top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 6. 

Урок — екскурсія

Тема. Ознайомлення з об’єктами неживої і живої природи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 6
Урок — екскурсія
Тема. Ознайомлення з об’єктами неживої і живої природи.
Мета. Закріпити в учнів уявлення про неживу і живу природу; вміння групу-вати об’єкти (належить до живої чи неживої природи, не належить до природи); ознайомити із правилами поведінки під час екскурсії; вчити порівнювати об’єкти живої та неживої природи; розвивати спостереж-ливість і кмітливість; розвивати вміння аналізувати і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи; виховува-ти бережливе ставлення до природи.
Обладнання. М’яч, картинки.

 

Хід уроку

 

I.    Підготовка учнів до екскурсії.
Вчитель проводить екскурсію на території школи або біля школи, заздалегідь визначає, які об'єкти природи зможуть побачити учні.
—Діти, сьогодні ми підемо на екскурсію. Ви дізнаєтеся, якою буває приро¬да, і ознайомитеся з об’єктами природи.
—    Але перш ніж підемо, ви вивчите правила поведінки на екскурсії.
*    По дорозі до місця зупинки йти в колоні по двоє.
*    Не відволікатися по дорозі на сторонні об’єкти, не відставати від това-ришів.
*    У колоні не галасувати, слідкувати за вчителем, який йде попереду.
*    На зупинках уважно слухати вчителя.
*    Ходити у визначених учителем місцях.
*    Не ламати гілки дерев, кущів.
*    Не виривати з корінням рослини.
*    Не рвати квітів.
*    Не зачіпати мурашиних куп.
*    Не зачіпати пташиних гнізд.
*    Не заглядати у дупло, під корені дерев — це небезпечно.
*    Не лякати тварин, яких зустрінете.
II.    Проведення екскурсії.
1.    Перша зупинка.
—    Погляньте навколо.
—    Які об’єкти вас оточують? (Школа, небо, сонце, хмари, машини, огорожа, дерева, кущі, трава, дорога, земля, люди тощо.)
—    Які з цих об’єктів належать до природи? Які — ні? Чому?
—    Як називається все те, що нас оточує? (Навколишній світ.)
2.    Гра “Належить, не належать до природи”.
Діти стають у коло, вчитель у центр. Вчитель кидає м ’яч дітям і називає об'єкт. Дитина повинна сказати належить чи не належить він до природи. Хто помилився, той стає ведучим.
3.    Друга зупинка.
—    Погляньте навколо. Яка краса! Помилуйтеся природою.
—    Які почуття у вас викликає природа? (Радість, захоплення, спокій.)
—    Вдихніть на повні груди. Як вам дихається на природі?
—    Прислухайтеся до природи.
—    Що чуєте?
—    Які об’єкти природи бачите? (Дерева, кущі, трави, квіти, сонце, хмари, птахи, земля, кішка, комаха.)
—    Яка природа буває? (Природа буває неживою і живою.)
—    До якої природи належить людина? (Живої.)
—    До якої природи належать тварини? (Тварини належать до живої природи.)
—    До якої природи належить кішка? птах? комаха? Чому так вважаєте? (До живої, бо це тварини.)
—    До якої природи належить дерево? кущ? трава? Чому так вважаєте? (До живої, бо це рослини.)
—    До якої природи належить Сонце, небо, земля, вода, хмари, каміння? (До неживої.)
4.    Гра “Знайди собі пару”.
Кожен учень отримує від вчителя картинку і кріпить її до одягу. За командою вчителя учні повинні знайти пару. У парі мають бути діти, в яких лише картин¬ки або з об’єктами неживої природи, або живої. Той, хто помилився, виходить з гри. Кожен раз пари повинні змінюватися. Той, хто помилився, вибуває з гри.
5.    Гра “Білки, жолуді, горіхи”.
Дітей розподіляють на трійки. Вони беруться за руки і утворюють кола. Ко-жен гравець у колі дістає назву: “Білка”, “Жолудь”, “Горіх”. Одного з дітей вибирають ведучим. На виклик вчителя “Горіхи!”, “Білки!”, або “Жолуді!" діти швидко міняються місцями в різних колах, а ведучий намагається зайняти місце в одній із трійок, дістаючи назву гравця, який вибув. Учень, що залишився без місця, стає ведучим. Перемагають діти, які жодного разу не були в ролі ведучого.
6.    Робота в групах.
Клас ділиться на групи. Кожна група отримує в конверті зображення об 'єкта природи. Завдання учнів — знайти цей об ’єкт і скласти його опис, або згадати загадку про нього.
Кожна група виступає, розповідає про об'єкт, загадує загадки. Пояснює, до якої природи він належить.
III. Підсумки екскурсії.
1.    Відповіді на запитання.
—    Якою природа буває?
—    Що належить до неживої природи?
—    Що належить до живої природи?
—    Що вам сподобалося на екскурсії?
2.    Робота з батьками.
—    Розкажіть батькам, які об’єкти природи ви бачили на екскурсії. Нама-люйте об’єкти живої та неживої природи.

bottom of page