top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 50. 

Тема: Що таке Батьківщина?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ V
МОЯ КРАЇНА – Україна

 

УРОК 50
Тема. Що таке Батьківщина?
Мета. Формувати в учнів правильне уявлення про Україну як незалежну державу, про усвідомлення своєї приналежності до цієї держави; ознайоми¬ти з її історією і зі столицею — містом Києвом; виховувати громадянські почуття, інтерес до пізнання багатої історії держави, любов до рідного краю.
Обладнання. Ілюстративний матеріал “Мальовнича Україна”, "Київ — столиця України”, набір предметних малюнків.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
Аналіз стану неба, опадів, вітру.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Розгляд ілюстрацій. Відповіді на запитання.
—    Що зображено на цих ілюстраціях?
—    Як називається країна, де ми живемо?
—    Яку назву має народ нашої держави?
Яка мова є державною в нашій країні?
—    Чим багата наша країна?
2.    Слово вчителя.
—    Країна, в якій ми живемо, називається Україна. Україна — це отча земля, рідний край, де ми народилися. Широкі та чарівні простори, прекрасні села та міста. Могутньо котить до Чорного моря хвилі найбільша річка України —
Дніпро.
Гарний наш рідний край, бо має і високі гори, вкриті зеленими лісами, і бистрі ріки, і безмежні урожайні поля, і заквітчані луги, сади, мальовничі села і міста, і все, чого лиш душа бажає.
Україна... Скільки скрізь радощів, щастя, поезії, праці! Скільки споруджено заводів, відкрито шкіл, зроблено наукових відкриттів, надруковано книг, ви¬ховано людей.
Як не любити Україну?!
3.    Слухання віршів.
Хто не любить того міста,
 де на світ він народився, 
де добру учила мати і
 малим вкладала спати...
Хто не любить того міста, 
де усе до болю рідне, 
де природа, люди, небо —
 а що ще в житті нам треба?
Тут живуть твої батьки, 
і тут маєш бути ти.
Це твоя й моя країна,
 наша рідна Україна.
Ю. Щербак
4.    Робота з підручником (с. 114-115).
а)    Розгляд ілюстрацій та фотографії!.
—    Як називається країна, в якій ви живете?
(Країна, в якій ми живемо, називається Україна. Україна — наша Батьківщи¬на. Столиця України — місто Київ. Україна — багата держава. У ній є рівнини, гори, річки, моря.)
б)    Читання вірша А. Камінчука.
—    Поміркуйте над походженням слова “Батьківщина”.
Зацвітає калина,
зеленіє ліщина,
степом котиться диво-луна.
Це моя Україна, це моя Батьківщина, 
що, як тато і мама, одна.
А. Камінчук
г)    Розповіді про обереги нашого народу, про народні символи України. Фізкультхвилннка
Встало вранці ясне сонце, зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися, за промінчики взялися.
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
Встали -сіли, встали-сіли!
От уже й розвеселили.
Нумо всі, нумо всі потанцюймо у росі.
5.    Розгляд ілюстрацій про Київ та бесіда за їх змістом.
Як називається столиця України?
—    Чим славиться Київ?
6.    Слово вчителя.
—    Головне місто України — це столиця України — Київ.
Київ — це дуже давнє і мальовниче місто.
Воно потопає в зелені парків і садів, невпинно росте і оновлюється. Найго-ловніша вулиця Києва Хрещатик. Розкинувся Київ на берегах Дніпра. Київ славиться своїми історичними пам’ятниками: Золоті Ворота. Софіївський Со¬бор, Києво-Печерська лавра. Михайлівський собор та інші.
7.    Слухання вірша про Київ.
—    Яке дерево є символом нашої столиці?
 Наша столиця
Чудовий день. Ясна пора. Легенький вітерець повіяв. На кручах сивого Дніпра стоїть столиця наша — Київ. Квітує свічами каштан, на храмах грає позолота.
Ось Володимир, ось Богдан, ось сяють Золоті ворота. Летить у небо голуб-птах, над ним хмарки, немов пір’їни. Й тріпоче синьо-жовтий стяг, як вільне серце України.
А. Камінчук
8.    Легенда про заснування Києва.
Заснування Києва
Відбувалося це дуже давно, коли святі апостоли порозходилися до різних країв проповідувати Христову віру.
У ті давні часи опинився біля могутнього Дніпра святий апостол Андрій зі своїми учнями. Він став на березі річки під горами і промовив:
— Чи бачите ці гори ? На цих горах величне стане місто, і буде в нім багато церков. І вийшов на гори, поблагословив їх, поставив там хрест і помолився Бо¬гові. Минуло багато років. І прийшли в ці краї брати Кий, Щек та Хорив і сестра їхня Либідь.
/ тут, на горах над Дніпром, заснували вони велике місто й назвали його ім 'ям найстаршого брата — Київ.
Здавна, коли люди не знали заліза та міді, а робили собі списи та сокири з каменю, мешкали не в хатах, а в печерах, у цих краях жило багато людей. / пе¬редусім тому, що тут сходилися дві великі ріки — Дніпро та Дністер. Над рікою легше було прогодуватися чи рибою, чи звіриною. Рікою люди пересувалися куди треба — сухих доріг тоді було небагато, і ними їздити було нелегко й небезпечно. Тому під Києвом виникали найбільші оселі, жило більше багатих людей, торгівель- них: сюди частіше приїздили купці з чужих країв з усяким товаром.
З-поміж усіх українських міст Київ був найбільшим і найславнішим. Сьогодні Київ залишається найбільшим містом — столицею нашої держави України.
Фізкультхвилинка.
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
І.    Робота в зошиті.
2.    Робота в групах з дидактичними картками.
3.    Гра “Склади пазл”.
4.    Бесіда про громадянство і рідну мову.
— Якою мовою ми розмовляємо? Якою мовою мама вам співала колискову пісню?
— Не шкодуйте часу і зусиль для вивчення своєї рідної мови. Мова — наш вірний друг і помічник протягом усього життя.
Любі друзі! Хоч маленькі, ми вже добре про те знаєм, шо зовемось українці й українських предків маєм. Батько, мати, брат, сестричка і всі інші члени роду, всі належать до одного українського народу. Бо родитись українцем — це велика честь і слава, рідний край свій полюбити — найважніша з усіх справа.
—    Яка найважливіша справа для кожного українця?
V.    Підсумок уроку.
1.    Відповіді на запитання.
Що означає слово "держава”?
Як називається держава, в якій ми живемо?
—    Чим вона славна?
—    Яке місто є столицею України?
2.    Міркування. Якою ви хочете бачити нашу державу? Що для неї ви можете зробити сьогодні?
3.    Розгадування акровірша.
У всіх людей — одна святиня;
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня.
Аніж земний казковий рай — їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини.
А нас, людей, — без Батьківщини.
Л. Чернявський
5.    Робота з батьками.
— Дізнайтеся у батьків про походження назви вашого міста (села).
6.    Виконайте завдання для друга природи. Поміркуйте, як утворилося слово “батьківщина”. Які вірші та пісні про Україну ви знаєте? 

bottom of page