Конспекти уроків.Природознавство.
1 клас (ЗПР)
Урок 20.
Тема: Яке значення має вода?
УРОК 20
Тема. Яке значення має вода?
Мета. Формувати в школярів уявлення про значення воли в природі та житті людини; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, прагнення бережливо ставитись до неї.
Обладнання. Таблиці, дидактичні картки, дидактичні ігри.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Хвилинка спостереження.
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Відповіді на запитання.
— Що ми вивчали на минулому уроці?
IV. Актуалізація опорних знань, мотивація навчального матеріалу, повідомлення теми уроку.
Відгадайте загадку.
• Що таке; пливе і ллється, часом на камінь дереться, як зникає — все висихає, звірі й птахи помирають. (Вода)
На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про значення води в природі та житті людини.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з демонструванням таблиці "Значення води для живої природи” з метою формування уявлення про значення води для живих організмів.
Де зустрічається вода в природі?
— Чи є у твоєму населеному пункті водойми? Які?
— Більшу частину поверхні Землі займає вода. Вона є в океанах і морях, річках і озерах, у грунті та повітрі.
— Кому потрібна вола? (Рослинам, тваринам, грибам, людині.)
— Для чого вода потрібна живим організмам? (Для життя.)
— Вода є у всіх живих організмах. Без води засохнуть рослини, загинуть тварини, не виростуть гриби.
Рослини вбирають воду своїм корінням з грунту. Деякі з них живуть у воді або біля неї. Недарма кажуть: де вода, там і верба.
— Навіщо потрібна вода тваринам? (Тварини п'ють воду, купаються в ній, плавають но воді, ловлять в ній їжу. Деякі живуть у воді.)
— Які тварини живуть у воді? (Риби, жаби, черепахи, крокодили, кити.)
— Які тварини живуть біля водойм? (Качки, гуси, лебеді, бобри.)
2. Бесіда з елементами розповіді з демонструванням таблиці “Значення води для людини” з метою формування уявлення про значення води для людини.
— Чи потрібна вода людині?
Людина без їжі може прожити декілька місяців, а без води — декілька днів.
3. Бесіда з метою виховання поваги до традицій українського народу шану¬вати воду, прагнення бережливо ставитись до неї.
— Як треба ставитися до води? (Шанобливо.) Чому?
Українці здавна шанували воду, ставилися з повагою до неї. Вони вважали, шо вода є символом здоров’я, тому використовували її у замовляннях. Коли
вмивали дитину, промовляли: “Мати моя, водо моя! Мати-водице, мати-водичко! Умий доні (синочку) личко”.
Воду святили і нею освячували усе в дворі й у хаті. Свячену воду вживали як ліки при всіх хворобах.
Наші предки вважали великим гріхом плюнути у воду, кинути сміття, камін¬ня.
— Чому воду не можна забруднювати?
Брудна вода є шкідливою. Від неї можуть загинути рослини, тварини і лю-дина. Недарма в народі розповідали казки про живу — чисту воду, яка рятувала життя, та мертву — забруднену.
4. Робота з підручником (с. 44-45).
а) Розгляд малюнків, фотографій.
б) Відповіді на запитання.
в) Робота з прислів'ями.
г) Поміркуйте! Якій із цих рослин потрібно найбільше води? Як почувають себе риби, інші тварини чи рослини у забрудненій воді?
Висновок. Вода дорожча за золото. Бережи воду!
Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Робота в групах з дидактичними картками.
3. Пояснити прислів’я (народну мудрість).
• Де вода — там і життя.
• Хліб — батько, вода — мати.
4. Гра "Треба — не можна”.
Дидактична мета. Закріпити знання учнів про бережливе ставлення до води.
/грона дія. Учитель пропонує дітям уявити, що вони знаходяться біля річки. Він називає дію, а діти плескають в долоні, якщо можна її виконувати.
• Кинути у річку сміття.
• Ловити рибу.
• Кинути у річку каміння.
• Плюнути у річку.
• Мити брудну машину біля річки.
• Милуватися річкою.
• Прибирати місця відпочинку на березі річки.
• Спостерігати за жабами.
5. Гра “Плутанка”.
VII. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалось на уроці?
2. Релаксація.
3. Робота з батьками.
а) Розкажіть батькам про значення води для живої природи і як треба ставитися до води.
б) Запитайте у батьків, скільки води витрачає ваша сім'я за місяць. Як вони вважають: це багато чи мало?
Виконайте завдання для друга природи. Як ви розумієте ці слова: "Закри-вай міцніше кран, шоб не витік океан”? Як ви економите воду вдома?