибаємо.
А тепер ми — птахи. Уявіть, що руки — це наші крила.
 Розставте руки і помахайте ними. Ми летимо.
А тепер ми — змії. Давайте повигинаємося тулубом. Ми повземо.
А тепер ми — риби. Наші руки — це плавці. Давайте попливемо.
А тепер ми вовки. Давайте побіжимо.
V.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
Тварини — це вовк, ... .
Тварини — це живі організми, тому що вони... .
Тварини живуть там, де є ... .
Дикі тварини — це вовк, ....
Свійські тварини — це курка, ....
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Гра “Упізнай тварину”.
—    Відгадайте загадки.
В неї й очі, мов горішки, кожушина хутряна, гострі вушка, наче ріжки,— у дуплі живе вона. (Білка)
Як ступа, ніхто не чує, тихо, крадучись, полює, і маленькі сірі мишки утікають геть від ... (кішки).
Взимку ляже спати дядько волохатий.
Лиш тоді устане,
як весна настане. (Ведмідь)
Попищали, попищали, дружно просо поклювали — і до матері стрибочком жовті збіглися клубочки.
Заховались під крило, наче їх і не було.
Треба загадку кінчати, ці клубочки — то ... (курчата).
Звірок маленький, взимку біленький, влітку сіренький,
по полях стрибає, в кущах спочиває.
Хто це? (Зайчик)
Над подвір’ячком літає, все блискуче підбирає.
І сварлива й білобока.
Відгадай, хто це? (Сорока)
В ліс ми з друзями пішли, диво дивне там знайшли.
Як клубочок, ця тваринка, вся в колючках в неї спинка
Хай собі затямить всяк, зветься дивний звір ... (їжак).
Летить — пищить, сяде — мовчить. (Комар)
Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша)
Довгонога, чорно-біла,
у гніздо на хату сіла, довгим дзьобом, знай, стукоче, ніби щось сказати хоче.
—    Де ж це ти була?
—    Далеко!
—    Як зовуть тебе? (Лелека)
•    По землі скаче, а по воді плаває. (Жаба)
—    Як ви здогадались?
5.    Гра “Хто більше назве казок, героями яких є тварини?”
6.    Гра “Лото”.
VI.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що нового ви дізналися на уроці?
—    Чим рослини і тварини подібні?
—    Чим тварини відрізняються від рослин?
—    Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Разом з батьками намалюйте свою улюблену тварину. Складіть цікаву розповідь про неї.
Виконайте завдання для друга природи. Складіть казку, в якій дика тва-рина потоваришувала б зі свійською.

bottom of page