top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 8. 

Тема: Які умови необхідні для життя?

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 8
Тема. Які умови необхідні для життя?
Мета. Формувати в учнів уявлення про умови, необхідні для життя; розвивати спостережливість і кмітливість, вміння аналізувати ілюстрації і робити висновки, доводити свою думку; формувати потребу у пізнанні природи. Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри.

 

Хід уроку

 

I.    Організація класу до уроку.
II.    Хвилинка спостереження. Аналіз стану неба, опадів.
III.    Повторення вивченого.
1.    Відповіді на запитання.
—    Пригадайте, що належить до живої природи? (Рослини, тварини, гриби і людина.)
—    Які ознаки живих організмів?
IV.    Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
Розгляд малюнка сухої землі із зів’ялими квітами.
—    Поміркуйте, чому зів’яла квітка.
—    Чи можуть рослини жити без води?
—    Чи може людина жити без води?
—    Чи можуть гриби жити без води?
—    Навіщо живим організмам вода? (Для улиття.)
—    Що ще потрібно живим організмам для життя?
—    На уроці дізнаємося, які умови необхідні для життя живим організмам.
V.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Слухання казки.
У лісі під Кущиком народився маленький Зайчик. Потоваришував Зайчик із Кущиком. Разом вони раділи Сонечку, яке дарувало їм тепло і світло. Раділи свіжому подиху вітру, завдяки якому так легко їм дихалося. Кущик дякував земельці, що давала йому поживні речовини. Дякував їй і Зайчик за те, що на ній зростали рослини, якими він так любив ласувати.
Мріяли друзі разом побувати в казковій країні. Почув про їхнє бажання Чарівник. І відправив він друзів у казкову країну.
—    Ой-йой, — закричали Зайчик із Кущиком. — Нам немає чим дихати! Тут дуже темно! Нам холодно! Тут немає водички, а ми хочемо пити! Нам немає що їсти! Ми хочемо додому!
Заплакали Зайчик із Кущиком. Повернув їх Чарівник у рідний ліс.
2.    Бесіда за змістом казки.
—    Про що розповідається у казці?
—    Чому Зайчик і Кущик не захотіли залишатися у казковій країні? Чи було їм чим дихати? Що потрібно для дихання? (Повітря.)
—    Чи було у тій казковій країні тепло і світло? А як було? Холодно і темно? Чому? (Там не було Сонечка.)
—    Чи була у казковій країні вода і їжа?
—    Чи були у казковій країні усі умови, потрібні для життя друзям?
—    Що потрібно для життя Зайчику і Кущику? (Повітря, вода, їжа, тепло, світло.)
Чи потрібно повітря, вода, їжа, тепло, світло людині?
Чи потрібно повітря, вода, поживні речовини, тепло, світло грибам? Висновок. Рослинам, тваринам, грибам, людині для життя потрібні світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини.
3.    Робота в парі.
—    Розгляньте малюнок, на якому зображено ліс, річку, різних тварин.
—    Які живі організми зображені на ньому?
—    Що їм потрібно для життя?
—    Що дає світло і тепло? (Сонце.)
—    До якої природи належать повітря, вода, Сонце? (До неживої.)
—    Чи можуть живі організми існувати без неживої природи?
Висновок. Отже, живі організми не можуть існувати без неживої природи.
4.    Розв’язання ситуативного завдання.
Розгляд малюнка.
—    Які необхідні для життя умови ми можемо забезпечити живим організ-мам? (Дати тваринам пити, нагодувати їх, посадити рослини, поливати їх, ра¬зом з дорослими прорубувати ополонки на водоймах, щоб риба дихала, і т.п.)
5.    Робота в парі. Аналіз і порівняння, висновки.
—    Поміркуйте, що стане з рослиною, якщо її помістити у темну шафу. Чому?
—    Що стане з рослиною, якщо її закрити поліетиленовим пакетом? Чому?
—    Що стане з рослиною, якщо її не поливати? Чому?
6.    Робота з підручником (с. 20—21).
а)    Розгляд ілюстрацій, фотографій.
б)    Відповіді на запитання.
в)    Відгадування загадки. (Повітря.)
Фізкультхвилинка
До бабусі на город зібрались зайчата.
І до моркви нахилились, щоб її зірвати.
Та з-за тину на зайчат погляда бабуся і кричить: 
“Ось я до вас зараз доберуся!”
Злякалися зайці, й нумо утікати.
До лісочка, до лісочка весело стрибати.
VI.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Продовжити речення.
—    Для життя живим організмам потрібне... .
2.    Робота в зошиті .
3.    Робота в групах з дидактичними картками.
4.    Гра “Що потрібне для життя, а що ні ?”
Ігрова дія. Учитель називає слова, якщо це потрібне для життя, учні плеска-ють у долоні, якщо ні — не плескають.
Правила гри. Перемагає той, хто не помилився.
Живим організмам для життя потрібне: повітря, Місяць, вода, зорі, камінь, Сонце, поживні речовини.
VII.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
—    Про що ви дізналися на уроці?
—    Що вам сподобалося на уроці?
2.    Робота з батьками.
—    Обговоріть з батьками, як зробити щасливою домашню тварину.
—    Виконайте завдання для друга природи. Переконайте друзів, що для жит¬тя людей необхідні світло, тепло, повітря, вода та їжа.

bottom of page