top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 54. 

Тема: Які водойми є в Україні?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 54
Тема. Які водойми є в Україні?
Мета. Ознайомити учнів з різними видами водойм, що є на Україні; чим вони подібні, чим відрізняються; формувати уявлення про річку, озеро; які найбільші річки, озера є в Україні; яке значення для людини мають річ¬ки, озера; розвивати спостережливість, бажання шанобливо ставитись до річок, озер, джерел, дбати про їх чистоту.
Обладнання. Ілюстративний матеріал про різні види водойм, рослинний і тва¬ринний світ водойми, про використання водойм, зокрема, річок, озер, людиною.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Розгляд ілюстрацій різних водойм.
2.    Відповіді на запитання.
—    Що зображено на цих ілюстраціях?
(Озеро, ставок, джерело, рійка, море, водосховище, болото — це водойми.)
—    Чим характерна кожна водойма?
—    Чим вони відрізняються?
—    Яка вода в них?
—    Чи знаєте ви, чим відрізняється озеро від ставка?
—    Які водойми є у вашому рідному краї? Розкажіть про них.
3.    Робота з фізичною картою України.
Вчитель показує найбільші ріки України: Дніпро, Дністер, Південний Буг, Дунай, Сіверський Донець та інші.
4.    Додаткова інформація.
—    Дніпро — найбільша в країні річка і третя за величиною в Європі ріка. Бере початок в Росії (на півночі Смоленської області) і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Довжина Дніпра — 2285 км, а в Україні — 1050 км. Найбільші притоки Дніпра — Прип’ять і Десна. Менші за величиною — ріки Тетерів, Псьол, Ворскла, Рось, Самара. Всього у Дніпра 1424 притоки.
—    Дністер — одна з найбільших рік України, протікає по семи областях. Початок бере на північно-східному схилі Карпат і впадає в Чорне море. Дов¬жина ріки — 1363 км. В Дністер впадає майже 500 річок. Найбільші з них: Серет, Збруч, Бистриця, Стрий.
5.    Слухання легенди про походження назви річки Дністер.
6.    Розгляд малюнків і розповіді учнів про те, як людина використовує ріки.
—    Ловить і розводить рибу, сплавляє ліс, перевозить пасажирів і вантажі, відпочиває на берегах, милується красою ріки, бере воду, живе коло річок, будує електростанції, купається і т.п.
7.    Слухання вірша про ріки України.
Річки України
Всілися ми біля карти:
Рахувать річки — не жарти...
Всіх сьогодні не назву,
Бо до школи не ходжу.
Наш Дніпро, що в Україні,
Найгрізніший, дуже синій,
В Чорне море поспіша
Не одна по нім душа.
Зачарована Десна
Веселкової співа,
А Донець тече до Дону
Повз донецькі терикони.
На Подолі до Дністра
Стрий-ріка прудка впада.
А за нею в’ється Збруч,
З гір меткий спадає Уж.
В Тернопіллі Серет-річка
Вередлива, як Марічка.
У Карпатах Черемош
Плоти носить, куди мож.
Згодом трохи підросту.
В школу з братикам піду,
Там навчуся мандрувати,
Україну прославляти. 
—    Попрацюйте разом! Які річки є у вашій місцевості? Розкажіть про них. Фізкультхвилинка
Раз-два — всі пірнають, 
три-чотири — виринають, 
п’ять-шість — на воді 
кріпнуть крильця молоді.
Сім-вісім — що є сили всі 
до берега поплили, дев’ять, 
десять — обтрусились 
і за парти тихо всілись.
8.    Читання вірша.
—    На якому озері мріє побувати поетеса?
Я хочу на озеро Світязь в туман таємничих лісів.
Воно мені виникло звідкись, у нього сто сот голосів.
Воно мені світить і світить, таке воно в світі одне.
— Я Світязь, я Світязь, я Світязь!
Невже ти не чуєш мене?!
Л. Костенко
9.    Розгляд ілюстрацій різних озер.
10.    Слово вчителя з елементами бесіди.
—    Яку водойму називають озером?
(Водойма, яка виникла в природних заглибинах на поверхні Землі.)
—    Які бувають озера? (Великі і малі, глибокі і мілкі, з прісною та солоною водою.)
—    Чим поповнюються озера? (Водою підземних джерел, річок, дощовою та талою водою.)
—    Які є озера в Україні? (Шацькі озера (одне з них — Світязь), Карпатські озе¬ра (Синевір), озеро Ялпуг і Кагул (біля річки Дунай), озеро Сиваш (в Криму) та ін.)
Крім річок, в Україні налічується понад 3000 озер, більше 800 водосховищ понад 20 тисяч ставків.
—    Що таке водосховище? (Місце, де нагромаджується та зберігається вода.)
Що таке ставок? (Водойма у природному чи штучному заглибленні з непроточною водою.)
—    Чим озеро відрізняється від ставка?
11.    Показ озер на фізичній карті України.
12.    Бесіда про значення озер в житті людини.
—    Прісні озера забезпечують водою населені пункти, промислові підприєм¬ства, тваринницькі ферми. Озера використовують для зрошення полів, розве¬дення риби, водоплавної птиці, цінних хутрових звірів. На берегах озер відпочи¬вають люди.
13.    Робота з підручником (с. 122 123).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Бесіда про природні та штучні водойми.
Поміркувати! Чим озеро відрізняється від ставка? Чим вони подібні? 
Фізкультхвилинка
Хвилі бавляться та б'ються, наче неслухи хлоп'ята.
І стрибають, і сміються, вітер їм лоскоче п'яти.
Вгору, вниз і знову вгору підганяє дужий вітер.
Розгойдав він ціле море, як же хвилям не радіти!
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті 
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Гра “Лото" — “Хто живе в річках?”.
4.    Складання рекомендацій, шо ми можемо зробити для чистоти річки (струмка).
5.    Пояснити вислів “3 малого джерела велика річка починається”.
6.    Читання вірша Степана Пушика.
—    Хто з ким розмовляє?
—    Про які водойми згадується у вірші?
Біг струмочок невеличкий.
Запитав струмочка я:
—Звідки, друже?
—    Від кринички, то матусенька моя...
—    А куди біжиш?
—    До річки!..
С. Пуишк
7.    Моральна ситуація.
—    Ви з батьками відпочиваєте біля річки,  а поруч люди миють машину. Якими будуть ваші дії?
8.    Пояснити вислів "Де верба, там і вода”.
V. Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Які водойми є в Україні?
—    Що таке річка?
—    Які найбільші річки в Україні? Покажіть їх на карті.
—    Яким кольором позначають водойми на карті?
—    Як люди використовують річки?
—    Чи потрібно охороняти річки і дбати про їхню чистоту? Чому? Що ви можете зробити для цього?
2.    Робота з прислів'ями.
*    Будь мудрий, як земля, а чистий, як вода.
*    Річка — колиска життя.
*    Вода — душа врожаю.
*    Вода — великий санітар.
3.    Творчі запитання.
—    Що “зайве”?
Озеро, ставок, річка, ліс, струмок, море.
Видра, рогіз, глечики жовті, дика качка, троянда, очерет, окунь.
4.    Робота з батьками.
—    Порадьтеся з батьками, то робити, якщо на місці вашого відпочинку біля водойми люди викидають сміття.
Виконайте завдання для друга природи. Поясніть, чому струмок річці — молодший брат.

 

bottom of page