

Конспекти урок.Українська мова.
1 клас (ЗПР)
Урок 42.
Тема: Усне і писемне мовлення. Культура мовлення і культура спілкування.
Урок 42.
Тема: Усне і писемне мовлення. Культура мовлення і культура спілкування.
Мета: пояснити учням, як використовується усне і писемне мовлення; вдосконалювати вміння дотримуватися правил усного і писемного мовлення, правил мовного спілкування; поширювати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Рідна мова
Як то гарно, любі діти,
У вікно вам виглядати!
В ньому все: тополі, квіти,
Сонце й поле біля хати,
На оте вікно ранкове,
Що голівки ваші гріє,
Схожа наша рідна мова —
Цілий світ вона відкриє!
Бережіть її, малята,
Бо вона — віконце миле,
Що колись до нього мати
Піднесла вас, посадила...
В.Терен
II. Актуалізація опорних знань
— Яку мову ми називаємо рідною?
— Як її ще називають?
— Погляньте на ці малюнки й розкажіть, що роблять учні.
(Учитель вивішує на дошці два малюнки: на першому діти розмовляють, на другому — пишуть.)
— А як про це можна сказати одним словом? Чи правильно говорити, що всі вони розмовляють?
III. Повідомлення теми уроку
— Найважливішим засобом спілкування між людьми є мова. Здійснюється воно за допомогою мовлення. Сьогодні ми поговоримо про усне і писемне мовлення, про культуру спілкування.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1 Робота над загадками
— Осінь у гості до нас завітала, в кошику гостинці принесла. Відгадайте їх назви!
• Була дитиною — не знала пелюшок, а старою стала — сто пелюшок мала. (Капуста)
• І печуть мене, і варять мене, і їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля)
• Білі зуби маю, та усі ховаю, довгі коси маю, та не заплітаю.
(Кукурудза)
• Над хворостом уверх хвостом, а зірви — солі просить. (огірок)
2 Гра «Знайди зайве слово»
На дошці — малюнки овочів та звукові схеми.
— Знайдіть зайвий малюнок, назва якого не відповідає звуко-складовій моделі.
Огірок
картопля
кукурудза
помідор
— Яким мовленням ви користувалися, виконуючи завдання? (Усним)
3 Розповідь учителя
— Свої думки люди найчастіше передають одне одному в усній формі, тобто за допомогою усного мовлення. Усне мовлення має бути зрозумілим для всіх, хто його слухає. чим більше ти знаєш, тим багатше твоє мовлення, бо у твоєму запасі багато слів, за допомогою яких можеш легко висловити свою думку. чітко вимовляй слова, дотримуйся правильної інтонації. Не вживай грубі слова — це некультурно. Не кажи слів, значення яких ти не розумієш.
4. Каліграфічна хвилинка
Че во он рон
5. Поділ слів для переносу
Учитель, червоний, чайка, батько, калина, явір, олівець, гість.
— яким мовленням ви користувались, виконуючи завдання? (писемним)
Розповідь учителя
— Усе написане або надруковане — це писемне мовлення. Володіти писемним мовленням означає правильно, каліграфічно і без помилок оформляти свої або чиїсь думки на письмі.
Фізкультхвилинка
6 Слухання тексту «Чому?» В. Сухомлинського
— Усне і писемне мовлення складається з речень. Речення пов’язуються між собою у текст.
Чому?
Три тижні не був у школі Сергійко: хворів. Скучав за товаришами і за вчителькою. радісний, збуджений, прийшов хлопчик до школи. Ось і його парта, ось і товариші. Думалось йому: в очах товаришів побачить радість і привітність. Та їхні очі були спокійні і незворушні.
— А ти виконав сьогодні завдання? — тільки й спитав сусід по парті.
— Виконав, — сказав Сергійко й заплакав.
В. Сухомлинський
— Чому заплакав Сергійко?
7 Гра «Закінчи речення»
— Ми вже знаємо правила письма, правила поведінки у школі, а сьогодні пригадаємо правила мовленнєвого спілкування, які повинна знати кожна культурна людина.
Коли говориш — не... (горлань).
Слів поганих — не... (вживай).
На всі боки — не... (крутись).
У вічі співрозмовнику... (дивись).
Говори спокійно, чемно,
Спілкуватись тоді буде дуже... (приємно).
V. Підсумок уроку
— Хто володіє усним мовленням? (Той, хто вміє говорити, хто знає мову.)
— яке значення для людини має писемне мовлення? (писемне мовлення допомагає людині пізнати далеке минуле, зберегти і передати свої знання майбутнім поколінням.)
Веселий
світ
Веселкового
класу!
