top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 21. 

Тема: Що таке гірські породи? Дослідницька лабораторія. Ознайомлення з колекцією гірських порід рідного краю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 21
Тема. Що таке гірські породи? Дослідницька лабораторія. Ознайомлення з колекцією гірських порід рідного краю.
Мета. Формувати в учнів уявлення про значення гірських порід для людини; виховувати бажання досліджувати природу, розвивати спостережливість, кмітливість; формувати дослідницькі вміння.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри, колекція гірських порід, камінці.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Повторення вивченого матеріалу.
1.    Відповіді на запитання.
—    Що ми вивчали на минулому уроці?
IV.    Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
—    Ми з вами продовжуємо вивчати світ неживої природи.
—    Розгляньте камінець, який лежить перед вами.
—    До якої природи він належить? (До неживої.)
Якого кольору камінець? (Сірого (чорного) кольору.) Чи прозорий камі¬нець? (Непрозорий.) Який за формою? (Округлий.) Твердий, газоподібний чи рідкий? (Твердий.) Де можна побачити камінець? (Но поверхні землі, в горах.)
—    У кожного з вас на партах лежать різні камінці. Ці камінці — гірські породи.
—    Сьогодні на уроці ми вивчатимемо гірські породи і дізнаємось, яке значення вони мають для людини.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Бесіда з демонструванням таблиці “Гірські породи та значення їх для людини” з метою формування уявлення про гірські породи.
Розгляд малюнків гірських порід.
—    Що на них зображено? (Граніт, глина, вугілля, кам'яна сіль, глина, пісок.) Чи бачили ви їх коли не-будь. Де?
Висновок. Граніт, глина, вугілля, кам’яна сіль, глина, пісок — гірські породи.
—    Хто створив гірські породи? (Природа.)
—    До якої природи належать гірські породи? (По неживої.)
Висновок. Гірські породи — це об'єкти неживої природи, які знаходяться в Землі або на її поверхні.
2.    Практична робота з метою ознайомлення учнів з гірськими породами.
—    Давайте ознайомимося з колекцією гірських порід рідного краю.
—    Розгляньте граніт, крейду та пісок (вчитель обирає ті, які вважає за по¬трібне).
—    Які з них на дотик гладенькі? (Граніт і крейда — гладенькі.)
—    Яка з цих порід сипуча? (Пісок.)
—    Спробуйте розломити крейду. Чи вдалось це? Чому? (Крейда — крихка.)
Спробуйте розломити граніт. Чи вдалось це? Чому? (Граніт — твердий.)
Якого кольору ці гірські породи? (Граніт сірий, рожевий, червоний з різно¬барвними цятками, крейда — біла, пісок — жовтий.)
3.    Бесіда з демонструванням таблиці “Гірські породи та значення їх для людини" з метою ознайомлення із використанням людиною гірських порід.
Розгляд малюнків.
—    Поміркуйте, чи потрібні гірські породи людині.
—    Де людина використовує граніт? (З граніту будують пам’ятники, роблять сходи, колони для будівель.)
—    Для чого людині крейда? (Крейдою пишуть у школі. Крейду використову¬ють також на будівництві.)
—    Де людина використовує глину? (З глини виготовляють глечики. її викори¬стовують для виробництва цегли.)
Для чого людина добуває кам'яну сіль? (Сіль людина використовує для приготування їжі.)
—    Де людина використовує вугілля? (Вугілля людина використовує як паливо.)
—    Для чого людині пісок? (Пісок використовують у будівництві.)
—    Чи потрібно дбайливо ставитися до гірських порід? Чому?
Висновок. Гірські породи — це дари природи. Тому ставитися до них треба дбайливо.
4.    Робота з підручником (с. 46-47).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Робота над текстом.
Висновок. Каміння, шебінь. галька, пісок і глина — гірські породи. Із гірсь¬ких порід складається земля.
г)    Дослідницька лабораторія. Ознайомлення з гірськими породами рідного краю.
г) Розповіді учнів про те, як люди використовують гірські пороші.
Фізкультхвилинка
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті .
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Відгадування загадки.
• Білий кінь по чорному полі стрибає, білий слід за собою лишає (Крей¬да і дошка).
—    Як ви здогадалися?
4.    Гра “Лото”.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді па запитання.
Що нового ви дізналися на уроці?
—    Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2.    Робота з батьками.
а)    Розкажіть батькам, яке значення мають гірські породи для людини.
б)    Поцікавтеся у них, які гірські породи видобувають у вашій місцевості. Де їх використовуються?
Виконайте завдання для друга природи. Дізнайтеся, які гірські породи є там, де ви живете. У яких казках згадуються гірські породи та їх володарі?

 

bottom of page