top of page

Конспекти уроків.Природознавство.

1 клас (ЗПР)

Урок 49. 

Тема: Як люди дбають про свій рідний край?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК 49
Тема. Як люди дбають про свій рідний край?
Мета. Поглибити уявлення учнів про різноманітність професій, важливість і значення кожної з них; розширити знання дітей про працю людини в місті (селі); прищеплювати трудові навички, працьовитість, викликати бажання брати активну участь у роботі; виховувати сумлінне ставлення до праці, повагу до людей праці.
Обладнання. Ілюстративний матеріал з теми, дидактичні картки, книги з теми.

 

Хід уроку

 

I.    Організаційний момент.
II.    Хвилинка спостереження та повторення вивченого.
III.    Вивчення нового матеріалу.
1.    Слово вчителя з елементами бесіди.
—    Де і ким працює ваша мама? Тато?
Чи знаєте ви. хто вони за професією?
Хто з вас був на роботі у своїх батьків?
—    У чому важливість їхньої праці для нашої держави?
—    А ким ви мрієте стати, коли виростете? Чому?
—    Хто б хотів обрати професію своїх батьків? Чому?
—    Що для цього треба?
2.    Дидактична гра “Чия ие праця?"
Учитель показує дітям малюнки, па яких зображені різноманітні предмети, і запитує:
Розкажіть, хто працював, щоб зробити зображений предмет.
—    Як називається професія людини, яка це виготовила?
—    Чий це інструмент?
—    Де працює ия людина: в місті чи в селі?
Висновок. Будь-яка річ — це результат праці людей різних професій. Бе-режіть речі, необхідні для навчання, праці чи відпочинку. Шануйте працю людей.
3.    Гра “Впізнай професію”.
Учитель читає уривки з віршів або загадки. З'ясовує, про які професії йдеться, чим вони корисні.
•    У пору літню, в час осінній, навесні — в гарячий час, косять, жнуть вони і сіють, орють лан у котрий раз. (Хлібороби)
•    Першим стрічає він сонце у місті.
Двір наш і вулиця — глянь, які чисті!
Будеш на вулиці, біля будинку —
знаю: не кинеш ти навіть смітинку! (Двірник)
•    Твій одяг вийде, мов картинка, все по тобі — рукав і спинка.
Тож на примірці — як годиться —
стій рівно і не смій крутиться! (Кравець)
•    Хто розносить нам листи, телеграми і газети?
Ой, важка у нього ноша!
Діти, хто він? (Листоноша)
•    Він нам. як мама, дорогий, він хоче нас навчити любити край чудовий свій це мудрий наш ... (учитель).
Висновок. Кожна професія — це вміння добре виконувати певну роботу, створювати різні речі, надавати послуги тощо.
4.    Міркування.
—    Поясніть значення вислову "золоті руки”. (Це про людей, які працюють старанно, вміють все робити.)
5.    Робота з ілюстративним матеріалом.
Учні розглядають ілюстрації людей різних професій, розповідають, людей яких професій зображено, де вони працюють: в місті чи в селі; яку користь приносить кожна професія, як треба ставитися до результатів праці людей різних професій.
6.    Робота з підручником (с. 110—111).
а)    Розгляд фотографій. Бесіда за їх змістом.
—    Розкажіть, чим займаються люди в місті, а чим — у сільській місцевості.
—    Які професії потрібні і в місті, і в селі?
б)    Поміркуйте! Чому в Берденику та Ніжині встановили такі пам’ятники?
в)    Розповіді учнів про те, як люди можуть прикрасити вулиці міст і сіл.
г)    Пояснити вислів “Хочеш їсти калачі — не сиди на печі”, 
г) Розповіді учнів про професію, яку вони мріють здобути. 
Фізкультхвнлннка
Ой, ти рання бджілко, рано в полі літала.
Рано в полі літала, різноцвіт-траву рвала, у пучечки в’язала, ще й віночок звивала.
А звивши віночок, та пішла у таночок, та пішла у таночок у вишневий садочок!
IV.    Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Робота в зошиті (с. 47).
—    Люди яких професій працюють у вашому рідному краї?
2.    Закінчити прислів'я.
•    Що посієш, ... (те й пожнеш).
Землю красить сонце, а людину — ... (праця).
6.    Гра "Хто чим працює?”
Клас ділиться на дві команди. Гравці першої команди називають професію, а суперники мають назвати інструмент або засіб праці представника цієї професії.
7.    Розгадування кросворда.
 

 

 

 

 

 

 

 

 


1.    Хто готує для всіх їжу? (Кухар)
2.    Хто зводить з цегли споруди? (Муляр)
3.    Хто лікує хворих? (Лікар)
4.    Хто виконує ролі в театрі? (Актор)
5.    Хто видає за рецептом ліки? (Аптекар)
6.    Хто керує робітниками на заводі? (Майстер)
7.    Хто видає в бібліотеці книжки? (Бібліотекар)
8.    Хто проектує окремі будинки і цілі міста? (Архітектор)
9.    Хто робить гарні зачіски? (Перукар)
10.    Хто керує автомобілем? (Шофер)

8.    Робота в групах з дидактичними картками.
9.    Гра “Лото" або “Склади пазл".
V.    Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
—    Назви яких професій вам відомі?
—    Яку користь приносить кожна з цих професій?
—    Де і ким працюють ваші батьки?
—    Хто вони за професією?
—    Чим важлива їхня праця?
—    Ким ви мрієте стати?
—    Поміркуйте, шо треба робити, щоб ваша мрія здійснилася.
Як треба ставитися до результатів праці людей різних професій?
1.    Відгадування загадок.
•    Як приходимо у клас, там чекає він на нас: вчить писати і читати,
і невтомно працювати. (Вчитель)
•    Хто як квочка із курчатами,
в дитсадку щодня з малятами?
Хто їх пильно доглядає,
няньчить, пестить, розважає? (Вихователька)
•    Хто людей з біди рятує і хвороби всі лікує — призначає процедури
і таблетки і мікстури? (Лікар)
•    Він для кожної людини ліки має й вітаміни, прочита рецепт уважно,
що і як робить підкаже. (Аптекар)
•    Прокидається він рано
і пече нам хліб духмяний, бублики і пиріжки пряники й медівники. (Пекар)
•    Там де він, чудові пахощі, на дітей чекають ласощі: шоколадки і цукерки із начинками, тістечка із кремом і родзинками. (Кондитер)
•    Хто на кухні хазяйнує, хто каструлями керує,
із ножем працює вправно і смачні готує страви? (Кухар).
Хто одежу шиє всім: і дорослим, і малим — дружить з голкою й тканиною, строчить швейною машиною. (Швачка).
У нас цю професію знають усі:
сидить за кермом вантажівки й таксі,
вантаж і людей він по місту розвозить
у літню спекоту й зимові морози. (Шофер)
Робить зачіски й перуки,
підстриже і пофарбує,
гарний настрій подарує. (Перукар)
У театрі ірас ролі: нині — вчителя у школі, завтра буде інша роль — то бідняк він, то король. (Актор).
•    Біга пензлик по тканині, підкоряючись людині,
а людина творить свій неповторний світ живий. (Художник)
•    Інструмент бере у руки линуть чисті, ніжні звуки.
Люди кажуть: “Це талант!”
Добре грає ... (музикант).
•    Все в руках його горить — молот дзвінко стукотить.
і розпечене залізо
набуває тут форм різних. (Коваль)
•    Круг вертиться. З купки глини глечик він зробить повинен, підсушити, розписати і на ярмарку продати. (Гончар)
•    Робить справи чималі, бо працює на землі
і впрошує у полі овочів, зерна доволі. (Фермер)
•    Лік грошам він добре знає, їх “на вітер” не пускає — гроші він вклада у діло, шоб країна багатіла. (Бізнесмен)
2.    Робота з батьками.
— Розкажіть батькам, яку професію ви мрієте здобути.

bottom of page