top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 42. 

Тема: Які водойми дають воду твоєму рідному краю?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 42
Тема. Які водойми дають воду твоєму рідному краю?
Мета. Ознайомити учнів з поняттям “водойми”, які бувають водойми; розширити знання дітей про тварин і рослин, які зустрічаються у водоймах або поблизу них; розповісти про використання водойм людиною; формувати безпечну поведінку дітей поблизу водойм і виховувати прагнення дбати про чистоту водойм.
Обладнання. Ілюстрації, фотографії різних водойм, зображення рослин і тварин водойм.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Відгадування загадки.
• Наче скло прозоре,
в’ється синя стрічка.
То біжить у море
безупинна ... (річка).
С. Жупанин
2.    Розгляд ілюстрацій (фотографій) різних водойм.
—    Розгляньте малюнки. Що на них зображено?
—    Чому цю водойму називають річкою? А цю — озером (ставком, болотом)? Цю — струмком, а цю — морем?
Висновок. Джерела, струмки, річки, озера, ставки, болота, водосховища, моря — це водойми.
3.    Розповіді учнів про водойму рідного краю.
План
1.    Яка це водойма?
2.    Назва.
3.    Яка вона за розміром?
4.    Які в неї береги?
5.    Яка вода у водоймі?
4.    Розгляд зображень різних рослин і тварин водойм.
—    Чи знаєте ви назви цих рослин? (Рогіз, очерет, аїр, латаття біле, стрілолист, глечики жовті, ряска, водорості, ... .)
—    Де можна зустріти ці рослини?
—    А які тварини зустрічаються у водоймах або поблизу них? (Качки, лебідь, жаба, різні види риб, дельфін, акула, жук-плавунець, лелека, бабка, чапля, журавель, ... .)
—    Яких тварин вам доводилося бачити біля водойм?
5.    Гра “Лото”. Робота в групах.
—    Знайдіть картки із зображенням різних рослин і тварин, накрийте відповідну назву на загальному полі (великій картці).
6.    Ознайомлення з використанням водойм людиною.
—    Ріки України — це її багатство. З давніх часів люди селилися біля річок, бо там знаходили собі їжу та прісну воду. Ще річки використовувалися як судноплавні шляхи для перевезення вантажів та пасажирів. Згодом на великих річках почали будувати гідроелектростанції.
Прісні озера забезпечують водою населені пункти, промислові підприємства, тваринницькі ферми. Озера використовуються для зрошення полів, ро-зведення риби, водоплавної птиці, цінних хутрових звірів. Озера та річки, а також і моря служать місцями для відпочинку людей.
7.    Розповіді учнів про те, як використовуються водойми в місцевості, де вони живуть.
Фізкультхвилинка
Довгоносий чорногуз
 у болотечку загруз.
Будем його рятувати, 
за хвостика витягати.
Щоб не плакав чорногуз, 
що в болотечку загруз.
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Будем ніжки обмивать.
Хай летить собі на волю
 і шукає кращу долю...
Ми йому допомагали, 
одночасно спочивали.
IV.    Продовження вивчення нового матеріалу.
І.    Бесіда про правила поведінки поблизу водойм.
Робота в групах.
Обговоріть і складіть правила поведінки поблизу водойм.
Основні правила поведінки на воді
1.    Не переоцінюйте своїх сил. Не нехтуйте засобами перестороги (буйки, сітки, перегородки, попереджувальні знаки). Не запливайте без страхування далеко від берега, на швидку течію, небезпечні місця, хоч як би ви добре не плавали. Запливши далеко від берега, людина стомлюється, її охоплює паніка. Буває, вона навіть втрачає свідомість від переляку.
2.    В жодному разі не плавайте на шляху руху катерів, пароплавів, човнів і т.п.
3.    Ніколи не входьте у воду стрибком із берега, якщо ви заздалегідь не пересвідчились, що вода у цьому місці достатньо глибока і в ній немає твердих предметів. Дітям, як і дорослим, купатись можна тільки у спеціально відведених місцях — пляжах, де немає ям та вирів. 
4.    Не пустуйте на волі. Нічого доброго немає в нерозумних “жартах”, коли переважно підлітки притоплюють силоміць один одного. Такі розваги нерідко закінчуються трагічно.
5.    Перед входом у воду розігрійтесь вправами на суші. Однак пам’ятайте, що у воду входити сп'янілим і надто розпашілим не можна, у таких випадках потрібно трохи охолонути та заспокоїтись.
6.    Не купайтесь і не плавайте одразу після прийому їжі. Це можна робити лише через дві години.
7.    Категорично забороняється входити у воду, як дорослим, так і підліткам, після вживання алкогольних напоїв. Дуже часто вони тонуть, втрачаючи самоконтроль.
8.    Якщо, перебуваючи у воді, ви відчуваєте озноб, вийдіть із води, обітріться, розігрійте себе вправами на суші.
У.    Ніколи не плавайте при недугах, навіть найлегших.
10.    Під час купання пильнуйте, по можливості, за тим. шо роблять ваші товариші і. в разі необхідності, надавайте їм посильну допомогу.
11.    Ніколи не "розігруйте” товаришів, вдаючи, ніби ви захлинулися і тонете.
12.    Ніколи не купайтеся наодинці. На березі хтось повинен стежити за вами.
13.    Небезпечно також пірнати на значну глибину без акваланга. Нестача кисню викликає втрату свідомості. Ризикують і ті, хто користується несправним підводним обладнанням.
14.    Якщо діти забажали покататися на човні, необхідно переконатися в його справності і з'ясувати, чи є в ньому рятувальні засоби. Під час таких прогулянок рекомендуємо суворо дотримуватись правил поведінки у човні.
15.    Якщо ви вирішили відпочити біля води, то повинні розумно дозувати сонячні ванни. Це дозволить уникнути перегрівання тіла.
16.    Всім треба пам’ятати, що в місцях відведених для купання, забороняється прати білизну, купати тварин, купатися особам, які мають шкірні захворювання. Виконуйте ці правила самі і вимагайте, щоб їх дотримувалися ваші товариші.
2.    Міркування.
Чи потрібно дбати про чистоту водойм? Чому?
—    Як люди дбають про чистоту водойм?
—    Що у ваших силах зробити для цього?
3.    Робота з підручником (с. 96—97).
а)    Розгляд фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Відгадування загадок.
г)    Ознайомлення із поняттям “рівнинна річка”, “гірська річка”, 
г) Пояснити зміст прислів'я “Де вода, там і життя".
V.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті (с. 41).
—    Підкресліть, які водойми є у твоїй місцевості.
—    Позначте, які рослини і тварини е у водоймі твоєї місцевості.
—    Визначте, хто правильно поводиться біля водойми.
2.    Продовжити міркування: “Водойми потрібно охороняти, тому шо ...
3.    Пояснити зміст прислів’я “Річка — колиска життя”.
4.    Робота в групах з дидактичними картками.
VI.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Які види водойм ви запам’ятали?
—    Які водойми є у вашій місцевості?
—    Як вони називаються?
—    Які тварини там водяться? Які рослини ростуть?
—    Як використовують люди водойми?
Як потрібно поводитися біля водойми?
Чому потрібно дбати про чистоту водойм?
—    Для чого треба охороняти водойми?
2.    Гра-плутанка “Хто де живе?”
3. Робота з батьками.

 

bottom of page