

Конспекти уроків.Літературне читання.
1 клас (ЗПР)
Урок 19.
Тема: Василь Сухомлинський «Як починається осінь».
Урок 19.
Тема. В. Сухомлинський «Як починається осінь»
Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; формувати вміння розуміти красу художніх творів; збагатити знаннями учнів про життєвий і творчий шлях В. О. Сухомлинського; викликати інтерес до читання пошукової діяльності; ознайомити школярів із фактами, які згубно впливають на природу; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і шанобливе ставлення до природи рідного краю.
Обладнання. Ілюстрація малюнків, книжкова виставка на тему «Осінь», тлумачний словник, диск «Пори року» П. І. Чайковського.
Хід уроку
I Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всім приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
II Повідомлення теми й мети уроку
1. Загадка
Золота красуня – чарівниця!
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє, листя кольорове!
А яке довкілля радісне, чудове!
- Про яку пору року йде мова? (Осінь)
Саме про осінь сьогодні йтиме мова на уроці, і не просто про осінь, а про красу осінньої природи.
III Робота над темою уроку
1. Вступна бесіда
Осінь… Скільки поезії в цьому золотаво – сонячному слові. Давайте доберемо прикметники до слова «осінь».
Осінь (яка?) чудова, загадкова, замріяна, чарівна, різнокольорова, багряна, щедра, багата і т.д.
Щоразу осінь неповторна у своїй красі. Саме тому її не оминають своєю увагою художники, (погляньте на дошку (розгляд картин, ілюстрацій))композитори, письменники і поети. Одні за допомогою фарб, а інші – слова зображують неповторну красу осінньої природи, а композитори за допомогою музики.
2. Слухання музики. «Осіння пісня» П. І. Чайковського
- Як звучить музика? (жалібно, самотньо)
- А які почуття вона викликає? (смуток)
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом В. О. Сухомлинського.
- Сьогодні ми ще прочитаємо твір «Як починається осінь», який написав уже відомий вам автор В. О. Сухомлинський»
2. Опрацювання казки В. О. Сухомлинського «Як починається осінь».
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок казки. Поміркуйте, про що в ній ітиметься.
2) Читання казки вчителем.
3) Гра «Рибки».
Самостійне напівголосне читання казки учнями.
4) Словникова робота.
а) Довідкове бюро.
Заквітчані –
Сивий -
б) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем; скоромовкою в парах.
Тужливо
Пшеничне
Зітхне
Курличуть Павутинки
5) Аналіз змісту казки.
— Чи правильним виявилося ваше припущення про зміст казки?
— Яким в оповіданні змальовано осінь?
Фізкультхвилинка
Раз – два дерева, три – чотири вийшли звірі, (крокують)
П’ять – шість пада лист, сім – вісім птахи в лісі, (махають ручками)
Дев’ять – десять - це сунички підвели червоні личка. (крутять голівками)
2) Скандоване читання.
3) Вибіркове читання:
- Знайдіть і прочитайте опис Осені.
- Прочитайте, як починається Осінь.
- Прочитайте, які птахи бояться Осені.
V. Підсумок уроку
- Що нового дізнались на уроці?
- Який висновок зробили для себе?
- Якою стала осінь у вашій уяві?
Веселий
світ
Веселкового
класу!
