top of page

Конспекти уроків.  Математика. 

1 клас (ЗПР)

Урок 12. Тема: Назви компонентів і результату дій додавання (доданок, сума) та віднімання (зменшуване, від’ємник, різниця). Розв’язування текстових задач на знаходження (всього) та остачі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 12
Тема: Назви компонентів і результату дій додавання (доданок, сума) та віднімання (зменшуване, від’ємник, різниця). Розв’язування текстових задач на знаходження  (всього) та остачі.
Мета: ознайомити учнів з термінами «доданок» і «сума»; вчити користуватися числовим відрізком під час розв'язування прикладів на додавання; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

 

Хід уроку

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Веселі задачі
• 5 горішків на пеньку
Спочивало в холодку.
А вечірньої пори
Білка ще принесла 3.
Так до ранку й пролежали.
Скільки всіх горішків стало?
 
• Дві сороки прилетіли,
Скрекотіли, скрекотіли...
Глянь! Он три іще летять,
Скрекотух вже стало...
 
• На лугу пасуться гуси,
Їх пасе мала Маруся.
7 гусей ще біля броду,
3 вже увійшли у воду.
Ми попросимо дітей
Полічіть усіх гусей!

10 каченят стали дружно
в один ряд:
8 побігло купатись.
Скільки залишилось гратись?
2. Математичний диктант
— Запишіть числа 6; 8; 2; 9; 10; 1.
— Запишіть число, яке іде за числом 6.
— Запишіть число, яке передує числу 5.
— Запишіть «сусідів» числа 7.
— Назвіть число, яке стоїть між числами 5 і 7.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником 
Дія додавання.Компоненти.
Завдання 1
— Скільки великих зірочок на малюнку?
— Скільки маленьких зірочок на малюнку?
— Скільки всього зірочок на малюнку?
— Щоб дати відповідь на питання, слід додати 3 і 2, виконати дію додавання. Числа, що додають, називають доданками, а число, яке отримали, виконуючи дію додавання, називають сумою. Читають так: «Сума чисел 3 і 2 дорівнює 5», або «Перший доданок 3; другий доданок 2; сума 5».
Завдання 2
— Прочитайте вирази. Знайдіть суму. Підкресліть другий доданок.
Завдання 3
— Яку суму отримав перший ведмедик? Яку суму отримав другий ведмедик? Хто з них помилився? Назви правильну суму.
Завдання 4
— Які числа потрібно вставити?
— Який доданок знаходили?
Завдання 5
— Які числа додавала Даринка?
— Який перший доданок? другий доданок? Яку суму вона отримала?
2. Первинне закріплення
Учитель на дошці записує приклади:
6 + 3 = 9                 
1 + 7 = 8                 
Учні по одному виходять до дошки й показують перший доданок, другий доданок, суму.
Фізкультхвилинка
Дія віднімання. Компненти.
Завдання 1
— Скільки всього машинок?
— Скільки машинок не можуть їздити?
— Скільки машинок можуть їздити?
— Щоб дати відповідь на запитання, слід відняти від п’яти три, виконати дію віднімання. Число, від якого віднімають, називають зменшуваним; число, яке віднімають, називають від’ємником; число, яке отримали, виконуючи дію віднімання, називають різницею. Читають так: «Різниця чисел 5 і 3 дорівнює 2», або «Від 5 відняти 3, буде 2», або «5 мінус 3 дорівнює 2».
Завдання 2
— Яку різницю отримав перший ведмедик?
— Яку різницю отримав другий ведмедик?
— Хто з них помилився?
— Назвіть правильну різницю.
Завдання 3
— Знайдіть різницю. Підкресліть від’ємник. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (5 — 3; 4 — 2; 5 — 1; 8 — 4; 10 — 5; 7 — 2; 9 — 4; 6 — 3; 7 — 4)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку дію треба виконати, щоб дізнатися скільки всього?
— Як називають числа, які додають?
— Як називають результат додавання?
 — Як називають число, від якого віднімають?
— Як називають число, яке віднімають?
— Як називають число, яке отримують, виконуючи дію віднімання?

 

bottom of page