top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 1. 

Тема: Які об’єкти природні, а які — створили люди? Дослідницька лабораторія. Що із чого виготовлено? З чого виробляють папір?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 11
Тема. Які об’єкти природні, а які — створили люди? Дослідницька лабораторія. Що із чого виготовлено? З чого виробляють папір?
Мета. Формувати в учнів уявлення про природні та рукотворні об’єкти, вміння групувати об’єкти (природні чи рукотворні); розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи; виховува¬ти шанобливе ставлення до речей, створених людиною.
Обладнання. Таблиці, предметні малюнки, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку


І.    Організаційний момент.
II. Повторення вивченого матеріалу.
1.    Вчитель.
—    Пригадайте, шо вивчали на минулому уроці.
2.    Гра "Нежива чи жива природа”.
Учитель називає слова. Якщо об’єкт відноситься до неживої природи, ріні хлопають один раз, якщо до живої — два рази.
Небо, мураха. Місяць, вода, верба, зорі, гриб, повітря, бегемот, дуб, суниці, камінь. Сонце, слон, тополя, джміль, грунт.
III. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
1.    Повідомлення теми уроку.
—    Яке слово зайве у рядку? Чому?
Тюльпан, горобець. Сонце, стіл.
(Тюльпан, горобець. Сонце належать до природи, а стіл — ні. Тому що стіл створений людиною, а об'єкти природи — природою.)
—    На уроці ми вивчатимемо природні та рукотворні об’єкти.
2.    Відгадайте загадки.
• Не дерево, а з листочками, не сорочка, а зшита, не поле, а засіяне. (Книжка)
• В ньому ми вчимось писати, віднімати, додавати.
Одягається в клітинку, чи в лінійчату кофтинку.
То в клітинку, то в лінійку, написати тут зумій-но, і намалювати дешо зможеш, називаюся я ... (зошит).
Н. Гуркіна
—    Які це об’єкти: природні чи рукотворні?
—    Поміркуйте, з якого матеріалу виготовляють книжки та зошити? (З папе¬ру?) А з чого виготовляють папір?
—    На уропі ми з'ясуємо, з чого виробляють папір.
IV. Вивчення нового матеріалу.
І. Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці “Природні чи рукотворні об'єкти” з метою формування уявлення про природні та рукотворні об'єкти.
—    Які об’єкти неживої природи зображено на малюнку? Живої природи?
—    Які об'єкти, зображені на малюнку, не належать до природи? Чому? (Бо попи створені людиною.)
Поміркуйте, які об’єкти називають природними, а які рукотворними?
Висновок. Світ, що нас оточує, включає природні та рукотворні об’єкти. Об'єкти живої і неживої природи називають природними об’єктами. Рукотвор¬ні об'єкти — це об'єкти, створені людиною. Вони не належать до природи.
Які рукотворні об'єкти ви бачили по дорозі до школи?
2.    Слухання вірша.
—    Послухайте вірш А. Костецького.
Вмиває кішка кошенят, вмиває кізка козенят, мене водою з милом щоранку мама миє.
І чистим сонечко встає щодня з-за небокраю...
І в нього, мабуть, мама є.
Бо хто ж його вмиває?
—    Про які природні об’єкти у ньому йдеться?
—    Назвіть окремо об’єкти неживої і живої природи.
—    Про які рукотворні об’єкти йдеться у вірші?
3.    Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці з метою виховання шанобливого ставлення до рукотворних об’єктів.
—    Відгадайте загадки.
•    Виріс у полі
на добрій землі, місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)
•    По полю бродить, зерно молотить, жне, косить, хліба не просить. (Комбайн)
•    В лісі народився, в лісі виріс,
а в дім прийшов — усіх зібрав. (Стіл)
•    Я літаю,
я зірки на крилах маю, і мотор у мене є, що життя мені дає. (Літак)
•    Полотно, а не доріжка,
кінь біжить, сороконіжка. (Поїзд)
•    Невеличкі дві хатини,
в них м’які і теплі стіни.
По п’ять братиків малих прожива в хатинках тих. (Рукавички)
—    Які це об’єкти — рукотворні чи природні? (Рукотворні.)
—    Як треба ставитись до рукотворних об’єктів? (Шанобливо.) Чому? (Бо їх створила людина.)
Висновок. Об’єкти, які створила людина, треба шанувати.
4.    Бесіда з елементами розповіді з використанням таблиці “3 чого виро-бляють папір” з метою ознайомлення учнів з тим, що папір виготовляють з деревини.
—    Що зображено на малюнку? (Дерева)
—    Що з ними роблять? (Дерева зрізують, з них знімають кору і розпилюють на частини. Розпилені частини відправляють на фабрику. На фабриці з деревини виготовляють папір.)
Висновок. Отже, папір виробляють з деревини.
5.    Робота в парі.
—    Назвіть речі, виготовлені з паперу.
6.    Це цікаво!
—    На чому тільки люди в давнину не писали! Єгиптяни — на папірусі, який виготовляли із рослини папірусу. А європейці — на пергаменті, який виготов¬ляли зі шкіри телят або кіз.
Українці ж писали на корі берези. І такі листи називали “берестяними гра¬мотами”. Згодом вони навчилися виготовляти папір із ганчір’я, а потім і з деревини.
Фізкультхвилинка
Столярики-молодці 
тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики
молотками туки -туки.
Чик-тук-туки, чик-тук-туки, 
в нас до праці здібні руки.
7.    Розповідь про те, як можна зберегти життя деревам.
—    Папір також виготовляють із макулатури — старих зошитів, газет, жур¬налів. Тому їх викидати не потрібно, а треба збирати і здавати у спеціальні приймальні пункти. Так ми збережемо життя деревам. Адже, щоб виготовити 100 зошитів треба зрубати одну багаторічну сосну. Давайте усім класом дружно збирати макулатуру.
Треба також насаджувати дерева, не ламати їхні гілки, не пошкоджувати кору.
8.    Бесіда з метою виховування шанобливого ставлення до речей, створених людиною.
—    За малюнками розкажіть, як ви можете зберегти життя деревам.
—    Поміркуйте, чому до книжок слід ставитися шанобливо.
—    Чи шануєте ви свої підручники? Як?
9.    Творчі завдання.
—    З чого людина виготовляє хліб? (З рослин — пшениці, жита.)
—    З чого людина виготовляє меблі? (З дерева.)
—    З чого людина виготовляє рукавички? (З шерсті овець.)
—    З чого людина виготовляє машини, літаки? (З заліза.)
—    З чого людина виготовляє рукотворні об’єкти? (З природних матеріалів.)
10.    Робота з підручником (с. 26—27).
а)    Розгляд малюнків, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Робота з групах.
—    Назвати рукотворні об’єкти. (Сорочка, горщик, лінійка, гребінець, стіл, стілець, ключ.) Чому вони рукотворні?
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору, ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки, як зайчата, — скоки-скоки!
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
—    Об’єкти, створені людиною, називають ...
—    Світ, що нас оточує, включає рукотворні об’єкти та ...
—    Рукотворні об’єкти — це стіл, ...
—    Лисиця, місяць, річка, ромашка — це об’єкти ...
2.    Робота в зошиті з друкованою основою.
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Продовжити речення.
Папір виробляють з ...
5.    Гра “Хто найкмітливіший”.
—    Відгадайте загадки.
•    Дуже я потрібна всім — і дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
а сама завжди мовчу. (Книга)
•    Снігові поля, чорні граки. (Книга)
•    Хочеш розумним бути — бери та вчи. (Книжка)
•    Язика не має, а розуму навчає. (Книжка)
•    Мовчить, а сто дурнів навчить. (Книжка)
•    Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. (Книжка)
6.    Гра “Склади пазл” або “Лото”.
VI. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вам сподобалося на уроці?
2.    Робота з батьками. Дослідницький практикум. З чого це виготовлено (“Запитай у батьків”).
—    З’ясуйте разом з батьками, з яких матеріалів виготовляють такі рукотвор¬ні об’єкти: сорочку, горщик, ключ, стіл, лінійку, стілець, ручку кулькову, гребінець.
Разом із батьками перегляньте свою бібліотечку і “підлікуйте” книжки.

 

bottom of page