top of page

Конспекти уроків.Літературне читання. 

1 клас (ЗПР)

Урок 37. 

Тема: Микола Сингаївський «Хліб, як сонце».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 37.
Тема. Микола Сингаївський «Хліб, як сонце».
Мета: продовжувати роботу над удосконаленням техніки читання учнів; навчати аналізувати прочитанні твори; збагачувати словниковий запас учнів; формувати уміння переказувати; виховувати бережливе ставлення до хліба.

 

ХІД УРОКУ


I. Організаційний момент
1. Скоромовка.
Чуки, чуки, сухарики! 
Кортять Насті сухарики, 
Хрумкає Настя 
Сухарі хрумчасті.
(Г. Бойко)
2. Чистомовка.
Ель-ець-ель — віє жаркий вітерець. 
Ва-ва-ва — в полі йдуть уже жнива. 
Уть-уть-уть — комбайни цілий день гудуть. 
Ато-ато-ато — буде хліба в нас багато.
(Хочеш їсти калачі — не сиди на печі.)
II. Повідомлення теми і мети уроку
1. Загадка.
Круглий, мов сонечко, 
Щедрий, мов сонечко, 
На черінь посунеться
 — І стоїть, красується. 
З печі — та на блюдо:
 Їжте мене, люди,
 На здоров'ячко! (Хліб)
2. Розповідь вчителя.
Звучить пісня «Хліб — усьому голова» (сл. М. Драгомирецького, муз. А. Яво-рика).
— Кажуть в народі правдиві слова: «Хліб-годувальник — всьому голова».
Тисячі років минуло з того часу, як людина почала вживати хліб.
Не завжди щастило нашим пращурам на полюванні. Щоб вгамувати голод, вони їли зерна дикорослих рослин. Згодом зерна почали розмочувати у воді, подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати на розпечених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.
Від темної, твердої, з кам'яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого хліба-калача, короваю минуло тисячі років. За цей час у різних країнах світу хлібороби навчилися з диких, зернових рослин вирощувати високоврожайні сорти пшениці, жита, ячменю, а пекарі — випікати величезну кількість хлібних виробів — близько 800 видів.
Про хліб складено пісні, приказки, прислів'я, вірші, загадки.
Сьогодні ми ознайомимося з творами про хліб.
Фізкультхвилинка
Проти сонця на горбочку
Випинаються дубочки,
Свіжий вітер повіва;
Так щоранку всі дубочки
Роблять вправи на горбочку – 
І тому вони шумлять,
І тому вони стоять.
IV. Опрацьовування вірша М.Сингаївського «Хліб, як сонце»
1. Читанні вірша вчителем.
Хліб, як сонце, каже мати,
 Хліб, як сонце, каже тато.
 А сестра й собі до слова:
 -Хліба й сонця в нас багато!
 Хліб, як сонце, - кажуть люди,
 Хліб, як сонце, з нами всюди!
 А сестричка знов до слова:
 -Хліб, як сонце, завжди буде!
— З якою інтонацією читається вірш? (Урочисто, із захопленням)
— Як стосується цей вірш хліба? З чим порівнюють люди хліб? А чому хліб порівнюється з сонцем?
2. Читання вірша учнями за вчителем «луною».
— Який рядок повторюється в кожній строфі? Як ви його розумієте?
3. Гра «Мікрофон».
— Складіть словесну картину до вірша.
— Які кольори переважатимуть у вашій картині?
— Що буде основним?
— Що зобразите вгорі?
— Що — скраю?
4. Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відкриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
VII. Підсумок уроку
— Що головне запам'ятали з сьогоднішнього уроку?
— Як потрібно ставитися до хліба?

bottom of page