top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 25. 

Тема: Як розрізняти дерева, кущі і трав’янисті рослини?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 25
Тема. Як розрізняти дерева, кущі і трав’янисті рослини?
Мета. Формувати в учнів уявлення про дерева, кущі, трав’янисті рослини; вміння порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини, упізнавати їх за частинами; ознайомити учнів із шануванням рослин в Україні; фор¬мувати вміння аналізувати ілюстрації, отримувати з них необхідну ін¬формацію і роботи висновки, доводити свою думку, розповідати про отриману інформацію, працювати в групі; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати потребу пізнавати рослини, бережливо ставити¬ся до них та охороняти.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, гілочки калини.


Хід уроку


I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
—    Яке сьогодні небо?
—    Чи були опади?
—    Сьогодні тепло чи холодно?
—    Чи є вітер?
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ми вивчали на минулому уроці?
—    Які частини є у рослини?
ГУ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
1.    Заочна подорож.
—    Ми продовжуємо подорожувати царством рослин.
—    Відгадайте загадки.
•    Стрімко вибігли на гору дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Цих подружок звуть ... (берізки).
•    Навесні цвітуть, мов свічі, заглядають сонцю в вічі.
А під осінь ті свічки
вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
—    Як ви здогадалися? За якими ознаками ви впізнали рослини?
—    Про які частини рослин ідеться у загадках?
—    Як одним словом назвати відгадані вами рослини? (Дерева.)
2.    Відгадування загадок.
•    За хатиною в садочку у зеленому віночку
у червоному намисті дівчинонька чепуриться. (Калина)
•    Мов їжак колючий, солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш — руку обдереш. (Аґрус)
—    Як ви здогадалися? За якими ознаками ви впізнали рослини?
—    Про які частини рослин ідеться у загадках?
—    Як одним словом назвати відгадані вами рослини? (Кущі.)
3.    Відгадування загадок.
•    Як кошички, сині квіти пишаються серед жита. (Волошки)
•    Запалали в чистім полі квіти гарні, всі червоні.
То палає влітку так квіточка красива — ... (мак).
Як ви здогадалися? За якими ознаками ви впізнали рослини
—    Про які частини рослин йдеться у загадках?
—    Як одним словом назвати відгадані вами рослини? (Трави.)
—    Як можна назвати одним словом дерева, кущі, трави? (Рослини.)
4.    Робота з таблицею “Дерева, кущі, трав’янисті рослини”.
—    Знайдіть серед зображених рослин дерево, кущ і трав’янисту рослину. За якими ознаками ви їх розрізняєте?
—    Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про дерева, кущі, трав’янисті рослини і навчитеся їх розрізняти.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда за таблицею “Дерева, кущі, трав’янисті рослини”.
а)    — Розгляньте рослини, зображені зліва на таблиці.
—    Порівняйте їх. Що у них спільне?
—    Скільки стебел у рослин? (Одне.)
—    Які у них стебла — міцні дерев’янисті чи м’які, соковиті? (Міцні дерев’я¬нисті.)
—    Як одним словом назвати ці рослини? (Дерева.)
Висновок. Дерево має одне міцне дерев’янисте стебло (стовбур).
б)    — Розгляньте рослини, які зображено посередині на таблиці.
—    Порівняйте їх. Що у них спільне?
—    Скільки стебел у рослин? (Декілька.)
—    Які у них стебла — міцні дерев’янисті чи м’які, соковиті? (Міцні дерев я- нисті.)
—    Як одним словом назвати ці рослини? (Кущі.)
Висновок. У куща кілька міцних дерев’янистих стебел.
в)    — Розгляньте рослини, які зображено справа на таблиці.
—    Порівняйте їх. Що у них спільне?
—    Які у них стебла — міцні дерев’янисті чи м’які, соковиті? (М’які, соко¬виті.)
—    Як одним словом назвати ці рослини? (Трав ’янисті.)
Висновок. Трав’янисті рослини мають м’які, соковиті стебла.
2.    Робота в парах.
—    Знайдіть серед зображених рослин дерева, кущі та трав’янисті рослини.
—    Як ви їх розпізнали?
—    Полічіть рослини кожної групи. Скільки дерев зображено на малюнку? Скільки кущів? Скільки трав’янистих рослин?
—    До якої групи ви віднесете липу? ялину? Чому?
—    До якої групи віднесете бузок? смородину? Чому?
—    До якої групи віднесете ромашку? тюльпан? Чому?
3.    Робота з підручником (с. 60—61).
а)    Розгляд малюнків, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
—    Яку будову мають зображені рослини?
—    Чим схожі зображені рослини і чим різняться?
в)    Робота над статтею.
Висновок. Рослини поділяються на дерева, кущі та трави.
г)    Закінчити речення.
—    Яка рослина “зайва”? Чому?
4.    Розповіді учнів.
—    Які дерева ви знаєте?
—    Які кущі ви знаєте?
—    Які трав’янисті рослини ви знаєте?
5.    Порівняння куща калини у різні пори року.
—    Що зображено на малюнку? (Кущ калини.)
—    Як ви його упізнали?
—    За малюнками розкажіть, як змінюється кущ калини в різні пори року.
6.    Творчі завдання.
—    Порівняйте ялину і бузок. Що в них спільне? (Це — рослини.) Що відмін¬не? (Ялина — дерево, бузок — кущ.)
—    Порівняйте тюльпан і смородину? Що в них спільне? (Це — рослини.) Що відмінне? (Тюльпан — трав ’яниста рослина, а смородина — кущ.)
Порівняйте ромашку і липу. Що в них спільне? (Це — рослини.) Що від-мінне?
—    (Липа — дерево, ромашка — трав ’яниста рослина.)
7.    Розповідь про народні символи України.
—    В Україні здавна шанують рослини. А деякі рослини є символами рідної землі, оберегами рідної хати.
а)    — Відгадайте загадку і дізнаєтесь, які рослини є символами України.
•    Довгі, тонкі віти має, золото кору вкриває,
з гілок кошики плетуть, в церкву раз на рік несуть. (Верба)
•    У вінку зеленолистім у червоному намисті видивляється у воду
на свою хорошу вроду. (Калина)
—    Що ви знаєте про вербу і калину? (Верба — дерево, калина — кущ.)
По всій Україні ростуть кущі калини. їх і біля хати садять, і в садку, і край дороги. Здавна вважалось, що калина біля хати оберігає оселі українців. Вона є символом родинного щастя і достатку. Калина завжди милує зір білим цвітом навесні й червоними кетягами ягід восени. Плоди калини використовуються людьми як ліки від кашлю, серцевих захворюваннь.
Калина — це символ рідної землі, батьківської хати. Про виникнення цієї назви народ склав багато легенд.
б)    Спостереження.
—    Розгляньте кетяги калини.
—    Якого кольору плоди калини? (Червоного.)
—    Роздавіть ягоду калини. Вийміть із плода насінину. На що вона схожа за своєю формою? (На серце.)
—    Існують легенди про сміливих дівчат, що заводили у непрохідні нетрі загарбників, які нападали на Українську землю. Дівчата гинули від ворожих щабель. Там, де їх кров падала на землю, зростали калинові кущі. Українці здавна вважали, що червоні плоди калини символізують мужність людей, які проливали кров за батьківщину в боротьбі з ворогами.
Вважали, що той, хто понівечив цвіт калини, поламав її, покрив себе гань¬бою.
в)    Про вербу.
—    Символом України є і верба. Її здавна вважають священним деревом, символом і оберегом родинного вогнища. Вербу освячують. Українці вірять, що вона охороняє людей від різних недуг, а їх житло від усього лихого.
Спостерігаючи за вербою, люди переконалися, що вона є запорукою чисто¬ти і повноводності річок. Недарма народні прислів’я кажуть: “Де верба, там і вода”, “Верба водою живе, верба воду береже”.
г)    Пояснити народну мудрість “Без верби і калини нема України”.
Фізкультхвилинка
Ми берізки і кленці, в нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки, розправляємо гілки.
Ледь зіп’явшись з корінців, дістаєм до промінців.
Ми стискаєм їх вогонь в зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці вправо, вліво стовбурці, ще й верхівки кожен ряд нахиля вперед, назад.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити перелік.
—    Дерева — це верба    
—    Кущі — це калина    
—    Трав'янисті рослини — це тюльпан    
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Гра “Хто найкмітливіший”.
—    Відгадайте загадки і поясніть, до якої групи належать рослини, яких на¬зивають слова-відгадки.
•    Навесні зацвітає, влітку засмагає, червоне намисто восени вдягає. (Каміна)
•    Чудова квіточка така,
чорними брівками морга. (Чорнобривці)
•    Один батько тисячу синів має, всім шапки справляє. (Дуб)
•    Я весною зацвітаю, линуть пахоші по гаю.
в квітах щастя всі шукають, тільки, жаль, гілки ламають. (Бузок)
•    Не вогонь, а обпікає. (Кропива)
•    Маю плаття зелененьке, гнучкі, ніжні віти,
білі ноги, стан тоненький.
Як я звуся, діти? (Береза)
•    Стоїть дід над водою з білою бородою, тільки сонечко пригріє, борода почервоніє. (Каміна)
•    3 води росте, на воді сидить, у воду дивиться. (Латаття біле)
•    Викупана в сонечку, стоїть собі донечка.
Бджоли сонячний медок дістають з її квіток. (Липа)
7. Гра “Лото”.
VII. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
Що нового ви дізналися на уроці?
Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Разом з батьками поспостерігайте, які дерева ростуть біля вашого будин¬ку. Перевірте з ними народну прикмету “На горобині і дубі багато плодів — зима буде суворою".
—    Дізнайтеся у батьків, коли освячують вербу.
3.    Виконайте завдання для друга природи. Пригадайте, які ви знаєте казки про рослини. Стисло перекажіть одну з них.

bottom of page