top of page

Конспекти урок.Українська мова. 

1 клас (ЗПР)

Урок 2-3. 

Тема: Знання про мову. Мовні уміння. Звуки і букви.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 2-3.
Тема. Знання про мову. Мовні уміння. Звуки і букви.
Мета. Закріпити та систематизувати знання учнів про букви голосних і приголосних звуків; формувати й розвивати мовленнєві уміння i навички. Розвивати навички правильного, свідомого читання, кмітливість. Виховувати доброту, вміння товаришувати, цінувати дружбу.
Обладнання. Ворота у місто Звукобукв, розрізні букви, напис правила, роздатковий матеріал (ребуси, криптограми), телевізор, відео програвач, магнітола, запис мультфільму та пісні про дружбу, кросворд, малюнки, схеми.

 

Хід уроку

 

1. Організація навчальної діяльності учнів .
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок,
Сіли, діти, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Створення ситуації успіху .
- Закривайте оченята. Уявіть ми з вами летимо у світ рідної української мови та приземляємось перед воротами міста Звукобукв. Але щоб їх відчинити нам потрібно пригадати всі букви, які ми вивчили. Називаючи їх буде відкриватись певне віконечко і коли всі відкриються, ворота відчиняться. Не забуваємо працюємо за знаком «Я».
3. Постановка навчальної задачі .
3.1. Проблемна ситуація 
- Ось ми й потрапили в наше місто. Але поки ми летіли, в місті сталася біда злий чарівник Звукомор викрав букву і зачинив її в підземеллі.
- Діти, якщо ви хочете її врятувати, покажіть знак згоди.
- Отже, вирушаємо на допомогу!
3.2. Гра «Розшифруй» .
- Без знання головного правила міста Звукобукв, ми не зможемо рушити далі, розшифруйте цей напис і дізнайтесь правило:
язнаюзвукиібуквизвукиячуюбуквияпишу
- Хто його може прочитати покажіть знак «Я»? Що воно означає?
3.3. Визначення «роботи» голосних звуків (3 хв).
- Зупиняємось у першому найголоснішому і найспівочішому районі. Здогадались, як він називається, всі разом? (Район голосних звуків).
- Вірно, це район голосних – наше завдання показати роботу букв та правильно назвати їх. (1 – називають голосний звук, 2 – керують твердістю-м’якістю попередніх приголосних).
- Пригадаймо, як називаються вулиці в цьому районі? (Вулиця твердих командирів – о а у и е, вулиця м’яких командирів – я ю є і)
- Молодці! Рушаймо далі!
3.5. Гра «Подружи звуки» 
- Наступне завдання – це гра «Подружи звуки». Як ви вважаєте, що потрібно тут зробити? Які приголосні звуки найбільше дружать і чому?
Д – Т З – С Б – П Ґ – К Г – Х Ж – Ш  
Фізхвилинка (пісня про дружбу) 
Танцюємо в колі.
 - А тепер встаньте навколо середнього ряду і візьміться за руки як наші звуки-друзі. Та уважно дивіться нам мене і повторюйте рухи.
3.6. Робота з підручником «Промінець».
Читання тексту «Дивовижна дружба» (10 хв).
3.6.1. Читання тексту вчителем.
Дивовижна дружба
Кажуть: кішка з собакою не дружать. А я із цим погодитися не можу.
Жив у мене песик Дружок. Якось вийшов я з дому. Дивлюся — аж Дружок заліз у будку, а з його миски хтось їсть. Та це ж кошеня! Брудне, голодне... Звідки воно взялося?
Через деякий час кошеня зникло. Може, то Дружок його прогнав? — подумав я. Коли це вилазить із будки
Дружка кошеня — чисте, вмите.  
Так і живуть поруч песик Дружок і кошеня Женька. І ніколи не сваряться.
3.6.2. Бесіда-аналіз на тему тексту.
- Хто головні герої?
- Що сталося з котиком?
- Що зробив песик?
- Подумайте, як би ви вчинили на місці песика?
3.6.3. Читання естафетою з песиком.
- Читаємо естафетою, слідкуйте уважно. Естафету передаватиме песик, який сідатиме до найвихованішого учня.
3.6.4. Гра «Розвідники».
- Пограємось у розвідників я читаю початок речення - ви знаходите його закінчення.
3.7. Перегляд та обговорення мультфільму про дружбу кота .
Біля ліжка кіт сидить
І тихенько воркотить.
Він маляток колихає,
Їхні сни охороняє,
Щоб Марійку і Оксанку
Не будив ніхто до ранку.
- Що робив кіт? Чи відповідальна в нього справа?
- А з ким він товаришував? А чи буває так в житті?
- А хто був уважним і запам’ятав, як звати дітей?
- Отже, ми з вами повинні товаришувати з усіма і цінувати дружбу. Допомагати один одному в біді. Що для вас означає бути хорошим другом?
4. Рефлексія .
- Молодці! Двері відчиняються і що ж це за буква? Для чого вона?
- Прослухайте вірш, який допоможе краще запам’ятати роботу Ь:
Загадковий, хитрий знак!
Не читається ніяк
І сам не вимовляється,
Хоч часто зустрічається,
А потрапивши до слова,
Він пом’якшує вимову,
Може слово геть змінити.
Отже, треба з ним дружити!
- Привітаємо нашого м’якого знака і пригадаємо слова, які закінчуються м’яким знаком.
- Намалюйте вивчену букву, яка вам найбільше сподобалась, можете написати слова або намалювати назви-предметів, які починаються на цю букву.

bottom of page