top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 7. 

Тема: Які ознаки мають живі організми?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 7
Тема. Які ознаки мають живі організми?
Мета. Формувати в учнів уявлення про ознаки живих організмів; формува¬ти вміння групувати об’єкти (належить до неживої чи живої природи), порівнювати об’єкти неживої та живої природи; розвивати спостереж-ливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи.
Обладнання. Таблиці, ілюстративний матеріал, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
1.    Аналіз стану неба (ясно О, хмарно 3, похмуро ♦); опадів (::    — дощ, X — сніг).
III.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
—    Пригадайте, що належить до природи.
—    Якою природа буває? (Нежива і жива.)
—    Що належить до неживої природи? (Сонце, зорі, місяць, вода, повітря, Грунт, гірські породи.)
—    Що таке жива природа? (Рослини, тварини, гриби і людина.)
—    Чому Сонце і зірки не належать до живої природи?
—    На уроці дізнаємося, які ознаки об’єктів живої природі.
IV.    Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з використанням таблиці “Які ознаки живих організмів” з метою формування уявлення про ознаки живих організмів.
а)    Розгляд ілюстрації, де зображено рослини, тварини, предмети неживої природи, не зображено тільки людей.
—    Який об’єкт живої природи не зобразила дівчинка?
—    Відгадайте загадку й отримаєте підказку.
• Зранку ходить на чотирьох ногах, удень — на двох, увечері — на трьох. (Людина)
Висновок. Рослини, тварини, гриби і людина — це живі організми.
б)    Бесіда за малюнком, де зображено, як народжується курчатко, як їсть киця, як в’яне рослинка, як пташки доглядають своє потомство, як росте і розвивається людина.
—    Як люди з’являються на світ? (Народжуються.)
—    Як пташенята з’являються на світ? (Вилуплюються із яйця.)
—    Як кошенята з’являються на світ? (Народжуються.)
—    Як одним словом назвати пташенят і кошенят? (Тварини.)
—    Як рослини з’являються на світ? Як гриби?
Висновок 1. Усі живі організми народжуються.
—    Чи росте людина? Чи ростуть рослини? Чи ростуть тварини? Чи ростуть гриби?
Висновок 2. Усі живі організми ростуть.
—    Чи дихають люди? Закрийте руками ніс і рот. Чи можете ви не дихати?
—    Чи дихають рослини?
—    Чи дихають тварини?
Висновок 3. Усі живі організми дихають.
—    Чи їсть людина? Що їсть людина?
—    Чи живляться тварини? Що полюбляє їсти кішка? Що їдять горобці? Висновок 4. Усі живі організми живляться.
—    Чи дають потомство тварини?
—    Чи дають потомство рослини? Гриби?
—    Як називаються діти собаки? (Цуценята.)
    Висновок 5. Усі живі організми дають потомство.
в)    Гра “Хто ким стане”.
Вчитель називає тварину. Учень відповідає.
Білченя — білка.    Каченя —
Лисеня —    Ягня —
Оленя —    Курча —
Зайченя —    Порося —
Ведмежа —    Лоша —
Вовченя —    Лелеченя —
Ластів’я —    Жабеня —
г)    — Що станеться з квіткою, якщо її зірвати? (Вона зів 'яне — помре.)
—    Що станеться з мурахою, якщо наступити на неї? (Вона загине.)
—    Що станеться з грибом, якщо його зрізати? (Він загине.)
Висновок 6. Всі живі організми помирають.
Висновок. Живі організми народжуються, ростуть, дихають, живляться, да¬ють потомство, помирають.
—    Чи належать до живої природи Сонце, Місяць, зорі, хмари? Чому? (Бо вони не народжуються, не дихають, не живляться, не ростуть, не дають потом- ства, не помирають.)
2.    Відгадування загадок.
—    Відгадайте загадки.
Звірок маленький,
 взимку біленький, 
влітку сіренький,
по полях стрибає, 
в кущах спочиває.
Хто це? (Зайчик)
Вдень він спить, вночі — мандрує, 
сяйво ніжне нам дарує.
Уночі у тихій річці
любить плескатись в водичці. (Місяць)
Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє. (Дерево)
В теплий дощик народився, парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав, якби другу ногу мав! (Гриб)
Нічне небо прикрашають, мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок про красунь нічних - ... (зірок).
Дуже товсті ноги маю, тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст, біля рота маю хвіст! (Слон)
Воду в ріках нагріває, матір-Землю зігріває.
Нам всміхається в віконце чарівне, гаряче ... (сонце).
—    Як ви здогадалися? Визначте, до якої природи належать ці об’єкти. Чому?
3.    Робота з підручником (с. 18—19).
а)    Розгляд малюнків, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Поміркуйте і розкажіть!
—    Чи рухаються рослини?
г)    Закінчіть речення. Рослини рухаються, коли ростуть, повертаються до сонця, розкривають ... (пелюстки).
ґ) Роздивіться! Розкажіть, хто чим живиться?
Фізкультхвилинка.
V.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті.
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Творчі завдання і запитання.
—    Доведи, що білка — живий організм.
—    До якої природи належить людина? Чому?
—    Що спільного у тварин і людини?
—    Чим відрізняються гриб і камінь? Що у них спільного?
—    Чим відрізняються хмаринка і ластівка? Що у них спільне?
4.    Гра “Що зайве?”
        Дидактична мета. Вчити учнів групувати об’єкти неживої природи і живої. Ігрова дія. Учитель називає слова, учні називають “зайві”.
Сонце, соняшник, жук, горобець.
Заєць, кінь, верба, камінь.
Земля, качка, гриб, морква.
VI.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вам сподобалося на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Обговоріть з батьками, чим відрізняється дерево й камінь? Що в них спільне?
Виконайте завдання для друга природи.

 

bottom of page