Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 47.
Тема: Які культурні рослини вирощують у рідному краї?
УРОК 47
Тема. Які культурні рослини вирощують у рідному краї?
Мета. Закріпити знання учнів про культурні рослини; ознайомити їх із тими культурними рослинами, які вирощують у рідному краї; вчити спостері¬гати, описувати і визначати істотні ознаки рослин; виховувати повагу до людей праці та бережливе ставлення до вирощеного ними.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням культурних рослин, натуральні об’єкти овочів, фруктів та предметів переробки культурних рослин (сік, хліб, олія, крупа, кетчуп, варення чи ін.).
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово вчителя з елементами бесіди.
— Без чого не обходиться щоденний стіл людини?
— Звідки ж людина бере ці продукти?
— А де вирощують пшеницю, цукровий буряк, картоплю? Щоб відповісти на це запитання, відгадайте загадку.
• Зимою біле, весною чорне,
літом зелене, а восени стрижене. (Поле)
— Чому поле взимку біле? Весною чорне? Літом зелене? А восени стриже¬не?
— Що ж називається полем?
Поле — це велика ділянка землі, на якій вирощують трав’янисті, культурні рослини.
— Пригадайте, які рослини називаються трав’янистими. Які — культурними?
— Які ви ще знаєте культурні рослини, які ростуть не на полі? (Наприклад, на городі, або в саду.)
2. Розгляд ілюстрацій різних культурних рослин, поділ їх на три групи. Дерева: яблуня, груша, вишня, слива і т.п.
Кущі: смородина, агрус, виноград, калина, малина і т.п.
Трав’янисті рослини: соняшник, пшениця, жито, кукурудза, картопля, ка-пуста, буряк, морква, помідор, огірок, кавун, цибуля, горох та ін.
3. Розповідь учнів про культурні рослини рідного краю.
— Які культурні рослини вирощують у нашому рідному краї?
— Де вони ростуть?
— Для чого люди їх вирощують?
— Які культурні рослини вирощують ваші батьки чи бабуся з дідусем у селі, на дачі?
— Як ви допомагаєте дорослим?
4. Відгадування загадок.
• Що два тижні зелениться, а два тижні колоситься, за два тижні одцвітає,
а два тижні наливає і два тижні підсихає? (Пшениця)
• Білий хліб печуть з пшениці,
з чого ж чорні паляниці? (З жита)
• На городі молода пишні коси розплела, у зеленії хустинки
золоті хова зернинки. (Кукурудза)
• Є рослина в нас така,
що від неї кінь скака. (Овес)
• Не чоловік і не звір, а вуса має. (Ячмінь)
• Стоїть баба на грядках,
вся закутана в хустках. (Капуста)
• Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
• Що у нашому городі стає першим у пригоді?
Виростає щодоби,
як у лісі ті гриби? (Огірок)
5. Гра “Плутанка".
Що де росте?
6. Робота з підручником (с. 106—107).
а) Розгляд фотографій та бесіда за їх змістом.
— Назвіть зображені рослини, поділіть їх на три групи і поясніть, чому ці рослини називаються культурними.
— Розгляньте зображення різних регіонів України та культурних рослин, які там вирощують. Розкажіть, що де росте.
б) Дослідити, з чого виготовляють торт, коровай.
в) Пояснити вислів “Не той урожай, що на полі, а той, що в коморі”. Фізкультхвилинка
На сонечко я схожий і сонечко люблю.
До сонця повертаю голівоньку свою.
Стою стрункий, високий в зелених шатах я.
І золотом убрана голівонька моя.
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті (с. 45).
а) З’єднайте за зразком, що де росте.
б) Позначте, які культурні рослини вирощують у твоєму краї.
2. Робота в групах з дидактичними картками.
3. Закінчіть речення “3 чого отримують Борошно для білого хліба — з ... .
Макарони — з ... .
Манну крупу — з ... .
Кашу “Геркулес” — з ... .
Перлову крупу — з ... .
Олію — з ... .
Корм свійським тваринам — з ... .
4. Гра “3 чого варять борщ”.
Учитель зачитує назви культурних рослин, які людина вживає в їжу. Коли звучить назва рослини, яку кладуть у борщ, діти плескають у долоні. Один з учнів знаходить і виставляє на дошці малюнок цієї рослини.
Огірок, морква, яблуко, картопля, гарбуз, помідор, капуста, кукурудза, пе¬трушка, цибуля, кріп, пшениця, буряк, рис.
5. Міркування. Чому дітям рекомендують їсти багато овочів?
(В овочах, крім поживних речовин, що потрібні людині для життя, містяться вітаміни. Вітаміни — це речовини, нестача яких спричиняє тяжкі захворювання, особливо у дітей. В овочевих рослинах містяться вітаміни, які сприяють росту, забезпечують добрий зір, підвищують працездатність, виробляють стійкість ор¬ганізму до захворювань.)
V. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Які культурні рослини ви запам’ятали?
— Які з них вирощують у нашому краї?
— Де вони ростуть?
— Для чого люди вирощують культурні рослини?
— Чому дітям потрібно їсти сирі овочі?
— Які овочі є особливо корисними для дітей?
2. Відгадування загадок.
— Відгадайте загадки і вкажіть продукти, з яких виготовлені об’єкти, на¬звані словами-відгадками.
• Білий камінь у воді тане. (Цукор — із цукрового буряка.)ш
• Соняшникова запашна, дітьми улюблена всіма, солодка і смачна така,
а зветься як вона? (Халва — із соняшника.)
• Прямокутний і м’який, жовтий, білий, голубий.
Тільки покупаємось,
ним ми витираємось. (Рушник — із льону.)
3. Це цікаво!
* Щоб швидко рости і мати добрий зір, здорову шкіру і гарне волосся, по¬трібно їсти моркву, перець, зелену цибулю.
* Щоб бути завжди бадьорим, здоровим і не застуджуватися, слід вживати такі овочі: перець, зелень кропу і петрушки, помідори, зелену цибулю, капусту.
* Запам’ятайте: у сирих овочах міститься більше вітамінів, ніж у варених. Тому найкраще вживати овочеві рослини у вигляді салатів, заправлених олією.
4. Гра “Лото. Овочі. Фрукти. Ягоди” або “Склади пазл”.
5. Робота з батьками.
а)З’ясуйте у батьків, шо вони (чи бабуся з дідусем) вирощують у селі, на дачі.
б)Як ви допомагаєте дорослим.