top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 55. 

Тема: Екскурсія до водойми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 55
Тема. Екскурсія до водойми
Мета: ознайомити учнів із рослинним і тваринним світом водойм рідного краю; сприяти розвитку спостережливості, уяви; виховувати бережливе ставлення до водойм.

 

Хід екскурсії

 

I.  Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети екскурсії
—  Відгадайте загадку.
Стоїть корито, повне води налито. (Озеро)
—  Які водойми є у вашому місті чи селі?
Інструктаж із техніки безпеки під час перебування біля водойми.
—  Пригадайте: якими є правила поведінки серед природи?
—  Сьогодні ми будемо спостерігати за рослинним і тваринним світом водойми, ви дізнаєтеся більше цікавого матеріалу про водойми рідного краю.
III.        Проведення екскурсії
—  Проведемо дослідження водойми.
—  Огляньте водойму. Де ми знаходимось?
—  Як називається водойма?
—  Розгляньте береги. Яка форма її берегів?
—  Що ви бачите?
—  Які рослини ростуть на берегах водойми?
—  Які дерева ростуть біля водойми?
—  Подивіться на ті рослини, які ростуть у водоймі.
—  Як ви гадаєте, чому вони саме там ростуть? Назвіть рослини, які ви впізнали.
—  Розгляньте «зелені острівці» вдалині. З чого вони утворені? Так, вони утворені з дрібненьких рослин.
—  Розглянемо ряску. Вона відіграє значну роль у житті водойми. Ряска вбирає вуглекислий газ і виділяє багато кисню, очищає воду стоячих водойм. Ще цю рослину поїдають водоплавні птахи, ондатри, нутрії. А ще бувають «острівці» із глечиків жовтих, стрілолиста звичайного тощо.
—  Чи є на поверхні водойми такі рослини: латаття біле, глечики жовті, ряска?
—  Поспостерігайте за тваринами водойми.
—  Які тварини живуть на поверхні води?
—  Хто побачив і може назвати комах?
—  Давайте поспостерігаємо за водомірною. Як вона рухається? Чому її так назвали? Кого вона вам нагадує? Так, павука, який рухається по поверхні озера, як на ковзанах. Які в неї кінцівки? Яке забарвлення і чому?
—  Розгляньте вертячку. На кого вона схожа? Так, цей жук весь час крутиться. Рухається вертячка значно швидше водомірки.
—  Яких комах найчастіше можна зустріти над озером? Так, це різноманітні метелики, які є окрасою зовнішнього середовища. А що вони тут роблять?
—  А зараз перейдемо в інше місце праворуч, де менше рослинності, і спробуємо поспостерігати за іншими мешканцями озера. За якими саме? Відгадайте!
• У воді вона живе,
Немає дзьоба, а клює. (Риба)
• Має клешні й довгі вуса,
Я і сам його боюся;
Він щипає, мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... (рак).
• У водоймі проживає;
Цілий день пісні співає.
Все зелене це малятко,
Воно зветься... (жабенятко).
IV. Підсумок екскурсії
—  Де ми побували на екскурсії?
—  Які зміни в природі ви помітили?
—  Який рослинний світ водойми ви запам’ятали?
—  Назвіть представників тваринного світу водойми.
—  Яких комах і птахів можна зустріти поблизу водойми?
—  Як потрібно дбати про охорону життя біля озера?
—  Розкажіть удома про екскурсію.


Додаток до уроку 55
Кросворд «Україна»
 
1)     Не дід, а сивий.
Не спить, а стелиться.
Вкриває землю й океан,
А звуть його... (туман).
2)     Між берегів текла, текла,
Мороз зміцнів — під скло лягла. (Річка)
3)     Не скляний він, не з металу,
А прислухайтесь — дзвенить,
Риє землю він розталу
І до річечки біжить. (Струмок)
4) Росте вона до долу головою,
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє —
Вона заплаче і вмирає. (Бурулька)
5) Гарна зірка сніжно-біла
На рукав мій залетіла, —
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
6)     Пушинкою буває,
Буває хмаркою вона,
Бува, як скло,
Крихка й тверда —
Звичайна, підкажіть... (вода).

bottom of page